Koronakríza dáva Rusku príležitosť zdaňovať peňažné toky do zahraničia

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj: YouTube

Odstavovanie chodu národného hospodárstva v rámci ochrany pred šírením prudko nákazlivej epidémie zužuje manévrovacie pole každého štátu. I tie najbohatšie krajiny musia načierať do rezerv, a keď ich vyčerpajú, klopať pokorne na dvere nadnárodných bankových domov. Možno to čaká aj Rusko. Kým však skloní hlavu, pomáha si odvážnymi ťahmi. Banksteri prskajú od hnevu.

 

Trpezlivo čakal dvadsať rokov …

 

Minulý týždeň si obyvatelia Ruskej federácie pripomenuli dvadsiate výročie zvolenia Vladimíra Putina za prezidenta. 26. marca 2000 vyhral prezidentské voľby hneď v prvom kole ziskom 53 percent odovzdaných hlasov. Prešli dve desaťročia a podľa prieskumov verejnej mienky zverejnených tlačovou agentúrou TASS schvaľovalo jeho pôsobenie vo funkcii hlavy štátu 63,5% opýtaných. Nie sú to také oslnivé čísla, akými sa mohol pochváliť v júni 2015, keď jeho preferencie dosahovali 89%. Sú však vyššie ako v predvlaňajšom septembri, keď spadol na 39% po tom, čo nezabránil vláde predĺžiť dôchodkový vek mužov zo 60 na 65 a žien z 55 na 63 rokov.

 

Prenesme sa do súčasnosti. 22. marca sa jeho preferencie pohybovali tesne nad úrovňou 60 percent (60,3%). O štyri dni neskôr podskočili o vyše tri percentuálne body, Za tento náhly prírastok nevďačí okrúhlemu jubileu marcových prezidentských volieb 2000, ale čomusi inému. Koronavírusu.

 

V stredu 25. marca vystúpil v televíznom prejave k občanom, aby ich oboznámil, ako sa Rusko pod jeho vedením postaví tvárou v tvár výzvam vyvolaným pandémiou koronavírusu. Nenasadil si na tvár rúško a pokojným, vecným tónom ubezpečil „vážených občanov Ruska a drahých priateľov“ (tak ich v prejave oslovil), že sa nemajú čoho obávať. Kľúčovú pasáž svojho vyše 17-minútového vystúpenia venoval tomu, aby upokojil verejnosť, že v dôsledku ochabnutia svetovej ekonomiky – a tým pádom i globalizátorsky na ňu naviazanej ruskej – štát nenechá občanov napospas osudu. Naopak, postará sa o to, aby ich existenčné istoty neboli počas hospodárskeho útlmu nijako ohrozené.

 

67-ročný politický veterán si dával záležať na tom, aby presvedčil radových občanov 147-miliónovej krajiny o odhodlaní vedenia štátu chrániť počas pandémie v prvom rade ich, a nie horných desať tisíc. Nezaviazal sa k tomu len chlácholivými frázami, ale výpočtom sociálnych, finančných a právnych protikrízových opatrení v prospech najzraniteľnejších spoločenských skupín. Medzi také bude patriť počas obmedzenia alebo pozastavenia prevádzok tovární, služieb, dopravy, škôl, atď. takmer celá populácia a prezident ju uistil, že nepocíti ničivú ujmu.

 

Putina, ktorý si formoval svetonázor v socialistickom spoločenskom zriadení, neprestáva vnútorne škrieť, ako ďaleko zašla v post-sovietskom Rusku sociálna nerovnosť Neprestáva sa prehlbovať, pretože sa nepodarilo zastaviť vysávanie bohatstva domácou a nadnárodnou oligarchiou.

 

Finančnícky konglomerát Credit Suisse Group AG, presnejšie jeho Výskumný ústav (Research Institute), vydáva každoročne štúdiu o štrukturovaní bohatstva vo svete. Najnovšia vyšla v októbri pod titulom Global Wealth Report 2919. Z hľadiska príjmovej nerovnosti v Rusku sa z nej môžme dozvedieť, že horných desať percent domácností vlastní 83% bohatstva vytváraného v štáte.

 


https://www.credit-suisse.com/media/assets/corporate/docs/about-us/research/publications/global-wealth-report-2019-en.pdf

 

Z tých desiatich percent sa asymetricky vyčleňuje jedno percento oveľa bohatších a z nich hŕstka najbohatších. Štúdia odhaduje počet dolárových miliardárov v Rusku na 110 osôb. Rok predtým ich bolo „len“ 74 a horných desať percent domácností vlastnilo „iba“ 82% bohatstva vytváraného v štáte. Takmer polovina najbohatších Rusov má postavenie zahraničných daňových poplatníkov. Dovoľuje im to ruský daňový zákon. Stačí, ak sa zdržiavajú v cudzine dlhšie ako 183 dní v roku. Svoje príjmy zdaňujú neraz v krajinách spadajúcich do kategórie tzv. daňových rajov. Ešte mohutnejší nezdaňovaný odliv kapitálu ochudobňuje ruskú štátnu pokladňu o desiatky miliárd dolárov ročne v prípade nadnárodných korporácií. Na fyzické a právnické osoby sa v Rusku vzťahuje rovná daň sadzbou 13%. V daňových rajoch sa im darí vykľučkovať podľa slov V. Putina s dvoma percentami a ja poznamenávam, že tým „najšikovnejším“ i s nulou.

 

Početné blahobytné vrstvy Rusov parkujú svoje úspory v domácich bankách na účtoch s vyššími úrokmi, než aké ponúkajú banky v tzv. vyspelých krajinách transatlantického Západu. Kým tam by im už i tak mizerné roky ešte aj zdaňovali, v Rusku tomu tak nie je.

 

… kým nastane vhodný čas

 

Epidémia koronavírusu, puncovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou ako pandémia, vyvoláva koronahystériu a koronakrízu. Svetová ekonomika viazne a krátenie dychu i tej ruskej dovoľuje predvídavému V. Putinovi pristúpiť ku krízovému riadeniu štátu. Opatrnú taktiku svojho dlhodobého úsilia o pritiahnutie uzdy koristníckej oligarchii môže vďaka koronachaosu vo svete zameniť za priamočiarejšiu. Finančné straty štátu počas ustrnutia ekonomiky nebude musieť vykrývať len z rezervných, devízových a iných fondov, v ktorých sa celkove akumulovalo okolo 700 miliárd dolárov. Desiatky krajín sveta vyhlasujú stav zdravotnej núdze a v atmosfére padajúcich kociek domina si ruský prezident môže dovoliť navrhovať zavádzanie výnimočných opatrení, aké by pred koronavírusovou pandémiou vyvolali značnú nevôľu.

 

V spomínanom prejave navrhol zdaniť kapitál odtekajúci do zahraničia takto: „Navrhujem, aby sa na tých, ktorí odvádzajú svoje príjmy v podobe dividend na účty v zahraničí, vzťahovalo zdanenie takých dividend sadzbou 15%.“ Ruská federácia má podpísané dohody o zamedzení dvojitého zdanenia zhruba so stovkou krajín. Putin televíznych divákov ubezpečil, že ak „zahraniční partneri nepríjmu naše návrhy, tak Rusko jednostranne odstúpi od týchto dohôd.“ („Если же иностранные партнёры не примут наши предложения, то Россия выйдет из этих соглашений в одностороннем порядке.„)


http://kremlin.ru/events/president/news/63061

 

Po tom, čo navrhol v úvodnej časti prejavu viaceré kroky na udržanie základných sociálnych a príjmových istôt, aby najohrozenejšie vrstvy občanov neostali zbedačené, dotkol sa aj stredne bohatých. Konkrétne tých, ktorí majú na domácich bankových účtoch celkove viac než milión rubľov. Podľa prepočtu devízových kurzov NBS z 1. apríla to činí 11 564 eur. V takom prípade by sa im úroky zdaňovali sadzbou 13%. Prezident podotkol, že Rusko by sa tak začalo približovať praxi v západných bankách, kde úroky bývajú nižšie a sadzby ich zdaňovania vyššie.

 

Dôležité na pripravovaných opatreniach bude, či sa prezidentovi podarí udržať zdaňovanie kapitálu, čo odteká z Ruska na off-shorové kontá oligarchie, aj po odznení koronakrízy. Keby uspel, opäť by sa predviedol ako majstrovský stratég a preferencie mi mu zaslúžene stúpli.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár