Koronavírus je globálna hospodárska kríza

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Kolaps ekonomiky v dôsledku šírenia pandémie spôsobuje nesmiernu hospodársku krízu, aká nemá od čias druhej svetovej vojny obdobu.

Bývalý veľvyslanec v Rusku a na Ukrajine Jaroslav Bašta vo svojom komentári Ako po Tridsaťročnej vojne pre portál Prvnizpravy.cz popremýšľal o svete po pandémii. Podľa neho „rovnako ako celá Európa, aj Česká republika bude musieť prežiť veľmi bolestivé obdobie rozpadu globalizovaného sveta na menšie celky“.

Zdôraznil tiež, že pre začiatok ale musíme prežiť samotnú pandémiu a následnú hlbokú ekonomickú krízu. „Ako historikovi sa mi zdá, že jej vplyv bude pripomínať akýsi podivný hybrid jednej zo svetových periodických hospodárskych depresií a následkov vojnových udalostí. COVID-19 predstavuje vonkajší zásah, ktorý dočasne alebo trvalo zlikviduje celé odvetvia ekonomiky, napríklad medzinárodný turizmus, silne obmedzí civilnú leteckú dopravu, jeho vplyv na sektor služieb sa zatiaľ nedá odhadnúť. Väčšine ľudí aj štátov sa výrazne znížia príjmy, „dodal.

Najviac zo všetkého sa však zmenia naše životy. Povinnosti nám ukladané budú výrazne väčšie ako dnes, a o svoje práva budeme musieť tvrdo bojovať. Okrem iného preto, že v našom súčasnom svete sú práva jedných vyvažované povinnosťami iných – napríklad právo Afričanov slobodne migrovať do EÚ de facto zakladá povinnosť Európanov ich živiť. V chudobnom svete po koronavíruse to nepôjde, solidarita sa bude vzťahovať len na blížnych, „napísal Bašta.

Ďalej pripustil, že náš život dnes skoro pripomína svet podľa ekologických aktivistov, len nebudú peniaze na elektromobily a likvidáciu elektrární. „Istým spôsobom ide o iróniu osudu, ale Európa v časoch moru v mnohom pripomína svet podľa Grety“. 

Svojím spôsobom bude postpandemická ekonomická kríza a následná obnova krajiny pripomínať povojnovú situáciu. V minulom storočí po oboch vojnách sa Československo neobyčajne rýchlo spamätalo. Dnes máme za sebou tridsať rokov globalizácie a v kadečom budeme začínať od nuly, „uzavrel svoj komentár Bašta.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár