Kosovci napadli srbskú menšinu na severe Kosova

· Čas čítania: 3 min.
Príslušníci kosovskej špeciálnej jednotky ROSU. Foto: Wikimedia

Srbský reportér TV Prve uviedol: „situácia v obci Zubin Potok je ako vojnový stav. obrnené vozidlá špeciálnej kosovskej jednotky ROSU sú všade, zasahujú ťažkoodenci. Je tam streľba, médiá hlásia zranených.

Viac ako 30 ľudí bolo zatknutých v Srbmi obývanej oblasti Kosova, ktoré boli kontrolované kosovskými policajnými inšpektormi počas uplynulého mesiaca, uviedla kosovská policajná služba (KPS).

Oznámenie uvádza, že v Prizrene bolo včera zatknutých sedem podozrivých za trestnú činnosť a pašovanie tovaru bez colných vyhlásení, dvaja z nich boli vysokí policajti a štyria colníci. Kosovská polícia vyhlásila, že táto akcia sa týkala desiatok podozrivých členov KPS, colníkov a osôb, ktoré sa zaoberajú tovarom bez colných a iných vyhlásení.

Členovia ROSU, ktorí začali zatýkanie skoro ráno v severnom Kosove, v obciach, kde sú Srbi väčšinovým obyvateľstvom, strážili vo veľkom počte v obci Varage. Viac ľudí odviezli z obce záchranárske vozidlá.

Ľudia sú zabarikádovaní vo svojich domovoch a väčšina z nich utiekla do lesa, tvrdil reportér TV Prve. On sám vyšiel z miesta svojho úkrytu, odkiaľ situáciu sledoval a uviedol, že bolo pomerne ťažké, opustiť miesto úkrytu.

Obec Varage bola zničená kosovskými obrnenými vozidlami, patriacimi kosovskej špeciálnej jednotke ROSU. Vozidlo TV Prve bola zničené tiež.

Dedinčania narýchlo postavili tri barikády, ktoré boli zničené členmi jednotky ROSU.

Členovia ROSU chodili po hlavnej ceste a strieľali do áut a domov po oboch stranách cesty a hádzali šokové bomby. Ľudia sú vystrašení, miestna škola a materská škola sú uzavreté, povedal policajný úradník Tanjug.

Podľa doterajších informácií bolo zatknutých 13 osôb srbskej národnosti a podľa tlače sú v Pristine medzi zatknutými aj príslušníci albánskej národnosti. Zatknutí boli údajne aj členovia kosovskej polície, ktorí majú byť zapojení do organizovaného zločinu.

Situácia je pomerne nepriehľadná a niektoré srbské médiá špekulujú o zámernej provokácii na vyvolanie ozbrojeného konfliktu. Srbský prezident Aleksandar Vučič dal príkaz na aktiváciu najvyššej bojovej pohotovosť srbských ozbrojených síl. „Sily ROSU prenikli na územie všetkých štyroch srbských obcí na severe Kosova, zatkli príslušníkov kosovskej polície a [srbských] civilistov z Kosova. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne oficiálne informácie o počte zatknutých osôb. Srbská armáda je v najvyššej pohotovosti,“ vyjadril sa.

Celú situáciu chceli kontrolovať jednotky KFOR, ktoré kontrolujú danú oblasť. „Maďarské jednotky KFOR rozmiestnené v Kosove chceli zabrániť vstupu kosovských špeciálnych jednotiek do srbských okresov, na priamy rozkaz sa ale stiahli, s tým že ide o schválenú – oznámenú policajnú akciu, tvrdil na svojom profile Žarko Jovanovič.

Zdroj: https://bgn.sk/blog/2019/05/28/horiace-barikady-na-ceste-kosovci-napadli-srbsku-mensinu-na-severe-kosova-srbi-vyhlasili-bojovu-pohotovost

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár