Komentár Informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Archív

V súvislosti s novými sankciami USA:

Dňa 15. augusta Spojené štáty prijali nové nepriateľské opatrenie proti Rusku. Tentokrát bola pod zámienkou údajného porušovania jednostranných amerických reštrikcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike do sankčného zoznamu zaradená ruská agentúra Profinet, s.r.o. (poskytovateľ prístavných služieb) spolu s jej šéfom V. A. Kolčanovom. Vo Washingtone sa pritom ani nenamáhali poskytnuť nejaké dôkazy alebo aspoň okomentovať dôvody svojho rozhodnutia.

Za ďalšou protiruskou sankciou Washingtonu vidíme snahu „potrestať“ náš štát za jeho zásadové stanovisko v severokórejskej otázke, a to aj v rámci Bezpečnostnej rady OSN. S ľútosťou konštatujeme, že k uplatneniu sankcií dochádza práve teraz, keď si riešenie zložitého problému denuklearizácie Kórejského polostrova vyžaduje tesnú medzinárodnú spoluprácu. Deštruktívna taktika Spojených štátov aplikovaná mimo rámca Bezpečnostnej rady OSN a jej sankčného Výboru 1718 môže len podkopať kladné výsledky úsilia o urovnanie, ktoré boli dosiahnuté v poslednom čase. Dospeli sme k záveru, že vo Washingtone si neuvedomujú, aké nebezpečné je tvrdohlavé presadzovanie snahy o maximálny nátlak na Pchjongjang.

Nech by bolo „sankčných vĺn“ Washingtonu akokoľvek veľa (a ich celkový počet už dosiahol 55), legitimitu im to nedodáva. Dôraz amerických politikov na reštrikcie je iba pokusom o zamaskovanie ich bezúčelnosti. Stupňovanie reštrikcií v situácii nebývalej rusofóbskej mánie bez ohľadu na reálne skutočnosti a vplyv na bilaterálne vzťahy v každom prípade nevedie nikam.

V súvislosti so zneuctením cintorína sovietskych vojakov a vojnových zajatcov v Gdansku:

Rozhorčil nás nový odporný skutok spáchaný na sovietskom memoriálnom dedičstve v Poľsku. V priestoroch cintorína v Gdansku, kde spočívajú ostatky približne tritisíc našich vojakov, civilných osôb a vojnových zajatcov, vandali zničili alebo poškodili 23 hviezd na spoločných hroboch. Škody sa v súčasnosti odstraňujú, ruskí diplomati neustále komunikujú s poľskými úradmi.

Pripomíname, že práve vďaka hrdinstvu príslušníkov Červenej armády sa za cenu veľkých strát podarilo z tohto mesta vytlačiť hitlerovcov.

Gdanský incident je ďalším ohnivkom v celej sérii chuligánskych útokov na naše pomníky a cintoríny v Poľsku, ktorých sme svedkami v posledných rokoch. Podobné výčiny považujeme za dôsledok deštruktívnej politiky oficiálnej Varšavy, ktorá sa snaží pod rúškom „dekomunizácie“ zlikvidovať na území štátu všetky stopy, ktoré svedčia o jeho oslobodení Červenou armádou na konci druhej svetovej vojny, a prepísať povojnové dejiny.

Trváme na urýchlenom vyšetrení tohto incidentu a na potrestaní vinníkov. Vyzývame poľskú stranu, aby plnila svoje medzinárodné záväzky a pamätala na morálnu povinnosť voči pamiatke padlých hrdinov a vojnových obetí.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár