Komisári padajú do mdlôb. Taliansko pripravuje D-opatrenie. Deportácie ilegálov

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Shutterstock

Keď si probruselský taliansky prezident Sergio Mattarella pozval v stredu univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho na konzultácie o zostavení vlády, poslal centrále Európskej únie jednoznačný odkaz. Nebude zbytočne zdržiavať proces zostavovania exekutívy na základe výsledkov marcových parlamentných volieb, v ktorých sa presadili kandidáti protisystémových strán a hnutí. Koaličné rozhovory sa síce vliekli a hrozilo ich stroskotanie, v dôsledku čoho by bolo možné vypísať nové voľby, ale v tých by si s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac polepšila euroskeptická a vlastenecká Liga Severu, pretože sa najdôslednejšie angažuje v otázke, ktorá sa stáva v Taliansku i v celej Európe čoraz naliehavejšou. Je ňou masové prisťahovalectvo presahujúce absorpčné schopnosti krajiny Apeninského polostrova.

Plnia sľub

Nič netrápi obyvateľov krajiny v tvare veľkej čižmy viac ako migračná záplava spoza Stredozemného mora. Dokumentujú to opakované prieskumy verejnej mienky. Aj výsledky aprílovej sondáže britskej agentúry YouGov do postojov občanov viacerých európskych krajín ukázali, že Taliani (47% respondentov) považujú migráciu, presnejšie imigráciu, za najväčšiu hrozbu pre Európsku úniu. Ak k nim prirátame ďalších 22% opýtaných, ktorí vnímajú ako najväčšie nebezpečenstvo terorizmus – a ten páchajú väčšinou sfanatizovaní islamistickí novoprišelci, ľahko pochopíme, prečo dve tretiny Talianov podporujú také politické formácie, čo sa zaväzujú podniknúť rázne nápravné opatrenia.

V marcových voľbách za také považovali predovšetkým Ligu severu a Hnutie piatich hviezd. Tento národne orientovaný a v mnohom protisystémový tandem navrhol za predsedu budúcej koaličnej vlády univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho.

Obe politické zoskupenia publikovali 18. mája koaličnú zmluvu s návrhom vládneho programu, ktorý zdvihol Bruselu krvný tlak. Vytrvali v ňom záväzku urobiť s migračnou prietržou rázny koniec spôsobom, ktorý by nebol formálny, alibistický a povrchný, ale šiel do podstaty a naprával už napáchané škody. Bola to prepracovaná a uhladenejšia verzia prísnejšieho programu spred niekoľkých dní, aby bola priechodná a nedala prezidentovi zámienku k obštrukciám. Ako sa ukázalo, bol to takticky správny kalkul a prezident Mattarella napokon poveril profesora Conte dostal zostavením vlády. Jej zloženie bude musieť odobriť parlament.

A basta!

Talianska tlačová kancelária ANSA vyzdvihla z 58-stranového textu koaličnej zmluvy, ktorá slúži ako navrhovaný vládny program a z kapitoly 13 o migrácii zámer uľahčiť procedurálny postup na deportáciu ilegálnych migrantov. Počet kandidátov z radov prišelcov bez dokladov, tzv. neregulárnych migrantov,(„immigrati irregolari“), určených na repatriáciu, sa v dokumente odhaduje na pol milióna. Už samotný anglickojazyčný pojem „EASIER DEPORTATION OF MIGRANTS“ („Ľahšia deportácia migrantov“) obsiahnutý v anglickojazyčnej správe agentúry ANSA pôsobí v súčasných podmienkach autocenzúry, hryzenia si jazyka a verbálneho žonglovania zdravo a odvážne. V taliančine znie je názov kapitoly 13 „IMMIGRAZIONE: RIMPATRI E STOP AL BUSINESS“.

Rodiaca sa talianska politická reprezentácia pije globálnym a bruselským architektom novodobého sťahovania národov krv aj odhodlaním umiestňovať spomínaných päťsto tisíc ilegálov z Ázie a Afriky pred deportáciou do zadržiavacích stredísk. Migračná agenda spadá v Ríme do kompetencie ministerstva vnútra a ak ho podľa očakávania povedie šéf Ligy Severu Mateo Salvini, narazia v ňom promigračné kruhy v Bruseli a riadiace medzinárodné organizácie na ochranu migrantov, zastrešované Organizáciou spojených národov, na húževnatého protivníka.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár