Koronavírus: Nemiestny posmech Dánov z trpiacej Číny

· Čas čítania: 6 min.
foto: flickr

Šírenie koronavírusu 2019-nCoV z čínskej provincie Chu-pej a z predpokladaného epicentra nákazy Wu-chan do ostatných oblastí Číny a Ázie vyvolalo vo svete už v polovici januára značné obavy. Infekcia sa prenášala na ostatné kontinenty a tlak na Medzinárodnú zdravotnícku organizáciu (WHO) stúpal. Na prvom zasadaní mu minulý týždeň Krízový výbor (Emergency Committee) ešte odolával a neodporučil vyhlásiť stav zdravotnej núdze medzinárodného dosahu (Public Health Emergency of International Concern), známy aj pod skratkou PHEIC. Nákaza sa šírila aj ponad oceány, nervozita stúpala a Krízový výbor na svojom druhom zasadaní vo štvrtok 30. januára vyhlásenie núdzového stavu odporučil. Generálny riaditeľ WHO tak v rovnaký deň aj učinil.

Zdravotná núdza s medzinárodným dosahom

Tlačové agentúry okamžite chrlili správy, že „WHO kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze„, ako kričal titulok ČTK.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/who-kvuli-koronaviru-vyhlasila-globalni-stav-zdravotni-nouze/1848403

Hystéria, ktorú rozvirovali rozličné lobistické skupiny, čo v minulosti stáli v pozadí nafúknutých bublín okolo epidémie SARS, prasačej chrípky a iných nákaz, môže odteraz naberať ešte vyššie obrátky.

Už výber slov veľa napovie. Výraz „Global Health Emergency“ („globálny stav zdravotnej núdze“) je dynamickejší a priebojnejší než obrat „zdravotná núdza s medzinárodným dosahom“ („Health Emergency of International Concern“) v dokumente WHO. V tejto slovnej podobe ho zobrazuje dnešná titulná webová stránka Svetovej zdravotníckej organizácie.

https://www.who.int/

Celý oficiálny text vyhlásenia poskytuje WHO k dispozícii tu. Nesie sa vo vecnom tóne a triezvy, upokojujúci dojem podporuje ilustračný záber skupiny (zrejme) čínskych cestujúcich. Vidno medzi nimi aj niekoľko takých, čo si nenasadili protiinfekčné masky na tvár. Je v tom subtílny odkaz, že nie všetci podliehajú panike.

https://www.who.int/news-room/detail/30-01-2020-statement-on-the-second-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov)

Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne definovala kategóriu zdravotnej núdze svetového dosahu PHEIC v roku 2005. Odvtedy ju vyhlásila len päťkrát, a to kvôli vírusom: prasačej chrípky (2009), obrny (2014), eboly (2014), Zika (2016) a znovu eboly (2019).

Koronavírus 2019-nCoV a ním vyvolané následky sú šiestou takouto udalosťou. Plnenie odporúčaní WHO v prípadoch vyhlásenia stavu zdravotnej núdze s medzinárodným dosahom je non-binding, teda nezáväzné. Potvrdzuje to tweet generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa z 30. januára. V texte však poznamenáva, že i tak sú to opatrenia s vplyvom na obchod, cestovanie a na iné sféry života.

https://mobile.twitter.com/WHO/status/1222973217435987970

Keď si do Číny kopne malé Dánsko

Svetová zdravotnícka organizácia opakovane apeluje vo všetkých vyhláseniach na členské štáty, aby neobracali hnev proti Číne, odkiaľ sa nákaza šíri do sveta. Napriek tomu si verejnosť i médiá v mnohých kútoch sveta vylievajú zlosť a démonizujú Čínu. K nátlaku na jej vládu, aby vkladala do boja proti epidémii všetky sily, sa miestami pridávajú protičínske invektívy, posmešky, urážky a prejavy potupovania štátnych ako i národných symbolov. Medzi také patrí čínska vlajka. V dánskom denníku Jyllands-Posten ju v pondelok 27. januára skarikoval redakčný „umelec“ Niels Bo Bojesen. Šiel na to zhurta a prekreslil hviezdy na vlajke na koronavírusy.

Štátna vlajka Čínskej ľudovej republiky

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vlajka_%C4%8C%C3%ADny

 

Skarikovaná čínska štátna vlajka

https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-01-28-kina-forlanger-offentlig-undskyldning-for-tegning-i-jyllands-posten

Najľudnatejšia krajina sveta, mučená útrapami smrtiacej epidémie, strnula od úžasu, bolesti a poníženia. Čínske veľvyslanectvo v Kodani podalo ešte v ten deň protestnú nótu a šéfredaktor Jacob Nybroe publikoval nasledujúci deň (28. januára) vysvetlenie v angličtine a čínštine. Zdôraznil, že karikatúra si nekládla za cieľ urážať, ani zneužívať situáciu, keď koronavírus vyhasína ľudské životy. Mala vraj svojím spôsobom zobrazovať stav, keď sa vírus šíri z Číny do okolitého sveta. Šéfredaktor k tomu nezabudol mentorovať Číne o slobode prejavu. S podobnými frázami o demokracii a slobodnej tlači poučovala Čínu na margo urážlivej karikatúry dánska premiérka Mette Frederiksenová. Jeppe Kofod, ktorý vedie v jej kabinete rezort zahraničia a mal by preto byť zbehlý v diplomatickom vyjadrovaní, urazil Čínu iným spôsobom. V rozhovore pre švédsku štátnu televíziu SVT použil pre čínsku vládu potupné označenie „režim“ (vo švédčine „regim„). Čínske vládne inštitúcie a médiá vyjadrovali poľutovanie nad nedostatkom empatie, slušnosti a rozvážnosti dánskych činiteľov.

Pripomeňme, že denník Jyllands-Posten vyvolal pred pätnástimi rokmi pobúrenie v arabskom svete skarikovaním proroka Mohameda. Arabská liga márne požiadala OSN o uvalenie medzinárodných sankcií proti Dánsku. Bojkot dánskeho tovaru obyvateľstvom islamského sveta za urážku islamu trval niekoľko rokov a spôsobil dánskym vývozcom nemalé škody. Aj Číňania drobnú škandinávsku krajinu nejakým spôsobom vytrestajú. Bez hlasného bubnovania to môže začať selektívnym bojkotom tovarov dovážaných z ďalekej Škandinávie a pokračovať presmerúvaním početných turistických výprav do iných končín Európy.

https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár