Komentár Slavěny Vorobelovej: Lajčák nie je ani chlap, nemá charakter dodržať vlastné slovo

Foto: kvonline.sk

Minister Lajčák zostavá. V prezidentskej kancelárii hodili jeho rezignáciu do skartovačky.

Celá demisia tak dostáva bizarnú bodku. Tú zrejme vybavil prezident. Nerezignáciou zároveň Lajčák otvára dvere Kiskovej opätovnej kandidúre.

Lajčákova demisia mala totiž možno jeden zmysel, ktorý jej dával logiku. Naoko vyhrotiť vzťahy vo vnútri Smeru, buchnúť prinicipiálne dverami a ísť kandidovať na prezidenta ako nezávislý. V takej konštalácii to mohla byť úspešná kandidatúra.

Lajčák však tento scenár zrušil. Zrejme sa definítvne rozhodol, že kandidovať nebude a dokonca to urobil tak, aby ho ľudia mali za človeka, ktorý nedrží slovo. Dobrovoľne si takto poškodiť politickú kariéru nebýva zvykom. Ukazuje to, že tlak v Smere na Lajčáka mohol byť naozaj osobný a silný.

Naše problémy Slovenska sa však dnešným dňom nekončia. Celá fraška okolo migračného paktu, uznesenia NR SR, a neúčasti v Marakéši 10.-11. decembra nám natečie do politickej debaty a verejného priestoru, pretože Európska komisia ako celok Globálny migračný pakt príjme na svojej Európskej rade. Vlastne má ho na stole už od marca 2018.

Rada Európskej Únie je dôležitým rozhodovacím orgánom EÚ.

Prejednáva a prijíma zákony EÚ. Podľa textu na stránke EÚ, Rada rokuje o legislatívnych aktoch a prijíma ich väčšinou spolu s Európskym parlamentom v rámci riadneho legislatívneho postupu, ktorý sa označuje aj ako spolurozhodovací postup. Spolurozhodovací postup sa používa v oblastiach politiky, v ktorých má EÚ výlučnú právomoc alebo spoločnú právomoc s členskými štátmi.

Zároveň Rada uzatvára medzinárodné zmluvy, resp. poveruje Komisiu, aby v mene EÚ rokovala o zmluvách medzi EÚ a krajinami, ktoré nie sú jej členmi, a medzinárodnými organizáciami. Po ukončení rokovaní Rada na základe návrhu Komisie rozhoduje o podpise a uzavretí zmlúv.

Takéto zmluvy sa môžu týkať rôznych oblastí, ako je obchod či spolupráca a rozvoj, alebo konkrétnych tém ako textil, rybárstvo, clá, doprava, veda a technológia, atď.

Prečo o tom hovoríme? Aby Rada vedela „kvalifikovane“ rozhodovať, vytvára si tzv. pracovné skupiny k jednotlivým témam. Témou OSN a vzťahom k tejto organizácii sa zaoberá pracovná skupina CONUN. Nevedno, kto tam sedí za Slovensko, faktom je, že o činnosti tejto skupiny sa vôbec neinformuje. A malo by sa.

V marci 2018 (2. 3.) zasadala skupina CONUN a na tomto zasadaní č. 266089 sa prejednal návrh Globálneho paktu OSN o migrácii. Skupina vyslovila svoje pripomienky, ktoré zapracovala do dokumentu.

Neskôr, ešte v ten istý mesiac (20. 3.), sa skupina zišla ešte raz na zasadaní č. 266406. Na tomto zasadnutí bolo schválené poverenie pre Európsku komisiu, aby v mene Európskej Únie schválila a podpísala Globálny pakt OSN pre bezpečnú riadenú a legálnu migráciu.

Tu je poverenie uvedené už ako adoptované pre potreby Európskej komisie.

Neviem, o čom bolo divadlo Lajčáka s paktom a demisiou. Faktom však je, že ako minister zahraničia o tomto všetkom musí vedieť, preto po dnešku je to človek, ktorý uprednostnil svoje ego a kariéru nad záujmami vlastnej krajiny.

Pán Lajčák odstúpte!

Slavěna Vorobelová (predsedníčka NÁRODNEJ KOALÍCIE)

Zdroj: https://www.kvonline.sk/komentar-slaveny-vorobelovej-lajcak-nie-je-ani-chlap-nema-charakter-dodrzat-vlastne-slovo/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Zaujimalo by ma, ci je Lisabonska zmluva pravnym dokumentom, a ci ostatne medzinarodne zmluvy Slovenska s EU su pavnymi dokumentami. Pretoze Globalny pakt nie je pravnym dokumentom. Cely cas vsetci tvrdia, ze je to politicky zavazok. Ak Unia prijme politicky zavazok, je to jej vec, ovsem ako chce tento zavazok pretavit do pravne zavazneho voci Slovensku? Len tak ze zmeni jeho status z politicky zavazneho na pravne zavazny… a potom je nacase odstupit od Lisabonskej zmluvy a zostat v EU ako suverenny stat.

Leave a Reply