Keď Švédska cirkev opustí tradície a kultúru národa, opustí národ ju

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Nástup marca a blížiaca sa jar vyvoláva vo Švédsku i v susedných štátoch trýznivé otázky, aká bude tohtoročná turistická sezóna. Presnejšie sezóna tzv. sociálnej turistiky migrantov z Ázie a Afriky za štedrými dávkami v Škandinávii. Švédov pripravujú na masový príval nezvaných hostí nielen médiá hlavného prúdu a hustá sieť neziskových organizácii. Globalistickú promigračnú politickú indoktrináciu vedie aj Švédska cirkev (Svenska kyrkan) napriek tomu, že si tým odpudzuje radových veriacich. Mnohí ostali natoľko roztrpčení nad politizovaním viery a duchovného života, že odchádzajú z cirkvi.

Rozleptať piliere

Podľa oficiálnej správy „Medlemmar i rörelse” opustilo vlani  Švédsku cirkev 93 093 členov, čo je zhruba o desať percent viac oproti predvlaňajšiemu počtu 85 848 veriacich. Českojazyčná Wikpédia uvádza, že „Švédská církev (šv. Svenska kyrkan) je luterskou církví a největší církví ve Švédsku. Do roku 2000 byla státní církví. Formálně se k ní hlásí přes 6,4 miliónů osob, což představuje 67,5 % obyvatel Švédska.“ Nezakrýva ani skutočnosť, že „roku 1986 přijala generální synoda nový řád bohoslužeb, nový lekcionář a zpěvník. Roku 2017 byla aktualizována liturgická příručka aby odpovídala novějšímu vydání švédské Bible (Bibel 2000). Svým inkluzivním, genderově neutrálním jazykem vyvolala zájem světových médií.

Inými slovami, sociálni inžinieri prepracovali už pred dvadsiatimi rokmi jazyk Biblie a pojmy do novosvetskej podoby v duchu rodiaceho sa diktátu politickej korektnosti zavádzanej vo vyspelých západných krajinách. Z retrospektívy vidno, že účel bol jasný: rozleptať rodinu, tradície, kultúru, jazyk a národ. A vieru. Ako vidno, táto deštrukcia začala postihovať Švédov o dvadsať rokov skôr než národy v krajinách Vyšehradskej štvorky, kde ju Brusel s neziskovým sektorom nanucujú v plnej obludnosti „až“ v súčasnosti.

Švédska cirkev sa poddala orwellovskému Veľkému bratovi z viacerých dôvodov. Musela odolávať mediálnemu a kultúrnemu náporu všeobecnej dekadencie v postavení verejnoprávnej korporácie. V ňom sa ocitla po odluke od štátu. Manévrovacie pole verejnoprávnej korporácie je úzke. Zriaďuje ju štát, aby jej vytýčil pole pôsobnosti a stanovil pravidlá hry. Tie sa menia podľa direktív zhora a nemôžu odporovať doktríne štátu. Ak národný štát pácha samovraždu rozleptávaním vnútorných hodnôt a väzieb, nemôže sa verejnoprávna korporácia účinne stavať na odpor.

Ničivé novotvary

Do podobnej slučky strčili hlavy po odluke aj štátne cirkvi Fínska, Dánska a Nórska. Musia tancovať, ako im štát píska. A zmieriť sa so sústavným úbytkom registrovaných veriacich. Tempo medziročného poklesu sa zrýchľuje. V Dánsku napríklad z pol percenta pred desiatimi rokmi na súčasné percento.

Čo najviac znechucuje Švédov? Cirkevné orgány navonok poukazujú na stratu viery v Boha ako najčastejší dôvod odchodu z cirkvi – a to aj v okolitých severských krajinách. Zrušiť registráciu uľahčujú veriacim po celej Škandinávii informačné technológie umožňujúce komunikáciu so štátnou i cirkevnou správou cez internet. Cirkev je tu kladená na rovinu spoločenskej organizácie, klubu, či združenia, kde sa človek odhlási z členskej základne dvoma-troma kliknutiami. Dánov nasmeruje na odhlasovaciu webovú stranu Unmeldelse.dk aj Twitter: https://twitter.com/ateistdk/status/708300986855591939.

Národné protestantské cirkvi vo Švédsku, Dánsku, Nórsku a Fínsku predstavujú organizačné štruktúry s najpočetnejšou členskou základňou. Nadnárodným mocenským kruhom ich oslabovanie cestou vnútorného rozpadu maximálne vyhovuje. Švédov, Dánov, Nórov a Fínov, ktorí nie sú ochotní počúvať jazykové prekrúcačky vnášané do Biblie a kázní v mene rodovej neutrality, je viac než dosť. Najostrejšie im azda píli uši umelé zámeno „hen“, používané pri redefinovaní Pána Boha na bezpohlavnú bytosť. Cirkevná vrchnosť odporúča kazateľom nahrádzať zámeno „on“ (vo švédčine „han“) medzirodovým „hen“, čo je hybrid medzi mužským „han“ a ženským „hon“. Jedna z „aktualizácií“ usmerňuje pastorov, aby namiesto tradičnej frázy „V mene Otca, Syna a Ducha Svätého“, používali rodovo neutrálny novotvar „V mene Boha a Najsvätejšej Trojice“. Nová verzia politicky korektnej príručky pre kazateľov sa má vo Švédsku verejne predstaviť na Svätodušné sviatky 20. mája. Premení sa v novú normu a následne v dogmu. Pre niektorých teológov ochotných prispôsobiť sa pravdepodobne zriadia preškoľovacie kurzy. Neprispôsobivých asi pošlú na predčasný dôchodok. Nebudú žiaduci, ani potrební. Veď dušpastierom neprestanú ubúdať ovečky v stáde.

Obrázok: Wikipédia (https://en.wikipedia.org/wiki/Hen_(pronoun)

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár