Koronavírus ako zdroj biznisu

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: Flickr

O desivej povahe a nepredstaviteľných rizikách šírenia nového typu koronavírusu 2019-nCoV sa valí na občanov taká mohutná záplava výstražných informácií, až trnú v hrôze. Veriaci sa obracajú s prosbou o ochranu k Bohu a väčšinová ateistická populácia k svetskej moci. Výchovno-vzdelávacia sústava ju už po desaťročia vedie k tomu, že pomoc od štátu očakáva. Globalistická výchovno-vzdelávacia sústava 21. storočia ju programuje ďalej, a to tak, aby nevkladala nezlomnú dôveru len do rúk štátu, ale predovšetkým svetových inštitúcií. V prípade epidémií je to v prvom rade Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization), známa pod skratkou WHO.

 

Kto všetko stojí za WHO

 

Táto agentúra Organizácie Spojených národov má v čase písania týchto riadkov titulnú webovú stránku https://www.who.int/ s týmto ilustračným záberom:

 


Pri pohľade na všetkých tých Číňanov v maskách na ústach naskakuje Stredoeurópanovi husia koža. Nosenie ochranných masiek na tvár býva síce japonských a čínskych mestách bežné i počas každoročných chrípkových epidémií, ale na tomto obrázku neostáva je bez masky nikto! S najväčšou pravdepodobnosťou má miestne obyvateľstvo nosenie masiek v uzavretých verejných priestoroch úradne nariadené. Svetová zdravotnícka organizácia takéto všeobecne platné direktívy čínskych orgánov zrejme kvituje s uznaním, keďže epicentrum nákazy leží údajne v Číne, menovite v meste Wu-chan. Desaťmiliónová aglomerácia a mnohé ďalšie sa nachádzajú v režime karantény, čo znamená, že desiatky miliónov obyvateľov Čínskej ľudovej republiky sú odrezaní od zbytku krajiny a sveta.

 

Ako vidno na obrázku, usilovne komunikujú elektronicky. Čo už nevidno, je automatizovaný systém cenzúry, čo dohliada nad tým, aby sa nešírili telefonicky a internetom poplašné správy a nevyvolávala sa panika. Takéto opatrenia sa smú zavádzať počas mimoriadne vážnych epidémií aj v mnohých západných krajinách.

 

Z globálneho uhla pohľadu prideľuje Svetová zdravotnícka organizácia epidémiám, najmä ak sa transkontinentálnym prenosom menia na pandémie, určitý stupeň nebezpečenstva. Čím je vyšší, tým viac právomocí jej 194 signatárskych krajín povoľuje brať na seba. Možno už dnes zasadne krízový výbor WHO, aby, ako uviedla tlačová kancelária TASR rozhodol, „či nový koronavírus z Číny predstavuje stav globálnej zdravotnej núdze. Na Twitteri to oznámil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podľa ktorého je stretnutie nevyhnutné z dôvodu pokračujúceho prenosu vírusu mimo územia Číny.“

 

Právomoci WHO s reštriktívnym dosahom na život občanov môžu byť v pohnutých dobách odhadovaného pandemického ohrozenia enormné. Práve preto je dôležité oboznámiť sa so štruktúrou tejto agentúry. Úvodným krokom môže byť kliknutie na je webovej stránke na položku About Us (O nás) https://www.who.int/about. Dá sa z nej všeličo dozvedieť, vrátane obrysov toho, ktoré mocenské kruhy stoja v pozadí pôsobenia WHO. Pod nevinným označením Partnerships (partnerstvá) a non-State actors (mimoštátni aktéri) nájdeme text s obdobnými pasážami. WHO sa v nich hrdí spoluprácou s mimovládnymi organizáciami, entitami súkromného sektora (private sector entities) a filantropickými nadáciami (philanthropic foundations). Po odfiltrovaní eufemistických fráz v informačných materiáloch z dielní marketingu finančných sponzorov začína byť aj tým naivnejším jasné, že WHO koná a činí to, čo od neho „partnerský“ nadnárodný kapitál očakáva.

 

Farmaceutické kartely rátajú s tým, že si namastia vrecká veľkovýrobou vakcinačných látok, najmä ak by očkovanie začalo byť v niektorých krajinách povinným. Farmaceutický priemysel patrí tradične k najziskovejším priemyselným odvetvím. Neraz ešte výnosnejším než zbrojárstvo.

 

Správa? Marketing? Partnerstvo?

 

Bičovanie hystérie okolo šírenia nákazy koronavírusom sa stáva zlatou baňou aj pre odvetvia vyrábajúce zdravotnícke pomôcky. Portál Českej tlačovej kancelárie ČTK publikoval včera, v stredu 29. januára, článok pod titulkomFirma Respilon vymyslela masky na záchyt i záhubu koronaviru„.

 


https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/firma-respilon-vymyslela-masky-na-zachyt-i-zahubu-koronaviru/1848079

 

Kritickému čitateľovi nad ním ostáva rozum stáť – a to hneď z dvoch dôvodov.

 

1. Už prvá veta potvrdzuje tvrdenie titulku, že nová ochranná maska na tvár, na ústa – „ústenka“ – dokáže koronavírus zahubiť. Ak zahubiť znamená zničiť, znie to bez podkladov o klinických testoch rozprávkovo neuveriteľne.

 

2. ČTK neoznačuje tento článok, pripomínajúci svojou vizualizáciou reklamu, za reklamu ako takú. Nachádza sa i dnes, 30. januára, v rubrike správ a predstavuje sa ako informácia o prezentácii zástupcov Asociácie nanotechnologického priemyslu ČR a spoločnosti Respilon Group. Tá na svojej webovej stránke https://www.respilon.cz/ stručne popisuje údajne antivírovú ochrannú schopnosť nanočastíc. Nemenuje však konkrétne koronavírus, hoci by to bolo krajne žiadúce. Asi z opatrnosti. Česká tlačová kancelária ale taká obozretná nie je a necháva už vyše 27 hodín na svoje webovej stránke polo-reklamný článok o tom, že masky zahubia koronavírus. V dôsledku toho sa nevyhnutne vynára otázka, či sa v českej kotline formuje akýsi industriálno-mediálny komplex s účasťou tlačových agentúr.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár