Koho najviac zasiahol zákaz obchodovania s Ruskom?

Nemecko a Poľsko prídu o väčšinu obchodu s Ruskom a susedné Fínsko s pobaltskými štátmi Litvou a Lotyšskom prídu o väčšinu svojho HDP. Skončí predaj nórskych rýb do Ruska, pričom škody USA by boli  len minimálne.

Rusko zakázalo dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov z 28 krajín EÚ, USA, Kanady, Nórska a Austrálie na dobu jedného roka.

Obchod EÚ je silne závislý od vývozu potravín do Ruska. Rusko v minulom roku kúpilo od európskeho bloku potraviny v hodnote 1 miliardy dolárov, čo podľa údajov Eurostatu predstavuje asi  10 percent celkového vývozu EÚ.

Pokiaľ ide o straty, zákaz najviac zasiahne Nemecko, Poľsko a Holandsko, troch najväčších  európskych dodávateľov potravín do Ruska v roku 2013.  Potraviny pre Rusko tvoria asi 3,3 percenta z celkového nemeckého vývozu.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll povedal, že jeho vláda už  spoločne s Nemeckom a Poľskom pracuje na koordinácii politiky  v novom ruskom sankčnom režime.

V minulom roku vyviezlo Írsko do Ruska  syry v hodnote 4.5 milióna eur a fakt, že tak  nemôže urobiť aj tento rok, mu robí veľké starosti, povedal  Simon Coveney, írsky minister poľnohospodárstva.

Poľnohospodári v celej Európe by v prípade, že nebudú  schopní nájsť alternatívne odbytiská pre svoje výrobky, najmä ovocie a zeleninu, mohli čeliť veľkým stratám.

Niektoré z nich sú od ich vlády žiadajú, aby im nahradila ušlý zisk.

„Ak neexistuje dostatočne veľký trh, ceny idú dole, a my nevieme, či sa nám podarí pokryť výrobné náklady, pretože sú veľmi vysoké,“  povedal  Jose Emilio Bofi z pomarančovej farmy v Španielsku,  pre RT.

Hlavní dodávatelia potravín do Ruska

KrajinaVývoz krajín do Ruska, 2013 
(v miliardách $)
Bielorusko2.74
Brazília2.41
Ukrajina1.99
Nemecko1.83
Turecko1.68
Čína1.61
Poľsko1.55
USA1.54 
Holandsko1.42
Francúzsko1.42
Taliansko1.34
Španielsko1.26
Ostatné krajiny EÚ                                                  4.88

Zdroj: Údaje z Medzinárodného obchodného centra analyzované agentúrou Reuters

Najväčšia opozičná strana v Grécku nalieha, aby vláda od sankcií proti Rusku upustila a to aj v prípade, že ostatné štáty EÚ tento krok  podporovať nebudú.

V roku 2013 Dánsko dodalo do Ruska  produkty, na ktoré sa vzťahuje súčasný zákaz,  v hodnote 628 miliónov dolárov.

Európski  komisári pre poľnohospodárstvo zriadia v pondelok pracovnú skupinu pre riešenie ruských sankcií.

Pohraničné štáty

Nové obmedzenia môžu zasiahnuť Litvu a Fínsko, nakoľko obe krajiny zdieľajú spoločnú hranicu s Ruskom. Litva je aj ako člen EÚ a NATO  stále úzko ekonomicky spätá s Ruskom.  Zákaz vývozu  podľa odhadu Capital Economics   predstavuje 2,5 percent HDP krajiny.

Medzi päť hlavných produktov, ktoré Litva vyváža, patrí zelenina a potraviny.

Fínsky mliečny priemysel môže v týchto obchodných hádkach  prísť až o  535 miliónov dolárov (400 miliónov  €).  Krajina je závislá na Rusku 14-timi percentami svojho obchodu.

Obe krajiny, Fínsko a Litva už podali sťažnosť do  Bruselu.

Škandinávsky sused Nórsko, veľký vývozca rýb a morských plodov do Ruska,  stráca oproti ruským firmám, zaoberajúcim sa predajom rýb, ktoré zistili, že ceny ich akcií po zavedení obchodných obmedzení prudko stúpajú.

Amerika neutrpí

Dopad sankcií na USA bude veľmi obmedzený, pretože objem vývozu poľnohospodárskych výrobkov do Ruska predstavuje približne jednu desatinu percenta celkového amerického hrubého domáceho produktu, ktorý podľa údajov amerického Ministerstva poľnohospodárstva predstavuje 144 miliárd dolárov.

Americký vývoz potravín do Ruska v roku 2013 predstavoval menej ako 1 percento z celkového vývozu poľnohospodárskych plodín krajiny, uviedlo americké ministerstvo poľnohospodárstva  pre  RIA Novosti. Naopak, vývoz Ruska do USA a na európske trhy predstavoval 13 percent HDP. V roku 2013 vyviezli USA  do Ruska potravinárske výrobky v hodnote  1,3 miliardy dolárov, asi štvrtina z nich boli výrobky z hydiny.

 USA, EÚ, Kanada, Austrália a Nórsko  na odvetné opatrenia Ruska zatiaľ nereagovali.

Čo  pre Rusko zákaz predstavuje?

Bezprostredné obmedzenie obchodu spôsobí výpadok na ruskom trhu z potravinami v hodnote 9,5 mld. dolárov, ktorý je potrebné nahradiť. Rusko rokuje  s latinskoamerickými krajinami o tom, ako tento výpadok nahradiť  mäsom z Brazílie a syrmi z Nového Zélandu.

Rusko zároveň vedie rokovania s členmi colnej únie Kazachstanom a Bieloruskom, ktorých požiada o zabránenie  tranzitu tovaru zo Západu do Ruska.

Prisľúbiac rozvíjať svoj vlastný priemysel a chrániť ekonomiku, bude  Rusko  podporovať nové opatrenia doma, pričom na tento účel už poľnohospodárom pridelilo 50 miliárd dolárov.

 Niektorí analytici sa však obávajú, že to nebude stačiť a že ceny potravín budú stúpať a ešte viac  tým zhoršia infláciu. Vyššia inflácia poškodí nielen tých, ktorí nakupujú potraviny,  ale aj ruský vývozný sektor – ropu, zemný plyn, kov a baníctvo.

Reštaurácie sa budú musieť prispôsobiť, nakoľko podľa OAO Rosinter Restaurants Holding, ktorý prevádzkuje 370 reštaurácií v Moskve, takmer 50 percent svojej produkcie čerpajú zo zahraničia. 

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár