Koronavírusová pandémia a jej globálna recesia

· Čas čítania: 2 min.

Pri vypuknutí globálnej hospodárskej recesie sme si zvykli, že ekonomickí analytici porovnávajú jej negatívne dopady na obyvateľov v jednotlivých kontinentoch sveta, najčastejšie v prepade HDP. Ak ale chceme uskutočniť porovnanie v terajšom koronavírusovom období, nesmieme zabudnúť ani na počty zomrelých a s tým súvisiaci nárast rozpočtových deficitov, keďže pri odstraňovaní spomínaných problémov budú potrebné aj lacné peniaze. Pozrieme sa teda, ako v týchto v makroekonomických ukazovateľoch vyzerá porovnanie Európy a USA, ako aj dôvody vykazovaných rozdielov.

Nerovnomernosť vývoja ukazovateľov

Podľa počtu zomrelých na 100 tisíc obyvateľov je na tom starý kontinent lepšie, keď v minulom roku zomrelo 95 občanov, zatiaľ čo na druhej strane Atlantiku to bolo 135 občanov. V Európe sa nakazilo chorobou COVID-19 4,2 percenta obyvateľstva, zatiaľ čo v USA to bolo až 8,6 percenta, napriek prísnejším zdravotníckym opatreniam. Vlaňajší americký prepad HDP bol 3,5 percenta, zatiaľ čo EÚ vykazovala prepad 6,4 percenta, pritom nárast dlhu bol v USA dvojnásobne vyšší ako v EÚ. Prečo vykazujú obe mocnosti v prepade ich ekonomík také rozdiely

Samozrejme okrem údernosti ako sa koronavírus zahniezdil do štruktúry oboch ekonomík sú rozdiely v tom, že USA disponuje svetovou rezervnou menou, v ktorej sa uskutočňuje väčšina svetových obchodných transakcií, ako v prípade spoločnej meny euro. Tiež sú rozdiely v odvetvovej štruktúre a síce v podiele sektoru služieb, ktorých tržby závisia od fyzickej prítomnosti zákazníkov, čo v USA predstavuje na HDP podiel vyšší ako 75 percent, zatiaľ čo podiel tohto sektora v EÚ je pod 66 percentami. V tejto súvislosti treba povedať, že na starom kontinente sa v priebehu minulého roka pôvodne počítalo s prepadom HDP o takmer 10 percent, napokon sa podarilo aj z dôvodu obrovskej masy lacných peňazí z ECB a tiež fiškálnych stimulov od národných vláda, tento prepad znížiť už na prijateľných 6,5 percenta, čo napokon nie je zlá správa.

Projekty z nenávratných peňazí

Všetky členské krajiny únie budú s napätím očakávať, ako sa rozdelí balík peňazí z fondu obnovy v objem 750 miliárd eur, z ktorých takmer polovica pôjde na financovanie projektov zelenej ekonomiky a digitalizácie, ktoré sa do európskeho rozpočtu nemusia vracať. Podľa vopred známych kritérií sa najviac peňazí na spomínané účely dostane do najviac zadlžených členských štátov únie, ktorými sú Taliansko a Španielsko, čo sa však nepáči šetriacim štátom zo severu Európy a tak môžeme predpokladať, že schvaľovanie ich projektov v odborných komisiách Európskej komisie môže byť pod väčšou politickou kontrolou ostatných štátov únie.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár