Koronavírus prevracia studenú vojnu naruby. Taliansku pomáha Rusko, Čína, i Kuba

Source: WHO

Krajina Apeninského polostrova podniká v ostatných dňoch zúfalé opatrenia na spomalenie tempa šírenia koronavírusu SARS-CoV-2. O život už pripravil bezmála päť a pol tisíc osôb. V kritickom stave sa nachádza toho času tri tisíc pacientov a vláda v Ríme už dávno prestala tajiť, že zdravotný systém takúto záťaž nezvláda.

 

V núdzi poznáš priateľa

 

Štát nariadil v sobotu 21. marca “ukončiť na celom území výrobnú činnosť, ktorá nie je nevyhnutná a kľúčová pre zabezpečenie základných tovarov a služieb“, ako to oznámil v televíznom prejave k občanom ministerský predseda Giuseppe Conte. Odstavenie produkcie na dobu neurčitú bude ťažkým úderom národnému hospodárstvu. V pondelok 23. to potvrdil i šéf priemyselného zväzu Confindustria Vincenzo Boccia slovami: “Zastavením produkcie sa pre Taliansko začína čas vojnovej ekonomiky” Od konca 2. svetovej vojny v roku 1945 uplynulo 75 rokov. Štyri generácie Talianov, navyknuté na blahobyt, si nedokážu predstaviť, ako drasticky by plný prechod na vojnové hospodárstvo oklieštil ich každodenný život. Zatiaľ vstupuje len do úvodnej fázy a tá je ešte pomerne znesiteľná. Tovaru je v obchodoch nateraz dostatok a občania preto hundrú “len” na reštrikcie vyplývajúce zo zákazu vychádzania.

 

V pondelok 23. marca ho vláda priostrila. Občanom sa zakazuje (až na riadne podložené výnimky) “pohybovať sa pomocou súkromných a verejných dopravných prostriedkov mimo územia obce, v ktorej sa v súčasnosti zdržiavajú“. Hoci pojem vojnová ekonomika laickej verejnosti veľa nehovorí, cítia v morku kostí, že pri jej postupnom zavádzaní by sa stali zajatcami režimu, ktorý by sa síce odlišoval od niekdajšej Mussoliniho diktatúry, ale nastoľoval by totalitu iného druhu.

 

Taliansko sa okrem toho presvedčuje na vlastnej koži o nezmyselnosti, absurditách a hospodárskych následkoch obnovenej studenej vojny. Stredomorskú krajinu v tvare čižmy do nej vtiahol egocentrický zámorský spojenec, pre ktorého je Taliansko spolu s mnohými ďalšími európskymi štátmi len nesvojprávnym vazalom. Taliani sa musia po štvrťstoročnom odmäku v období 1990-2014 znovu učiť zlorečiť Rusku, Číne, Kube a iným krajinám, proti ktorým brojí transatlantický hegemón.

 

Povinnému démonizovaniu Ruska vzdorovala istý čas vládna koalícia, v ktorej hral prvé husle charizmatický pronárodný vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini.


Po vlaňajšej mocenskej rošáde a vypudení Salviniho strany z vládnej koalície začala tá nová – normalizačná – znovu nadbiehať Bruselu. Zaradila sa aj do studenovojnového protiruského šíku Západu a držala by pravdepodobne ústa a krok, keby Taliansko začiatkom roka neprikvačila pliaga koronavírusu. Nemecko, Česko a niektoré iné spojenecké krajiny sa náhle obrátili k nemu chrbtom. Hoci ich epidémia nezasiahla tak bolestivo ako Taliansko, správali, ako keby pradávne porekadlo “v núdzi poznáš priateľa” prestalo platiť. Preladili na melódiu popevku “bližšia košeľa ako kabát” a ťažko infikovaná Bella Italia sa od nich nedočkala počas týždňov, keď to najviac potrebovala, ani materiálnej, ani ľudskej pomoci.

 

Taliansko ostalo prakticky osamotené, no našťastie nie na dlho. Prvý k nemu zaletel s dodávkami zdravotníckych potrieb čínsky drak. Peking promptne dohodol s Rímom i vyslanie lekárov a zdravotníkov a tí sa bez prieťahov dostavili do Talianska, aby radili domácim kolegom, ako čo najúčinnejšie zadržiavať epidémiu.

 

“Srdečné pozdravy z Ruska”

 

Oveľa väčší politický ohlas vyvolala talianska vláda, keď povalila kontraproduktívne barikády studenej vojny a obrátila sa o pomoc na Moskvu. Sobotňajší telefonát talianskeho premiéra s ruským prezidentom priniesol nečakané ovocie. Vladimír Putin ponúkol osudom bičovanému Taliansku pomoc a keď ju v Ríme prijali, nariadil po ukončení hovoru vláde, aby konala. Rýchlosť, kvalitu a spoľahlivosť mohol najlepšie zabezpečiť rezort obrany. Minister obrany Sergej Šojgu ešte v ten deň zavolal rezortnému kolegovi Lorenzovi Guerinimu a dohodol s ním zriadenie vzdušného mostu. Netrvalo ani 24 hodín a v nedeľu 22. marca pristáli na vojenskej leteckej základni Pratica di Mare neďaleko Ríma prvé ruské veľkokapacitné vojenské nákladné lietadlá Il-76. Zvyšok z letky deviatich strojov, hovorovo nazývaných Iľjušiny, priletel v pondelok 23. marca ráno.

 

Takto pekne zoradené na podmoskovskom letisku Čkalovskij zobrazila šesť z nich ruská tlačová kancelária TASS.


 

Zbratanie sa Talianov s Rusmi, čo ako situačné a pod ťažobou koronavírusovej pandémie, pozorne sledovala masmediálna propagandistická mašinéria Západu. Váha, ako interpretovať rusko-taliansky obrat na studenovojnovej línii. Ruský prezident si bol tohto zneistenia dobre vedomý a využil ho na otvorenie mierovej diplomatickej ofenzívy. Bez jeho osobnej intervencie by sa sotva podarilo okrem iného vymyslieť a vytlačiť v noci zo soboty na nedeľu nápadité nálepky s trojjazyčným textom “From Russia with Love” (“Srdečné pozdravy z Ruska“) v ruštine, angličtine a taliančine. Ruské ministerstvo obrany ich nalepilo na dvere nákladných áut, z ktorých sa prekladali tony zdravotníckeho materiálu, prístrojov a testovacích súprav do Iľjušinov. Ruské tlačové kancelárie rozposlali zábery do sveta a západné mediálne agentúry ich prebrali bez hanlivých sprievodných slov. Výber sloganu „From Russia with Love“ nebol náhodný. Moskva ho vytiahla na svetlo, aby ním ironicky pripomenula talianskej verejnosti, že súčasné Rusko nie je Sovietskym zväzom a vonkoncom nie zlovestným studenovojnovým nepriateľom Západu. Za takého ho vykreslil legendárny film „From Russia with Love“ ( https://www.csfd.cz/film/11536-srdecne-pozdravy-z-ruska/prehled/ ) z roku 1963 o britskom agentovi 007 Jamesovi Bondovi ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Srde%C4%8Dn%C3%A9_pozdravy_z_Ruska ). V hlavnej úlohe ho stvárnil dnes už 89-ročný škótsky herec Sean Connery.

 

Tieto zábery publikoval vo vysokom rozlíšení americký portál ABC News. Tu je celkový pohľad na nákladné auto s nálepkou na dverách …


https://abc14news.com/2020/03/22/russian-army-sending-hard-hit-italy-coronavirus-aid-after-putin-phone-call/

 

… a tu podrobný záber dvoch sŕdc spojených sloganom FROM RUSSIA WITH LOVE.


 

YouTube kanál ruského mediálneho domu Russia Today priniesol krátku videoreportáž z nakladania. Ako vidno, niektoré nákladné autá vyznali lásku k Taliansku “DALLA RUSSIA CON AMORE” aj na predných kapotách.


https://www.youtube.com/watch?v=nt6JpGIC-Fc

 

Treba dodať, že Rusko poslalo trýzneným Talianom nielen veľkorysú materiálnu, ale predovšetkým ľudskú pomoc: približne sto vojenských virológov a špecialistov ruského ministerstva obrany na infekčné choroby ako ajosem tímov lekárov a zdravotných sestier“. V Ríme sídliaci portál TheAviationist.com približuje mená, hodnosti a špecializácie niektorých z nich. Sú to vysokí dôstojníci s akademickým vzdelaním v medicíne a s dlhoročnými skúsenosťami, Viacerí odborne pôsobili v zahraničných misách, napríklad počas vírusových epidémií eboly v Afrike.

 

Nemenej pozoruhodné je nasadenie 53 kubánskych lekárov, sestier a zdravotníkov do severotalianskeho Lombardska, “ktoré je epidémiou postihnuté najviac zo všetkých talianskych regiónov.” Taliansko a v prvom rade Lombardsko, patrí k najbohatším kútom sveta. Kuba, drvená po desaťročia americkým embargom, , “vyváža” svojich odborníkov, hlavne z oblasti medicíny. V chudobných krajinách latinskej Ameriky a Afriky ich pôsobia tisíce. Aj v bohatom Lombardsku im budú za obetavú odbornú pomoc hlboko vďační.

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply