Kolumbijskú štúdiu o ivermektíne sponzorovali výrobcovia vakcín proti COVIDu-19

· Čas čítania: 3 min.

Štúdiu kolumbijských vedcov z mesta Cali, ktorá mala vedecky posúdiť vplyv ivermektínu na liečenie mierneho priebehu ochorenia COVID-19, sponzorovali významní svetoví výrobcovia alebo potenciálni výrobcovia vakcín proti covidu-19 Janssen (Johnson and Johnson), Sanofi / Pasteur a GlaxoSmithKline.

Vyplýva to z povinného textu priznania možného konfliktu záujmov autorov štúdie, ktorý je súčasťou záverečnej správy, publikovanej americkým lekárskym serverom JAMA (The Journal of the American Medical Association).

V záverečnej správe sa uvádza, že štúdia mala neobmedzený grant od kolumbijského Centra pre štúdie detskej infektológie a takisto dostala sponzorské dary od spomínaných výrobcov vakcín.

Okrem toho dostali traja vedci v priebehu štúdie od výrobcov vakcín osobné sponzorské dotácie, ako i priame poplatky. Ich účel ani výška v štúdii uvedená nie je.

Vedúci projektu dr. Eduardo López-Medina priznal osobné sponzorské dotácie od firiem Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline a Janssen a priame poplatky od firmy Sanofi Pasteur, tie isté firmy poskytli osobnú dotáciu a priame poplatky aj Dr. Pio Lópezovi.

Dr. Onate priznal osobné dotácie mimo rámec tejto štúdie od firmy Janssen a priame poplatky od firiem Merck Sharp and Dome a firmy Gilead, ktorá vyrába liek na Covid-19 remdesivir.

Štúdia tiež uvádza, že poskytovatelia grantu, ani sponzori nehrali žiadnu úlohu pri navrhnutí a vedení štúdie, ani v zbere dát, analýze a ich interpretácii.

Záver štúdie, ktorý vzbudil vo svete veľkú pozornosť znie: „U dospelých s miernym priebehom Covidu-19 päťdňová liečba ivermektínom v porovnaní s placebom významne nezlepšila čas do vymedzenia príznakov.“

Inak povedané, nie je tak účinný, aby sa nasadzoval na liečbu Covidu- 19.

Samotnú štúdiu i jej záver ešte v ten deň, keď bola publikovaná na internete, podrobil skúmaniu primár Michal Rezek z nemocnice u sv. Anny v Brne.

Vo svojom podrobnom vyjadrení, zaslanom námestníkovi ministra zdravotníctva prof. Vladimírovi Čiernemu, ministrovi zdravotníctva Janovi Blatnému, premiérovi Andrejovi Babišovi a ďalším, píše: „Štúdia nedokazuje nič o účinnosti lieku, pretože bola zjednodušene podaná aktívna liečba mladým (priemerný vek 36), neobéznym (BMI 26), zdravým (len 20% ľudí malo komorbiditu a väčšinou len jednu) ľuďom, u ktorých sú síce vo vyšších počtoch popísané všetky príznaky pred randomizáciou, ale ktorým prakticky už nič vážne nebolo v čase začatia liečby.“

„Po začatí liečby malo merateľný symptóm – horúčku len necelých 10% pacientov a zhoršenie ťažkostí nastalo len u 2% pacientov, zomrel iba 1 pacient na placebe. U takej minimálne rizikovej populácie sa len veľmi ťažko dá hodnotiť efektivita akéhokoľvek lieku. Je zrejmé, že už viac ako 50% pacientov nemalo žiadne limitácie druhý deň po začatí liečby,“ uviedol Rezek.

Štúdiu možno použiť ako dobrý argument pre uvoľnenie do ambulantnej starostlivosti.

„Podľa mňa je najpriaznivejšie, že nikto počas študijnej liečby nezomrel a pritom užívali relatívne vysokú dávku lieku, ktorá je dnes skôr doporučovaná hospitalizovaným pacientom,“ uvádza.

„Všeobecne stanoviť ako primárny cieľ liečebnej štúdie ústup subjektívnych symptómov stanovených pri telefonických vizitách je veľmi diskutabilné. V liečebnej skupine ivermektínom bolo po 11 dňoch od randomizácie 92% ľudí bez symptómov alebo limitácie v denných aktivitách a nikto po celú dobu nezomrel. Tak neviem, či je vôbec možné dosiahnuť lepší výsledok?“ položil rečnícku otázku Rezek.

„Takže za mňa možno štúdiu použiť ako dobrý argument pre uvoľnenie ivermektínu do ambulantnej starostlivosti,“ uzavrel primár.

Štúdia: jamanetwork.com/journals

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Kolumbijskou studii o ivermektinu sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19, novinky.cz, 7.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár