Komu hrozí dlhová pasca Made in China

· Čas čítania: 5 min.
Foto: archív

S blížiacim sa koncom kalendárneho roka si mnohí Stredoeurópania kladú otázky, ktorým smerom sa budú ich malé krajiny uberať v novom roku. O priestor, v ktorom leží Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko, prebieha tiché geostrategické zápolenie veľmocí. Obnovená studená vojna ho vyostruje do podoby, ktorá nie je príslušníkom stredoeurópskych národov ani trochu po chuti. Uvedomujú si, že ich transatlantický Západ pritiahol k sebe, aby z nich urobil vazalov. Po trpkom poznaní, že naleteli, vkladajú nádej v spravodlivejšie usporiadanie pomerov, ak by sa vydarila premena bipolárneho sveta na multipolárny. Za ten sa neúnavne prihovárajú nastupujúce ázijské veľmoci Čína s Indiou a nachádzajú priaznivú odozvu na všetkých svetadieloch.

Keď žiak prekoná svojich učiteľov

Činorodejšie než India si na svetovej scéne počína Čína. Očarovala už českého prezidenta Miloša Zemana veľavýznamnými náznakmi prílevu veľkých peňazí z Ríše stredu. Tie ale viaznu – a možno je to dobre. Česi a ostatná Stredoeurópania môžu o to pozornejšie sledovať vývoj v iných krajinách, kam čínsky drak už ponalieval investičné a úverové miliardy.

Z viacerých kútov Ázie, Afriky a latinskej Ameriky sa šíri vlna nespokojnosti nad spôsobom, akým sa čínski kreditori zvyknú zmluvne poisťovať pre prípad nesplácania dlhov bez ohľadu na to, či je dlžníkom súkromný podnikateľský subjekt, alebo štát. Ukazuje sa, že čínske súkromné i štátne bankové domy a investičné fondy postupujú voči tzv. nedisciplinovaným dlžníkom rovnako tvrdo ako zdiskreditovaní finanční magnáti Starého sveta.

Oberajú v zmluvných klauzulách navonok zvrchované štáty o ich suverenitu tak, že ich dotlačia k ochote založiť národný majetok. Tým môžu byť suroviny, nerasty, energonosiče, pôdny alebo lesný fond, ale v prípade Somálska i výlovné práva vo jeho výsostných pobrežných vodách. Bankári zo Šanghaja, Pekingu a Hongkongu vábia, podobne ako ich angloamerickí učitelia, partnerské strany do prijímania enormných úverov na velikášske stavebné a infraštruktúrne projekty. Tie obvykle už zo svojej podstaty nemôžu vytvárať zisk okamžite, ale až po čase. Dlžnícke štáty si musia počas zdanlivo prechodného obdobia brať na splácanie mimoriadne úvery a padajú do dlhových pascí. Za vyslobodenie odovzdávajú veriteľom vyhliadnutú časť majetku štátu.

Stalo sa to Šri Lanke a v decembri 2017 prišla o prístav Hambantota. Správu nad prístavným komplexom prevzala na 99 rokov čínska štátna spoločnosť China Harbor Engineering Company.

Laos nechal Čínu postaviť železničnú infraštruktúru v hodnote zhruba polovice svojho ročného HDP. Napožičiaval si od Číny vyše 5 miliárd dolárov, uviazol v dlhovej pasci a správu nad jeho národným hospodárstvom prebrala de facto Čína.

Vladári z Pekingu neboli milostivejší ani voči africkej Zambii. Keď prestávala splácať dohodnuté čiastky čínskym partnerom, prišla o letisko Kenneth Kaunda International Airport i väčšinový akciový podiel v Zambian National Broadcasting corporation, čo je tamojšia štátna rádio-televízia. Informačný portál Taiwan News pridal k tomu začiatkom septembra informáciu, že po uši zadĺžená Zambia bude pravdepodobne musieť čínskym veriteľom odovzdať štátnu elektrárenskú spoločnosť ZESCO. Vláda v Lusake to poprela, ale ešte ani v polovici decembra nedokázala vyvrátiť tvrdenia americkej vlády, že sa k tomu schyľuje.

Kŕdeľ krkavcov

V tejto súvislosti treba pamätať na vyostrenie informačnej a obchodnej vojny medzi Čínou a USA. Prebieha na pozadí dlhšie trvajúcej geostrategickej rivality odstupujúceho globálneho hegemóna s nastupujúcim. Ostrovný štát Taiwan leží necelých 150 kilometrov od brehov Čínskej ľudovej republiky a je viac-menej protektorátom USA. Taiwanské a americkí správy o čínskom neokolonializme v Ázii a Afrike môžu byť hyperkritické, no postihujú podstatu.

Čína sa v dôsledku pritvrdzovania voči dlžníkom ocitá pod informačným drobnohľadom Západu a musí tlmiť svoju dobyvačnú investičnú ofenzívu na čiernom kontinente. Čínske ministerstvo zahraničných vecí vydalo po Vianociach vyhlásenie, že príslušné čínske finančné inštitúcie nepreberajú správu nad prístavným komplexom v Mombase pre neschopnosť kenskej vlády splácať včas úver na výstavbu železničnej trate z Mombasy do hlavného mesta Nairobi. Nepoprelo pravdivosť uniknutej auditorskej správy z Nairobi, že Peking má na to zmluvné právo, ale vyjadrilo presvedčenie, že prevádzka trate Mombasa–Nairobi Standard Gauge Railway bude dostatočne výnosná na uhrádzanie pravidelných splátok. Trať prevádzkuje Kenská železničná spoločnosť KRC. Vlani vykázala straty, no tento rok už mierny zisk.

Nákladná doprava po tejto železnici slúži predovšetkým čínskym nadnárodným korporáciám na zvážanie nerastného bohatstva z afrického vnútrozemia na pobrežie a odtiaľ cez Indický oceán do Ríše stredu. Rozdiel medzi britským kolonializmom z minulého storočia, ktorý umožňoval držal podrobené územia v dlhovej pasci a neskorším americkým alebo súčasným čínskym neokolonializmom, je v tomto ohľade minimálny. O nič zhovievavejšie sa nespráva na integrovanom finančnom trhu ani investičný kapitál ruský, indický, nemecký, francúzsky, či ktorýkoľvek iný. Dokým sa veľkí súkromní a štátni investori budú správať podľa koristníckych pravidiel globálnych finančných kartelov, ostane avizovaný multipolárny svetový poriadok iba ľúbivou víziou.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár