„Korupcia“ klimatickej vedy: prehovoril nositeľ Nobelovej ceny John Clauser

Foto: AFP

Začiatkom tohto mesiaca laureát Nobelovej ceny za fyziku za rok 2022, Dr. John Clauser, kritizoval naratív o „klimatickej núdzi“ ako „nebezpečnú korupciu vedy, ktorá ohrozuje svetovú ekonomiku a blahobyt miliárd ľudí“. Nevyhnutne sa za tento jeho výrok začali udeľovať tresty. Prednáška, ktorú mal Dr. Clauser predniesť Medzinárodnému menovému fondu o klimatických modeloch, bola náhle zrušená a stránka oznamujúca túto udalosť bola odstránená zo stránky MMF.

Dr. Clauser mal tento štvrtok hovoriť s nezávislým hodnotiacim úradom MMF pod názvom: „Poďme sa porozprávať – Do akej miery môžeme dôverovať klimatickým predpovediam IPCC?“

Zdá sa, že odpoveď „nie veľa“ nie je politicky korektná. Clauser je dlhoročným kritikom klimatických modelov a kritizoval udelenie Nobelovej ceny za fyziku v roku 2021 za prácu na nich. Nie je sám, pretože mnohí sa domnievajú, že klimatické modely sú primárne založené na matematike a keď sa pozrieme na históriu neúspešných predpovedí klímy, tak sa dostávajú nezaslúžené uznania na najvyššej úrovni čistej vedy. Tento názor asi nezdieľal aj zelený aktivista magazínu National Geographic, keď uverejnil článok: „Ako sa klimatické modely stali tak presné, že získali Nobelovu cenu.“

Minulý týždeň Clauser poznamenal, že pomýlená klimatická veda „metastázovala do masívnej šokovej žurnalistickej pseudovedy“. Táto pseudoveda, pokračoval, sa stala obetným baránkom pre širokú škálu iných súvisiacich chorôb. Bola propagovaná a rozširovaná podobne pomýlenými obchodnými marketingovými agentmi, politikmi, novinármi, vládnymi agentúrami a environmentalistami. „Podľa môjho názoru neexistuje skutočná klimatická kríza,“ dodal.

Clauser je najnovším laureátom Nobelovej ceny za fyziku, ktorý odmietol pojem klimatickej krízy. Profesor Ivar Giaever – spolulaureát, je hlavným signatárom Svetovej klimatickej deklarácie, ktorá uvádza, že neexistuje žiadna klimatická núdza. Ďalej tvrdí, že klimatické modely „nie sú ani zďaleka hodnoverné ako nástroje globálnej politiky“. Víťaz z roku 1998, profesor Robert Laughlin, vyjadril názor, že je „nad naše sily klímu kontrolovať“ a ľudstvo nemôže a nemalo by robiť nič, aby reagovalo na zmenu klímy.

Austrálska klimatická novinárka Jo Nova informovala o Clauserových nedávnych komentároch. „Nositelia Nobelovej ceny, ktorí sú iní – skeptickí „popierači klímy“ vyznievajú tak hlúpo, ako sa len dá,“ povedala. Poznamenala tiež nedostatok akéhokoľvek záujmu mainstreamových médií o Clauserove nedávne komentáre a pýtala sa: „Koľko škody by to spôsobilo veci, keby publikum zistilo, že jeden z najvyššie postavených vedcov na svete nesúhlasí s danou mantrou?“ Otázka so samozrejme jednoznačnou odpoveďou. Pomerne veľa.

Ten istý tím, ktorý nám hovorí, že musíme „počúvať odborníkov“, nebude počúvať žiadnych odborníkov, ktorých nemajú radi. Básnia nad „odborníkmi OSN“, ktorí skrývajú úpadok, no ubehli míľu, aby sa vyhli gigantom vedy. Pred rozhovormi s nositeľmi Nobelovej ceny sa budú radšej pýtať ľudí, ktorí nedokončili strednú školu, na klimatické zmeny v hlavnom vysielacom čase. Je to klamstvo tým, že ich vynechali. Je to aktívne klamanie. A na tom je postavené celé klimatické hnutie.

MMF je vo veľkej miere zapojený do medzinárodných peňažných tokov a možno len dúfať, že prejaví väčšiu ochotu „hodnotiť“ túto tému ako predpovede klimatických modelov. Dr. Clauser získal Nobelovu cenu za prelomovú prácu v oblasti kvantovej mechaniky – štúdium hmoty a svetla na subatomárnej a atómovej úrovni. V roku 2010 mu bola udelená Wolfova cena za fyziku, ktorá je považovaná za druhé najprestížnejšie ocenenie za fyziku hneď po Nobelovej. Okrem tejto práce predložil aj návrhy, ako zlepšiť súčasné klimatické modely.

Pokusy o modelovanie chaotickej a nelineárnej atmosféry trpia na mnohých frontoch. Nedarí sa im predpovedať budúce teploty, je to s väčšinou smiešnymi nepresnými stupňami a pri tom nerobia viac, než len odhadujú vplyv prírodných síl, ako sú sopky a oblaky. Podľa Clauserovho názoru klimatické modely výrazne podceňujú vplyv oblakov, ktoré pokrývajú polovicu Zeme a poskytujú silnú – a dominantnú – termostatickú reguláciu globálnych teplôt.

Nedávno tiež Clauser na Kórejskej kvantovej konferencii povedal, že neverí, že existuje klimatická kríza, a poznamenal: „Kľúčové procesy sú zveličené a nepochopené približne 200-krát.“ Cynik by mohol dodať, že táto miera prehnanej nepresnosti môže byť v poriadku v ekonomikách krajín, ale vo svete vedy by sa mali podporovať prísnejšie štandardy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Chris Morrison: “Corruption” of Climate Science: Nobel Laureate John Clauser Speaks Out, Global Research, 25.07.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár