Kedy skončí pandémia Covid-19?

Článok je písaný 17JAN2021. Všetkých vás asi zaujíma, kedy šialenstvo okolo choroby COVID-19 skončí. Zaujímalo to aj mňa. Keď som k 23NOV2021 robil odhad premorenosti v predošlom článku Aká je smrtnosť na Covid-19?, vyšlo mi číslo 486000 ľudí. Smrtnosť IFR mi vyšla 0,215%. Keďže smrtnosť Infection Fatality Ratio IFR = počet mŕtvych / počet premorených, dá sa z toho vypočítať, že premorenosť = počet mŕtvych / 0,215%. Keďže k 14JAN2021 bolo 3362 mŕtvych, bolo k 01JAN2021 premorených = 3362 / 0,215% = 1563720 ľudí, čo je 1,5 milióna ľudí, resp. 27%.

Mne sa toto číslo zdá dosť uletené, nadhodnotené, tak som sa rozhodol spraviť krížovú kontrolu iným výpočtom. Upozorňujem, že tieto výpočty sú len teoretické a sú založené na Matovičových meraniach a preto nezaručujem ich správnosť ani správnosť Matovičových dát.

Iný výpočet premorenosti

Vieme, že v prvom kole antigénového testovania bolo zistených 1,06% ľudí pozitívnych na 3,6 mil. vzorke ľudí. Predpokladajme, že rovnaký podiel pozitívnych by bol aj vo zvyšku populácie. Avšak my vieme, že antigénové testy nezachytili všetkých ľudí, ich senzitivita je okolo 58% podľa Matoviča, ale iba 50% podľa mojich zistení v predošlom článku Aká je smrtnosť na Covid-19?. Teda zhruba 0,76% až 0,5% populácie bolo skryte pozitívnych. Teda dokopy bolo všetkých pozitívnych zhruba 1,7% populácie v čase prvého AG testovania.

Lenže títo ľudia po dvoch týždňoch vyzdravejú a ochorejú ďalší ľudia. Ale koľko ľudí ochorie je otázka.

Všetko sa dá na testovaní oklamať, vrátane počtu denných denných testov, čím sa dá manipulovať tvar krivky denných prírastkov pozítívnych – keď potrebujeme vyrobiť viacej pozitívnych, testujeme viacej, keď potrebujeme menej pozitívnych, testujeme menej. Všetko sa dá oklamať okrem počtu úmrtí a preto by sme sa mali držať počtu úmrtí.

Paradox

Pozrite sa na tento paradox: Hoci bolo 01NOV2020 otestovaných 3,6 mil. ľudí a zistených 38000 pozitívnych, o dva týždne 14NOV2020 zomieralo iba zhruba 19 ľudí denne. Avšak o dva týždne od prvého kola testovania, teda 14NOV2020 bolo testovaných 12000 PCR plus AG testami a zistených bolo nových 1300 pozitívnych. Avšak o dva týždne nato zomieralo v priemere okolo 24 ľudí denne. Ako je možné, že z nameraných 38000 pozitívnych počas prvého AG testovania zomrelo o 14 dní v priemere menej ľudí ako z nameraných 1300 o štrnásť dní po prvom AG testovaní? Jediná možná správna odpoveď je, že nie všetci ľudia, ktorí majú covid, sa idú otestovať, lebo je takmer vylúčené, aby sa menilo percento smrtnosti v časovom intervale dvoch týždňov. To percento smrtnosti je rovnaké prakticky stále, je to konštanta. Ovplyvniť ho môže mutácia vírusu alebo neposkytovanie zdravotnej starostlivosti z dôvodu preplnenia nemocníc, ale s týmto prípadom teraz nepočítajme.

Na tomto grafe vidíme, že počet prírastkov mŕtvych (zelená krivka) nekorešponduje s červenými stĺpcami, čo sú priemerné prírastky pozitívnych vynásobené stomi. Raz je zelená krivka pod červenou, inokedy je nad ňou. To znamená len jedno – že nie všetci pozitívni sa dajú otestovať. Na grafe vidno nárast modrých a červených stĺpcov počas antigénového testovania (1. a 2. kolo), sú to spriemerované hodnoty, pričom modrá je ešte znížená na 20% svojej hodnoty, aby sa vmestila do grafu, je to priemerný počet denných testov.

14 do smrti

Prečo uvažujem 14 dní rozdiel medzi testovaním a smrťou? Toľko mi to vychádza, keď sa pozriem na dáta. Tiež som to riešil v predošlom článku Aká je smrtnosť na Covid-19?.

Takže, ak pri 1,7% pozitívnych v prvom kole AG testovania umrelo o 14 dní v priemere 19 ľudí, koľko percent ľudí muselo byť v nejakom dni pozitívnych, ak štrnásť dní nato denne zomrie 100 ľudí (toľkoto mŕtvych máme denne v súčasnosti)? No tak zrejme päťnásobok, lebo 100/19 = 5. To znamená, že v súčasnosti musí byť pozitívnych 8,9% populácie. Takže predtým bolo pozitívnych 1,7%, teraz 8,9%, dokopy to je už 10,6%. Ale koľko percent premorených tu bolo celkovo? Už vieme, že minimálne 10,6%.

Počet premorených od začiatku pandémie

Dá sa presnejšie zistiť počet premorených ľudí od začiatku pandémie? Dá sa to.

Vzorec je takýto: počet premorených = (Počet mŕtvych / 14) * (1,7% / 19) = (3362 / 14) * 1,7% / 19 = 21,48%.

Teda k 01JAN2021 máme premorených 1180000 ľudí, čo je 21,48%. Na začiatku článku mi iným výpočtom vyšlo, že premorenosť je 27%. Avšak tento neskorší konzervatívnejší odhad sa mi zdá reálnejší. Dôležité nie je, či je to 21% alebo 27%. Dôležité je si uvedomiť, že to nie je ani 5%, ani 10%, ani 15%. Teda je to už signifikantne dosť veľa na to, aby šírenie vírusu začalo spomaľovať.

Kedy skončí Covid fraška?

Tu však dostávame aj odpoveď na to, kedy Covid pandémia skončí. Epidémia chrípky na Slovensku končí pri nakazenosti zhruba 1,5 mil. ľudí. Premorenosť Covidom sa k tomuto číslu začína blížiť. Mnohí z tých, ktorí sa nakazili Covidom, sa pohybovali v riskantných oblastiach, v práci, v hromadnej doprave, v obchodoch. Títo by už mali byť premorení. Vírus teraz bude mať ťažšie nájsť nového hostiteľa, lebo zvyšná časť obyvateľstva je zalezená vo svojich bublinách. Preto ja očakávam postupné utíchavanie pandémie. Môj hrubý odhad je, že na konci februára by mali byť čísla už nízke.

Celoplošné testovanie k zázraku nepotrebujeme

V tejto súvislosti Matovičove celoplošné testovanie prichádza takpovediac s krížikom po funuse. Prirovnal by som ho ku kňazovi, ktorý predpovedá Boží hnev, kedy sa Slnko stratí a Zem sa zahalí do temnoty. Keď sa Slnko stratilo a Zem sa zatemnila, všetci ľudia sa vystrašili, lebo to bol dôkaz toho, že tento kňaz je spojený s Bohom a vie zázračne predvídať Božiu vôľu a vyvolať Boží hnev. V skutočnosti sa však iba jedná o kňaza-podvodníka, ktorý má len vypočítané, kedy nastane astronomické zatmenie Slnka.

Veru, Matovič už nemusí robiť žiadne testovanie. Vírus by mal postupne utíchať aj bez jeho antigénového testovania. Stačí len pridusiť oheň, čo sa deje súčasným lockdownom. Matovič je teda skoro ako taký podvodný kňaz, ktorý nám ide ukázať kúzlo s testami v čase, keď už vie, že nepotrvá dlho a vírus skončí aj sám. Použije antigénové testovanie a pokles infekcií vyhlási za svoj úspech, hoci vírus už bude spomaľovať aj sám. Potom sa nám ukloní a bude čakať, že mu nadšením zatlieskame a budeme kričať Bravóóó, Spasiteľ náš, ako dobre, že si nakúpil tie testy! No veď čo má robiť, chudák nenažraný kleptomanský, keď chce dať zarobiť svojim nohsledom stoj čo stoj? Nejako si musí ospravedlniť nákup tých antigénových testov cez spriaznenú firmu a núdzový stav je ideálna príležitosť na legálne kradnutie.

Autor: Pradrev Slovenský

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Kedy skončí pandémia Covid-19?, sclabonia.sk, 17.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply