Kontroverzné rozhodnutie tureckého súdu vo veci maloletých

Vzhľadom na predtým nezohľadnené skutočnosti/určitú neúplnosť informácií sme článok Juraja Reža Turecko povolilo sex s maloletými nedávno z nášho webu stiahli a dnes ho uvádzame doplnený o aktualizáciu redakcie.

Text pôvodného článku:

Ak Európska únia aktuálne žije burkinami a ľudskými právami (smiešny pseudoproblém), a tým čiastočne odvádza pozornosť od kľúčových problémov EÚ, vo vzťahu k svojmu vnútru a zahraničiu, a spôsobu ďalšej existencie, Ústavný súd suverénneho Turecka pracuje…

Nálezy a rozhodnutia ÚS Turecka

V júli 2016 turecký ústavný súd rozhodol o zrušení klauzuly trestnosti pre sexuálny styk s deťmi mladšími ako 15-ročnými, a to v prípadoch dobrovoľného súhlasu dieťaťa staršieho ako 12 rokov, a taký sex už nebude klasifikovaný ako znásilnenie, ani ako sexuálne zneužívanie maloletých (pedofília). Rozhodnutie nadobudne účinnosť 13. januára 2017.

Tomuto rozhodnutiu predchádzalo aj zrušenie spodnej hranice trestnej sadzby najmenej 16 rokov v prípadoch sexuálneho násilia voči maloletým. Rozhodnutie nadobudne účinnosť 23. decembra 2016. Informácia nie je hoax, ani protiturecká propaganda, pretože s faktickou zhodou ju prezentovali zahraničné médiá.

Povinnosťou tureckého zákonodarného zboru je úprava príslušnej legislatívy a právneho poriadku Turecka v súlade s rozhodnutiami jeho ústavného súdu a uvádzanie zákonov do života a praxe.

Turecko šikanuje a popiera fakty 

Krajine polmesiaca s hviezdou sa kritika jej ústavného súdu nepáči. Ankara „hostila“ na svojom koberčeku veľvyslancov Švédska a Rakúska. Na rakúskom letisku sa totiž objavil titulok, že Turecko umožňuje sex s deťmi mladšími ako pätnásť rokov. Po intervencii tureckej ambasády ho stiahli. Švédska ministerka zahraničia Margot Wallströmová na Twitteri napísala, že deti potrebujú skôr viac ochrany pred násilím, aj sexuálnym, a nie menej ochrany. Verdikt ústavného súdu by teda mali zrušiť. Ani to sa Ankare nepáčilo.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu uisťuje svet, že Turecko dodržuje svoje medzinárodné záväzky o ochrane detí a chystá legislatívnu úpravu, ktorá nenechá nikoho na pochybách, že v Turecku je zneužívanie detí trestné.

Slovenské médiá a tretí sektor mlčia

Žiadne, ani platené slovenské médiá (verejnoprávna RTVS), predplácané (Denník N), priplácané (Piano/SME) spravodajskú informáciu nevydali. Tlačovú správu nevydala ani SITA, urobila tak ČTK. Informovali len „alternatívne, konšpiračné a propagandistické“ elektronické médiá.

Ľudsko-právne mimovládky so svojou agendou práv LGBTIQ (…) sa urobili „mŕtvymi chrobákmi“. Z osobitných dôvodov majú strach z islamu, ale to im nebráni v tichej podpore práv maloletých na ich slobodný pohlavný život. Islamu sa boja, kresťanov nenávidia.

Smerovanie Turecka

Vieme, že post-ataturkovské, zatiaľ formálne ešte stále „sekulárne“ erdoganovské Turecko speje cez prezidentský systém postupnými krokmi (likvidácia opozície) k totalitnej vláde jedného muža a islamskej teokracii. Denník N ju „kvalifikovane politologicky zadefinoval“ ako „demokratický islamizmus“.

Vieme ale i to, že v roku 2009 Turecko podpísalo asociačnú dohodu s EÚ. Uchádzalo sa o riadne členstvo, a pred ním o bezvízový vstup do schengenského priestoru. Klan Erdoganovcov patrí k priaznivcom sunnitskej vetvy islamu. Turecko čaká islamizácia sunnitským islamom.

Islam a islamské právo

Medinský, mohamedánsky islam (sunnitská vetva a jej fundamentálne odnože vahhábizmu a salafíje) sa v otázke manželstiev a sexu s deťmi opierajú o druhé manželstvo Mohameda po úmrtí jeho prvej manželky Chadídže, s mladučkou, údajne 6-ročnou Aišou (pravdivosť jej veku, veku uzavretia manželstva a veku prvého sexu s Mohamedom nie sú úplne overené).

Podstatou tureckých ústavných nálezov je legalizácia manželstiev a sexuálneho styku s maloletými dievčatami, ako súčasť islamského učenia a islamského práva šaría.

Poznámka k psychológii zdravých maloletých dievčatiek: Od útleho detstva snívajú, že raz aj ony budú nevestami svojho nádherného princa. Túžia veľkolepej svadbe, množstve družičiek, úžasných svadobných šatách so závojom a krásnou kyticou a tlačia kočíky s bábikami…

Manželstvá s maloletými, pod vekovou hranicou 18 rokov, významne pribúdajú aj západnej v Európe, najmä v sociálnom prostredí prisťahovalcov. Európska komisia nekoná. Naopak, zaoberá sa rodovou ideológiou, a právami LGBTIQ (…) osôb, a postupne prijíma správy typu Lunacek, Estrela, Tarabella, Ferrara, ktoré sa pozvoľna pretavujú do európskej ľudsko-právnej legislatívy.

ESĽP a Turecko

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu je oprávnený konať vo veciach porušení Európskeho dohovoru o ľudských právach. O prípadnom možnom a pravdepodobnom podaní sťažnosti, či bol alebo nebol Tureckom porušený dohovor, rozhodne sudca spravodajca. Zároveň boli významne dotknuté práva detí a Dohovor o právach dieťaťa.

Postoj Európy

Proti rozhodnutiam tureckého ústavného súdu sa postavila celá, inak liberálna a pokroková, Európa. Turecko si postupne povoláva na pohovor veľvyslancov jednotlivých štátov EÚ…

Turecko je však suverénny štát, ktorého ústava a zákony sú nezávislé od európskych zákonov a európskeho práva (Charty práv EÚ). Svojou zemepisnou polohou je krajina jednou nohou v Ázii, druhou v Európe. Jej záujem o členstvo v EÚ je významne poznačený vnútornou schizmou. Turecko postupne kráča v ústrety Alahovi a Mohamedovi. Má už asi 3 a pol milióna manželstiev s maloletými.

Zdroje: parlamentnilisty.cz, truthrevolt.org

Aktualizácia redakcie:

Ako vyplýva z uvedeného textu, autor ani redakcia Zem a vek v článku Juraja Reža Turecko povolilo sex s maloletými netvrdili, ani nenaznačovali, že v súčasnosti je v Turecku povolený sex s maloletými. Článok informoval o zrušení klauzuly trestnosti pre sexuálny styk s deťmi mladšími ako 15-ročnými (no staršími ako 12 rokov) s tým, že rozhodnutie nadobudne účinnosť 13. januára 2017. Taktiež informoval o zrušení spodnej hranice trestnej sadzby najmenej 16 rokov v prípadoch sexuálneho násilia voči maloletým s tým, že toto rozhodnutie nadobudne účinnosť 23. decembra 2016. Redakcia nie je povinná uvádzať dôvody stiahnutia článku, portálu Bez pointy sme však na priamu otázku odpoveď uviedli.

Napriek ich formálnej korektnosti považujeme za nešťastné, že redaktori Bez pointy majú potrebu spochybňovať údaje uvedené na našom webe a to aj pokiaľ sa jedná o počet zobrazení, ktorý nám zrejme závidia. Zároveň im však nevadí, že TASR v svojom článku o celej veci posunula vek mladistvých vo vyjadrení tureckých úradov zo 14 na 15 rokov (čo navyše nekriticky v svojom článku prebral aj web Bez pointy): „Sudcovia tak vyhoveli požiadavke kolegov, ktorí argumentovali tým, že niekto, s kým má dobrovoľný styk napríklad 15-ročná osoba, by nemal byť trestaný rovnako ako človek, ktorý sexuálne zneužíva štvorročné dieťa.“ V originálnom vyjadrení bol totiž uvedený vek 14 rokov, nie 15. V článku TASR sa tiež vôbec neuvádza, že Turecko znížilo vek beztrestného pohlavného styku so súhlasom maloletej osoby na 12 rokov namiesto 15 rokov (s u nás uvedeným dátumom nadobudnutia účinnosti rozhodnutia ústavného súdu), takže celkom nerozumieme, prečo sa portál Bez pointy zameral len na článok na našom webe a prečo jeho redaktorom neprekáža, že iné médiá o tejto právnej úprave neinformovali vôbec. Pri najlepšej vôli to nemožno označiť inak ako slovami značne selektívna „investigatíva“.

Čo sa týka iných, nami predtým nezohľadnených zdrojov, independent.co.uk uvádza, že s nálezom Ústavného súdu Turecka a jeho výhovorkami nie sú spokojní ani tureckí aktivisti a ochrancovia práv detí, takže svoje rozhorčenie môžu mladí redaktori adresovať aj im.

Napríklad profesorka Bahar Göklerová z Asociácie prevencie zneužívania a zanedbávania detí uviedla pre tureckú štátnu spravodajskú agentúru Anadolu: „Pýtanie si súhlasu v prípadoch sexuálneho zneužívania detí je neprípustné. V prvom rade, každý jedinec mladší ako 18 rokov je podľa medzinárodných konvencií dieťa.“

Ústavný súd sa pokúsil objasniť situáciu tlačovou správou v znení: „Aktivity sexuálneho zneužívania detí nebudú dekriminalizované a neostanú nepotrestané a legislatíva poskytne príležitosť vytvoriť novú reguláciu v stanovenom termíne.“ Toto vyjadenie však neuvádza, že sa rozhodnutie ústavného súdu zmení alebo že sex s deťmi vo veku medzi 12 a 15 rokov ostane za všetkých okolností zakázaný. Namiesto toho ústavný súd uvádza, že do januára ostáva v platnosti staré znenie a potom môže byť nahradené novou legislatívou.

Profesorka Aysun Baranselová, generálna tajomníčka Asociácie prevencie zneužívania a zanedbávania detí, vo vyjadrení pre agentúru Anadolu prízvukovala, že vytvorenie novej legislatívy musí byť prioritou. „Najdôležitejším bodom je, že pokiaľ stav nebude urýchlene doriešený, násilníci budú mať voľné ruky.“ Dodala, že pokiaľ nebude uvedené nové riešenie, s násilníkmi voči deťom sa bude zaobchádzať rovnako, ako s ľuďmi, ktorí sexuálne zneužívajú dospelých.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár