Koronakríza. Štáty ju vraj nezvládnu. Treba svetovládu

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj: Flickr

Epidémia koronavírusu, ktorá zasiahla vo februári obyvateľstvo európskych krajín nepripravené, umožnila vládam národných štátov prijímať preventívne opatrenia podľa vlastného uváženia. Vychádzali pritom síce zo súborov odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ale v mnohých ohľadoch sa pri rozhodovaní o prijímaných postupoch opierali o domáce špecifiká. Mohli zohľadňovať mentalitu národa a jeho špecifické potreby, ale i stanoviská domácich virológov a epidemiológov. K dispozícii mali aj poznatky a nazhromaždené skúsenosti rezortov civilnej obrany. Pri vyhlasovaní stavu zdravotnej núdze sa riadili ústavno-právnymi podkladmi spadajúcimi do sféry ohrozenia bezpečnosti štátu. Tá dovoľuje v mnohých krajinách obmedzovať alebo vysadzovať platnosť medzištátnych dohôd, ak protirečia vnútroštátnym. Ak by sa potvrdili obavy, že koronavírus bude retrocyklárny, t.j. opakovane sa vracajúci v zmutovaných podobách, mohlo by to motivovať národné štáty, aby právny stav zdravotnej núdze nerušili. Predlžovaním by zároveň zachovávali prednosť domácich právnych predpisov vzťahujúcich sa na ohrozenie bezpečnosti štátu pred medzinárodným právom.

 

Protiofenzíva nadnárodných kruhov

 

Nadnárodné mocenské kruhy, ktoré prostredníctvom globálnych inštitúcií ako OSN, alebo transnacionálnych združení ako Európska únia, ovládajú zhruba dve stovky národných štátov, z toho nervóznejú. Babylonská veža globalizácie, ktorú budujú už po desaťročia, sa im začala otriasať v základoch. Závislosť na prepojenosti, plynulosti a priepustnosti transkontinentálnych obchodných dodávateľských pavučín sa ukazuje ako chorobná a kontraproduktívna. Scestnosť tohto systému bije do očí a bežní občania, uviaznutí v podmienkach prikázanej domácej karantény, začínajú volať po sebestačnosti. V prvom rade potravinovej, ale tou to nekončí. Deglobalizačné a v prípade Európskej únie dezintegračné tendencie, ktorým dal pred troma rokmi mohutný impulz americký prezident Donald Trump stratégiou „Amerika predovšetkým!“ („America First!“), dokazujú v podmienkach pandémie koronavirusu nepopierateľnú zmysluplnosť.

 

Za týchto okolností neostáva globálnej plutokracii nič iné, ako vychádzať do protiútoku. Má na to k dispozícií masmediálnu mašinériu a tá sa vracia k dogmatickému školeniu laickej verejnosti o centralistických globálnych riešeniach ako jedných možných, nech to stojí, čo to stojí.

 

Bývalý britský premiér Gordon Brown (2007-2010), ktorý viedol v kabinete svojho predchodcu Tonyho Blaira desať rokov ministerstvo financií (1997-2007), volá po vytvorení globálnej vlády, akéhosi globálneho riadenia pod zámienkou vedenia boja proti koronavírusu. K takémuto extrémnemu kroku nevyzval široké vrstvy pracujúcich, akoby sa patrilo na bývalého vodcu (2007-2010) Labour Party (Strany pracujúcich), ale takzvaných svetových lídrov (world leaders). Portál vplyvného a celosvetovo čítaného britského denníka The Guardian to vo štvrtok 26. marca vypichol vo svojom medzinárodnom vydaní (International Edition) priamo v titulku:


https://www.theguardian.com/politics/2020/mar/26/gordon-brown-calls-for-global-government-to-tackle-coronavirus

 

Výrečný je aj podtitulok, a to vo viacerých aspektoch.

 

Začnime jeho prvou časťou o tom, že „Ex-PM at centre of 2008 banks rescue„, voľne preložené, že expremiér stál v centre úsilia o záchranu bánk počas svetovej finančnej krízy 2008. Bankový sektor v londýnskej City bol vtedy popri newyorskej Wall Street druhým pilierom anglo-amerického svetového finančného hegemonizmu. Ťažké straty, ktoré si veľkokapitál spôsobil bezuzdnými špekuláciami, mu pomohli vykrývať štátne pokladne. Na tento účel sa museli zadlžovať u tej nadnárodnej oligarchie, ktorú ozdravovali. Brown sa prejavil ako jej oddaný lokaj. Takzvaný záchranný balík pre paralyzovaný finančný sektor dosiahol hodnotu 1,1 bilióna (v americkej terminológii 1,1 trilióna) dolárov.

 

Gordon Brown ostal prisluhovačom finančníckej aristokracii dodnes. Svedčí o tom druhá časť podtitulku „taskforce of leaders and health experts„. Pod pojmom „pracovná skupina lídrov a zdravotníckych expertov“ tento škótsky rodák rozumie nikým nevolenú formáciu politických špičiek, predstaviteľov medicínsko-farmaceutického biznisu a medzinárodných organizácií. Nabáda pritom k tomu, aby bola tejto elite ako celku, ako svetovej vláde, udelená nie poradná, ale výkonná právomoc.

 

Mamutia injekcia

 

V rovnaký deň, 26. marca, prebehol mimoriadny videosummit skupiny G20. Wikipédia ju opisuje takto: „Skupina 20 je skupina najväčších ekonomík sveta predstavovaná ministrami financií a guvernérmi centrálnych bánk, t. j. členmi 19 štátov a Jednotného vnútorného trhu Európskej únie. Na pravidelných schôdzkach sa schádzajú aj najvyšší predstavitelia ich exekutívy – predsedovia vlád alebo hlavy štátov.“ Riadny summit sa má konať až koncom novembra (21.-22. XI. 2020). Mimoriadny marcový bol vynútený predpokladanými devastačnými hospodárskymi následkami koronakrízy. Účastníci sedeli pred videokamerami vo svojich domovských krajinách a svorne debatovali o témach, ktoré im tri dni predtým rozpracovali ministri financií a guvernéri centrálnych bánk krajín skupiny G20.

 


https://www.theguardian.com/global-development/2020/mar/27/back-poor-countries-fighting-covid-19-with-trillions-or-face-disaster-g20-told

 

Po dvoch hodinách dospeli k očakávanému rozhodnutiu. Zosumarizovali ho v trojstranovom Záverečnom vyhlásení (G20 Leaders Statement).

 


 

 

Kľúčovým prvkom je v ňom záväzok obetovať zachraňovaniu svetovej ekonomiky všetko, čo bude potrebné, nech to stojí, čo to stojí. Whatever it takes.

 


https://g20.org/en/media/Documents/G20_Extraordinary%20G20%20Leaders%E2%80%99%20Summit_Statement_EN%20(3).pdf

 

V texte sa uvádza, že podávajú svetovej ekonomike injekciu („we are injecting„) v hodnote 5 biliónov (v americkej terminológii 5 triliónov) dolárov. Táto ťažko predstaviteľná suma, bezmála päťkrát vyššia ako pri takzvanej sanácií bankového sektora pred dvanástimi rokmi, vonkoncom nemusí byť konečná.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár