Konevov pomník odstránili ako zlodeji v noci. Počas karantény sa nedalo protestovať

· Čas čítania: 5 min.

Ako sa dalo očakávať, odstránenie pomníku maršalovi Konevovi v Prahe malo za následok nielen diplomatické hádky medzi ruskou a českou stranou a štipľavé odkazy v médiách, ale sa dostalo aj do právnej roviny. Vyšetrovací úrad Ruska začal trestné konanie voči samospráve Praha-6 pre demontáž pomníku maršála Ivana Koneva v Prahe. Domáce média prízvukujú, že ruská strana je pobúrená z viacerých dôvodov.

Ruské média poukazujú na mimoriadnu cynickosť konania českej samosprávy, ktorá odstránila pomník v období karantény, keď obyvatelia Prahy nemôžu verejne protestovať proti odstráneniu pomníku a „nediplomatickému“ konaniu vedenia samosprávy. Navyše mnohí ruskí novinári skloňujú rusofobské a cynicky výroky starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa, ktorý posmešne vysvetlil príčiny odstránenia pomníku: podotkol, že „Konev v období pandémie koronavírusu“ nemal rúško.

Tejto téme svoje komentáre venovali mnohí odborníci, politici a média ako v Rusku, tak aj v Česku a na Slovensku. Pripomínali, že pomník maršala Koneva bol v Prahe umiestnený v roku 1980 – z iniciatívy mestských orgánov. Stalo sa to pri príležitostí 35. výročia oslobodenia Prahy od nacistov jednotkami Prvého ukrajinského frontu, ktorému velil práve Ivan Konev.

Tento pamätník potom stále čelil mnohopočetným útokom vandalov. Socha slávneho veliteľa, ktorá ešte pred niekoľkými dňami stála na námestí Interbrigády v pražskej štvrti Bubenči, bola viackrát poškodená. Po tom, ako vlani 21. augusta vandali poliali pomník farbou, vedenie mestskej časti sa odhodlalo na „kompromisný“ krok a začalo sa pripravovať na odstránenie pomníku.

Vlani v septembri vedenie mestskej štvrte Praha 6 schválilo demontáž sochy Koneva. Pred týždňom, 3. apríla, socha bola odstránená a dopravená do depozitára, odkiaľ údajne poputuje do Múzea pamäti 20. storočia, ktorého vybudovanie chystá hlavné mesto Českej republiky. České média uviedli, že sa hovorí o tom, že by na mieste sochy mali postaviť pomník osloboditeľom Prahy (teda ktorým?).

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyhlásil, že socha Koneva nebola ani vojnovým hrobom, ani nebola pod ochranou medzinárodného práva a preto ju odstránili. Proti odstráneniu sochy protestovali niektorí českí politici, odborníci, vojnoví veteráni a média. Dokonca aj hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček označil demontáž pomníku za hanbu krajiny. Podotkol, že vojaci Červenej armády práve pod velením maršala Koneva oslobodili tábor smrti Osvienčim a celé Československo od nemeckých nacistov.

Ešte predtým ruský minister obrany Sergej Šojgu požiadal svojho českého kolegu Ľubomíra Metnára, aby sprostredkoval „presťahovanie“ pomníka do Ruska, keďže ho Česi nechcú. Ubezpečil českého ministra, že všetky náklady uhradí ruský strana. Český kolega odpovedal „diplomaticky“: uviedol, že v tejto veci nič nemôže urobiť, pretože pomník je majetkom samosprávy…

České ministerstvo zahraničia sa tiež zachovalo „diplomaticky“: podčiarklo, že demontáž pomníku, ktorý chcú odovzdať do múzea, nie je porušovaním platných medzinárodných dohôd medzi Českom a Ruskom. V Rusku majú opačný názor. Nespokojnosť s konaním českej strany vyjadril ruský minister obrany Sergej Šojgu, mnohí významní predstavitelia ruskej verejnosti, politici, vojaci, diplomati a samotný prezident Vladimir Putin. Nakoniec Vyšetrovací úrad Ruska začal trestné konanie pre, ako sa uvádza, „znesvätenie a zneváženie symbolov vojenskej slávy Ruska, vykonaných verejne“. Príslušné vyhlásenie bolo zverejnené na portáli Vyšetrovacieho úradu Ruska.

Na Hlavnom vyšetrovacom riaditeľstve Vyšetrovacieho úradu Ruska bolo začaté trestné konanie pre znaky zločinu znesvätenia a zneváženia symbolov vojenskej slávy Ruska, vykonané verejne. Pomník dvojnásobnému hrdinovi Sovietskeho zväzu maršalovi Sovietskeho zväzu Ivanovi Stepanovičovi Konevovi bol slávnostne odhalený 9. mája 1980 na námestí Interbrigády v Prahe ako historická upomienka na záchranu mesta pred úplným zničením nemecko-fašistickými vojskami v máji roku 1945,“ uvádza sa vo vyhlásení: https://www.youtube.com/watch?v=JrUVvv-HB7s&feature=youtu.be.

3. apríla 2020 v predvečer osláv Dňa víťazstva nad fašistickým Nemeckom bol pomník Ivanovi Konevovi znesvätený. Skupina ľudí sochu maršala Koneva odstránila z podstavca za pomoci žeriavu a povrazov a tiež boli odstránené pamätné nápisy. Podľa vyšetrovateľov, podobným cynickým konaním samospráva mesta Praha hrubo porušila záväzky prijaté Českou republikou v rámci dvojstranných dohôd s Ruskou federáciou a demonštrovala svoje opovrhovanie spoločnou pamäťou a históriou boja sovietskeho ľudu proti fašizmu. Pod vyhlásením sa podpísala oficiálna predstaviteľka Vyšetrovacieho úradu Ruska Svetlana Petrenková,“ uvádza sa na https://sledcom.ru/news/item/1454798/.

Ruské média pripomenuli, že pražská samospráva odstránila pomník, ktorý stál na svojom mieste 40 rokov, ako spomienka na osloboditeľov hlavného mesta Česka a istý čas aj Československa. Poukazujú na fakt, že obyvatelia Prahy často protestovali proti tomuto rozhodnutiu samosprávy a schádzali sa pri pomníku. Ruskí analytici a novinári prízvukujú, že pomník odstránili potichu, počas karantény, ako zlodeji v noci, keď sa česká verejnosť nemohla schádzať pri pomníku a protestovať.

V ruských médiách sa objavilo pomerne veľa článkov, ktorých autori pripomínajú, že na Slovensku je neporovnateľne menej prípadov znesvätenia a búrania pomníkov sovietskym vojakom, ako napríklad v Česku a Poľsku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár