Kiska na Globsecu horoval za viac Európy a proti národným štátom

Tagged With: , , , , Add Comment

Prezident SR Andrej Kiska vystúpil s príhovorom na úvod bratislavskej bezpečnostnej konferencie Globsec, pričom sa nezaprel ako podporovateľ protinárodných, centralistických a globalistických tendencií. Úplne nerealisticky skinštatoval, že Európa je dens v lepšom stave, ako v čase jeho nástupu do funkcie. Označil však za problém, keď podľa jeho názoru majú štáty ako Rusko či Turecko v niektorých prípadoch a situáciách silnejší hlas ako celé európske zoskupenie.

„Európska únia nie je problémom, ale riešením na naše vnútorné problémy. Musíme byť silnejší doma, aby sme boli silnejší v Európskej únii. Potrebujeme reagovať na požiadavky našich občanov,“ povedal Kiska.

„Extrémisti a populisti popierajú dlhodobo potrebu spoločného európskeho projektu, ale už nehovoria radikálne o vystúpení ich štátov z EÚ. Dokončime projekty, ktoré boli rozbehnuté, ako je napríklad eurozóna, spoločný trh či schengen a pozerajme sa tiež, čo môžeme v budúcnosti spoločne urobiť,“ dodal.

„Aby sme naplnili naše ambície, musíme sa viac integrovať. Návrat späť k národným štátom nie je riešením. Musíme byť európskejší, a to nielen v našich prejavoch a nielen v Bruseli. Byť európski znamená rešpektovať princípy právneho štátu aj brániť slobodu médií a občianskej spoločnosti. Pretože naša EÚ nie je len ekonomickým projektom, je to únia hodnôt a demokratických princípov,“ zdôraznil Kiska, ktorý na konferencii predniesol svoj posledný prejav k zahraničnej politike v úlohe prezidenta SR. Na jeho miesto nastupuje prezidentka, od ktorej sa dá takisto sotva očakávať, že bude háiť záujmy svojho národa.

Zdroj: HN

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis