Korononavírus a HDP. Ako dopadne Slovensko?

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Rýchly odhad Štatistického úradu, ktorý bol v piatok uverejnený v médiách, ukazuje, že Slovensko malo pravdepodobne druhý najväčší prepad HDP v rámci Európskej únie v prvom štvrťroku 2020. K prepadu okolo 3,9% prispelo pravdepodobne niekoľko faktorov.

Veľmi rýchla reakcia na koronavírus

Na rozdiel od ostatných krajín Slovensko zareagovalo o týdeň aj niekoľko týždňov skôr ako ostatné krajiny a zatvorilo obyvateľstvo do karantény. A keďže štvrťrok má približne trinásť týdňov, tak je útlm ekonomiky o 1/13, teda o 7,6% dlhší ako v ostatných krajinách.

Štruktúra slovenského hospodárstva

Počas karantény zvyčajne štát míňa skoro nezmenenou rýchlosťou a keďže spotreba štátu tvorí približne polovicu HDP, tak je to práve spotreba obyvateľstva, ktorá rozhoduje o veľkosti poklesu. V rámci spotreby obyvateľstva sa ešte líšia krajiny v tom, aký veľký je podiel služieb na celkovej spotrebe obyvateľstva. Priemer EÚ v roku 2018 bol 73,4%, Slovensko má výraznejšie nižší podiel služieb na HDP (57,2%). Ak nastane karanténa, tak časť služieb (turistický ruch, kaderníctva, verejné stravovanie) poklesne rýchlejšie, ako spotreba tovarov. Nižší podiel služieb hrá v našom pozitívnu úlohu pri poklese, pri vyššom podiele mohol byť tento pokles ešte väčší.

Negatívny vplyv mal však pokles automobilovej výroby (ktorá je ťažiskom nášho priemyslu), keďže sa ukazuje, že k prerušeniu výroby došlo okamžite. Samotná výroba nie je súčasťou HDP, ale spotreba rodín zamestnancov automobiliek bola bezpochyby ovplyvnená možnou stratou príjmov.

Alfa a beta

Pomerne málo známy je fakt, že HDP Slovenska reaguje trochu rýchlejšie na svetové udalosti ako HDP veľkých západných krajín a reaguje silnejšie. Skôr u nás nastáva pokles ekonomiky, skôr rast a všetky svetové vplyvy sa prejavujú silnejšie. Aj keď sú tieto vplyvy na úrovni desatín percenta, aj tak ich musíme zohľadniť.

Ako sa bude vyvíjať HDP Slovenska?

Krajiny G-7 očakávajú v druhom štvrťroku pokles medzi 15% až 41% HDP, čo samozrejme nie sú veľmi presné odhady. Keďže sa krajiny líšia dĺžkou výpovednej lehoty od 0 až po viac ako rok v prípadoch štátnych zamestnancov s veľmi dlhou praxou, je priam nemožné odhadovať dynamiku nezamestnanosti v odozve na karantény v rozličných častiach sveta.

Ďalší podstatný faktor je expanzia dlhu. Bez ohľadu na to, či dlh rastie u štátu, obyvateľstva alebo domácností, rast dlhu skoro vždy súvisí s rastom spotreby. A tu vôbec nedokážeme predpokladať, kam až siaha rizikový apetít (ochota požičiavať rizikovým skupinám klientov) bánk. Ani štát, ani centrálne banky nedokážu prikázať bankám, aby dramaticky znížili svoju obozretnosť. A tak je viac-menej na bezmenných manažéroch zahraničných ústredí našich bánk, koľko pôžičiek rozpustia banky na Slovensku. A žiaľ, minulé skúsenosti ukazujú, že kým u nás sú banky veľmi obozretné, tak vo svojich materských krajinách požičajú kde-komu.

Ak by sme to mali zhrnúť, tak Slovensko asi poklesne v druhom štvrťroku o percento aj viac ako Nemecko. Môžeme očakávať pokles HDP okolo 17%. Kritický bude tretí a štvrtý štvrťrok, kedy sa pokles USA a vlastne aj zvyšku sveta presunie na Slovensko. Nie je nereálne, že HDP poklesne ešte pár percent oproti druhému štvrťroku.

Dušan Doliak

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár