Klus nechápe, alebo nechce chápať rozdiel medzi Krymom a Žitným ostrovom

· Čas čítania: 2 min.

Jozef Banáš nedávno napísal reportáž z Krymu, kde nenašiel ani najmenšie známky „ruskej okupácie“ alebo nejakého miestneho protiruského odboja. Reportáž prevzali viaceré nezávislé médiá, vrátane Zem&Vek (https://zemavek.sk/jozef-banas-ako-som-na-kryme-hladal-partizanov-alebo-ako-vyvolala-rusofobia-prvu-svetovu-vojnu/).

Poslanec za SaS Martin Klus, ktorý sa považuje za politického analytika a odborníka na zahraničnú politiku, sa túto reportáž teraz snaží zhodiť na svojej facebookovom stránke (https://www.facebook.com/1641391512746783/posts/2384155981803662/). Vraj Krym je rovnako ukrajinský ako Žitný ostrov slovenský. „Asi by bolo na mieste sa p. spisovateľa opýtať, ako by sa asi jemu páčilo, ak by na „vždy maďarskom“ juhu Slovenska, niekto v záujme fiktívnej ochrany „tamojšej väčšiny“ zrealizoval inváziu v neoznačených uniformách, narýchlo urobil “referendum” pod hlavňami “osloboditeľov” a potom sa tváril, že je všetko v poriadku? A ešte by sa našlo dosť “prostoduchých”, ktorí by pod vplyvom propagandy nielen uverili, že je to pravda, ale dokonca by do Dunajskej Stredy, či Komárna chodili robiť reportáže, ako sa tam teraz konečne dobre žije,“ píše Klus okrem iného.

Článok pokračuje pod reklamou.


Potom sú len dve možnosti: 1. Buď je pán Klus tak neschopný zahraničnopolitický odborník, že nechápe základný rozdiel medzi Krymom a Žitným ostrovom, teda, že Krym bol daný pod ukrajinskú správu v rámci vtedajšieho ZSSR a nešlo o presun územia medzi dvoma štátmi, že poloostrov mal aj pod ukrajinskou správou osobitý status a referendum o jeho pričlenení k Rusku prebehlo v súlade so zákonom. 2. Alebo to chápe veľmi dobre, ale v rámci obhajoby agendy svojich chlebodarcov musí vedome klamať a zavádzať.

Paradoxom je, že väčšina komentárov ku Klusovmu statusu na jeho vlastnej stránke je kritická. „Experti“ ako on síce dostanú disproporčný priestor v médiách, ktoré sú tak ako za socializmu paródiou samých seba, no reálne na ich vlastných stránkach (podobne aj Kiska, Čaputová a spol.) dostávajú väčšinou negatívne odozvy.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár