Komisárka londýnskej Metropolitnej polície žiada umelú inteligenciu na sledovanie občanov

· Čas čítania: 3 min.

Cressida Dicková, najvyššia šarža Met Police, označila kritikov nových systémov rozpoznávania tváre ako „neinformovaných.“ Argumentuje, že použitie systémov predstavuje cenu, ktorú verejnosť musí zaplatiť, aby si zaistila bezpečnosť. Údajne je to lepšie ako „nôž do hrudníka.“ Povedala to práve v Londýne, ktorý v útokoch nožom predbehol New York. Aby sa občania nedozvedeli, kto sú páchatelia, polícia radšej (politicky korektne) nevedie štatistiky o kriminalite príslušníkov menšín, náboženských a etnických skupín.

„Je na kritikoch, aby sa obetiam zločinov ospravedlnili a povedali, prečo by polícia nemala legálne a primeranie používať technológiu na chytanie zločincov. Tí spôsobili skutočnú škodu,“ uviedla Dicková pre The Times. Zjavne špinavé rétorické cvičenie, ktorým očierňuje tých, ktorí sa obávajú o súkromie, ale zabúda na vinných za príval neintegrovateľnej, cudzorodej masy.

Metropolitná polícia v Londýne začala používať systém rozpoznávania tváre vo štvrti Westminster, ktorá vedie rebríček v útokoch nožom. Systém NeoFace tvorí zoznam podozrivých zločincov, zisťuje zhody s tvárami na ulici a upozorňuje políciu v oblasti. Polícia tvrdí, že tváre sa uchovávajú v systéme len 31 dní, ak nie je osoba zatknutá.

Podľa Evening Standard komisárka vyzvala na prijatie novej legislatívy, ktorá by polícii umožňovala používať umelú inteligenciu, vrátane softvéru na analýzu reči a prekladateľskej technológie. Členovia polície by tak zvládli početné jazyky, ktorými sa v Londýne hovorí, a využili „virtuálnu a rozšírenú realitu.“

Zareagovalo hnutie pre občianske slobody Big Brother Watch, ktoré vyzýva na obrat trendu nedemokratického šírenia dohľadu: „Je alarmujúce vidieť zavádzanie biometrického masového sledovania v Londýne. Nikdy predtým neboli občania podrobovaní kontrole totožnosti v takom rozsahu… Dôkazy naznačujú, že táto technológia nám prináša menej slobody, nie viac bezpečia. 93%-ná miera nesprávnej identifikácie predstavuje vážne ohrozenie nevinných občanov. Cena v rámci slobody je neprijateľne vysoká. Sme zdesení, že starosta Sadiq Khan schválil tak zbytočný, nebezpečný a autoritársky dohľad.“

V komunistickej Číne medzitým pribudlo viac ako 200 miliónov sledovacích kamier po celej krajine ako súčasť sledovania a systémov rozpoznávania tváre. Čínska komunistická strana v novembri 2019 oznámila, že od poskytovateľov mobilných telefónov sa bude vyžadovať implementácia skenovania tváre užívateľov s cieľom ešte viac zvýšiť kontrolu nad už aj tak silne kontrolovanými sieťami.

Pramene:

[1] Let police use facial recognition to fight knife crime, urges Met chief Cressida Dick; autor: Fariha Karim; The Times, 24.2.2020

[2] London murder rate beats New York as stabbings surge; autor: Andrew Gilligan; The Times, 2.4.2018

[3] „Just been at a hate crime event with the Met police + they told me something really useful…“; účet: @PatrickStrud; Twitter, 24.5.2018 (8:00 PM)

[4] Dame Cressida Dick: Let police use hi-tech to catch killers and rapists; autor: Martin Bentham; Evening Standard; 24.2.2020

[5] FACIAL RECOGNITION SURVEILLANCE IN CENTRAL LONDON; Big Brother Watch Team, 20.2.2020

[6] Inside China’s Dystopian Dreams: A.I., Shame and Lots of Cameras; autor: Paul Mozur; The New York Times, 8.7.2018

[7] China introduces mandatory face scans for phone users; Associated Press, 30.11.2019

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár