Koronavírus. Rozbolenej Amerike pomáhajú aj studenovojnoví protivníci Rusko a Čína

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: Wikimedia

Pred týždňom, 24. marca, som v analýze nazvanej „Koronavírus prevracia studenú vojnu naruby. Taliansku pomáha Rusko, Čína, i Kuba stručne analyzoval pomerne rozsiahlu materiálnu a odbornú zdravotnícku pomoc, ktorú poskytli Rusko, Čína a Kuba trpiacemu Taliansku. Mienkotvorná mediálna propaganda zastupujúca záujmy západných mocenských kruhov tieto gestá dobrej vôle a solidarity bagatelizovala.

 

Bezmocná veľmoc

 

Dalo sa to čakať, pretože mašinéria vedenia psychologickej vojny ako jednej zo zložiek studenej vojny je i vo veku elektronickej komunikácie koncepčne ťažkopádna. Nie jej dosť pohotová, aby zohľadnila dramatické napredovanie epidémie koronavírusu, ktorá z hľadiska Európy prenikala z Číny do Iránu a odtiaľ do Talianska. Mienkotvorné oznamovacie prostriedky Západu ostávajú zahryznuté do rusko-čínskeho nepriateľa ako pitbul nahuckaný zlovestným pánom.

 

Obyvateľstvo Spojených štátov sa infikovalo najskôr cez Pacifik z Číny a následne z druhej strany cez Atlantik zo starého svetadielu. Bolo len otázkou času, kedy epidémia udrie na vnútrozemie USA. Svetová zdravotnícka organizácia ju preklasifikovala 11. marca z epidémie na pandémiu a vyzvala k nesebeckému spoločnému postupu všetkých krajín v úsilí o spomalenie šírenia nákazy.

 

Čína, ktorá sa v tom čase začínala spamätúvať zo šoku, predviedla svetu, že drakonické opatrenia môžu viesť k akej-takej stabilizácii. Mobilizovala svoj ohromný výrobný potenciál, aby vyrobila primerané množstvá lekárskej techniky, prístrojov a zdravotníckych potrieb pre domácu spotrebu a keď sa tá predbežne nasýtila, tak aj pre zahraničie.

 

Hoci značný podiel zásielok pre odberateľov mimo ríše Stredu nerozdáva, ale predáva, svet ju vníma ako dobrodinca. Skúsení čínski virológovia a epidemiológovia sú vysoko rešpektovaní v krajinách, kam prichádzajú. Peking zbiera vďaka tejto ľudskej stránke čínskej zdravotníckej diplomacie drahocenné body. Prekonáva studenovojnové barikády, i keď to mediálny kolos Západu, ktorý je protičínsky naprogramovaný, navonok takmer vôbec nepriznáva.

 

Ruská humanitárna a odborná zdravotnícka pomoc pre západné krajiny nie je taká rozsiahla ako čínska. Hoci má menej komerčnú a viac humanitárnu povahu než asistencia z Číny, dostáva sa jej za to v masmediálnom priestore transatlantického Západu len minimálneho uznania. Rusko je démonizované oveľa intenzívnejšie ako Čína, ktorú Západ vťahuje do studenej vojny len pomaly a opatrne. Kým Čína je výrobnou dielňou celého postindustriálneho Západu, Rusko „iba“ dodáva energonosiče Európe.

 

„Veľmi veľmi veľký náklad“

 

Americký prezident Donald Trump značne prekvapil domácu a zahraničnú verejnosť, keď sa v pondelok 30. marca zmienil počas tlačovej konferencie v Ružovej záhrade Bieleho domu o ruskej leteckej zásielke so zdravotníckym zariadením. „Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo poslala. Rusko nám poslalo naozaj veľmi veľké lietadlo plné vecí. Zdravotníckeho zariadenia. Je to veľmi pekné„, citovala ho v utorok 31. marca tlačová kancelária TASR. I keď je to dobrý preklad jeho slov, stojí za to vypočuť si ich v origináli a sústrediť sa na prehĺbený dôraz pri opise veľkosti ruského nákladu. V 57-minútovej videoreportáži americkej stanice NBC News začína tá kľúčová pasáž v 52. minúte.

 


https://www.youtube.com/watch?v=P3Q-76hXEUQ

 

V transkripcii, ktorú Biely dom publikoval na webovej stránke https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-members-coronavirus-task-force-press-briefing/, vynikne uznanie amerického prezidenta Rusku ešte viac. Kým čínsku pomoc opísal pojmom „some stuff“ („nejaké veci„), ruskú charakterizoval dlhším a presnejším opisom slovami „very, very large planeload of things, medical equipment„.

 


https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-members-coronavirus-task-force-press-briefing/

 

Donald Trump mal k takémuto búraniu bariér studenej vojny s hlavným jadrovým vyzývateľom USA vo svete pádne dôvody. Deň pred tlačovou konferenciou zatelefonoval svojmu ruskému kolegovi a podľa zápisu tlačovej služby Kremľa to bol dlhý rozhovor (lengthy conversation). Obaja prezidenti v ňom vyjadrili vážne znepokojenie nad rozsahom šírenia koronavírusu vo svete. Z nervozity Kremľa a Bieleho domu sa dajú tušiť silnejúce obavy oboch vojenských superveľmocí, že situácia by sa mohla vymknúť z rúk. Obe krajiny majú viacgneračné skúsenosti s výskumom v oblasti biologických zbraní. Hoci sú zakázané, do tejto pekelnej kuchyne vstúpila i Čína. Vojenský výskum a vojenskí virológovia majú tradične značný náskok pred civilným sektorom. Čo konkrétne poslalo Rusko v spomínanom jednom lietadle do USA, nie je známe, ale muselo to byť čosi významné, keď si Trump neudržal pred novinármi jazyk za zubami a čosi aspoň náznakom vyzvonil.

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár