Korona rozvrátila menový a bankový biznis

zdroj : Shutterstock

Centrálne banky všade na svete určujú v rámci svojej funkčnej náplne úrokové sadzby tak, aby ich mena nespôsobila zamrznutie či prehriatie ekonomiky. Úrokové sadzby sa v rámci ich menovej politiky nastavujú aj podľa miery inflácie, ktorá by sa podľa ekonomickej učebnice mala odvíjať od množstva peňazí na finančnom trhu. Inflácia je makroekonomický ukazovateľ životnej úrovne občanov, ak je totiž vyššia ako príjem domácností, životná úroveň klesá a opačne. Ak je inflácia vyššia ako je úrok na účte, peniaze sporiteľa sa znehodnocujú a opačne. V tejto súvislosti však treba povedať, že inflácia nezávisí len od množstva peňazí, ale aj od dopytu po tovaroch a službách. O týchto učebnicových poučkách hovoríme preto, že v terajšej koronavírusovej kríze počujeme zo všetkých strán o obrovskej mase lacných peňazí, ktorými národné vlády v rámci fiškálnej politiky a centrálne banky v rámci menovej politiky zaplavujú finančný trh a pritom k nárastu inflácie nedochádza. A tak si kladieme oprávnenú otázku, či sa monetaristické ekonomické učebnice pomýlili, alebo centrálna banka už nie je schopná najdôležitejším nástrojom svojej menovej politiky ovplyvniť infláciu. Odpoveď nachádzame v koronavírusovej kríze, počas ktorej sú takmer všetci účastníci finančného trhu skôr opatrní pri investovaní do projektov, či spotrebovaní tovarov a služieb, a preto aj pri terajších obrovských masách lacných a ničím nekrytých peňazí sa inflácia nezvyšuje. Zvýšiť by sa totiž mohla len vtedy, keby centrálne banky mali odvahu devalvovať svoje meny, čo si dnes nedovolí žiadna z nich.

Bankový zisk v tomto roku poklesol, hlásia všetky komerčné banky a preto sa obracajú na vládu, aby pomohla. Tá preto aj zrušila bankový odvod. Škoda, že menej sa hovorí o tom, prečo tak urobila, keďže na poklese zisku sa najviac podieľa pokles úrokového výnosu z rozdielu úrokov na úvery a vklady, čo je v kompetencii centrálnej banky. Navyše, keď je peňazí na trhu dosť a konkurencia bánk je veľká, nemôžu si dovoliť zdražiť úvery a tak si chýbajúce výnosy dopĺňajú neustále sa zvyšujúcimi bankovými poplatkami. Či to bude stačiť, uvidíme po 9 mesiacoch odložených splátok úverov takmer 170 tisíc domácností. Na pokles objemu úverov však majú vplyv aj opatrenia Národnej banky Slovenska, ktorá sprísnila podmienky čerpania úverov. Keď k tomu pripočítame, že sa zvyšuje prepad domácej ekonomiky, s čím súvisí aj nárast nezamestnanosti, nemôžeme sa čudovať, že komerčné banky dostali strach a preto začali zvyšovať objem opravných položiek k poskytnutým úverom, ktoré sú nákladovou položkou v ich účtovníctve. Samozrejme, že potom vykazujú nižší bankový zisk bez straty peňazí na účtoch a tak odvádzajú do štátneho rozpočtu nižšiu daň.

V minulosti si mohli vyššiu tvorbu opravných položiek premietnuť aj do vyšších úverových úrokov, čo však dnes z dôvodu konkurencieschopnosti už nemôžu. A tak sa terajšia vláda rozhodla „chudobným bankám“ opäť pomôcť zavedením štátom garantovaného úveru v prospech tých menej solventných menších firiem, ktoré potrebujú lacné úvery s dlhšou dobou splatnosti. Na prekvapenie všetkých sú práve tieto úvery drahšie, ako hypotéky, keďže takmer atakujú hranicu 5 percent. Banky si nerobia s ich splácaním žiadne problémy, pretože sú garantované vládou, teda peniazmi daňových poplatníkov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply