Krajiny V4 chcú pomáhať s ošetrovaním ukrajinských vojakov a odmínovávaním Ukrajiny

Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko sa chcú angažovať pri oprave ukrajinskej techniky či pri ošetrovaní zranených vojakov z Ukrajiny. Pomoc napadnutej krajine a spolupráca v stredoeurópskom regióne patrila medzi hlavné témy rokovaní ministrov obrany v Banskej Štiavnici. Podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej by sa krajiny V4 mohli zapojiť aj do odmínovania Ukrajiny.
„Všetky štyri krajiny sa zhodujú v tom, že chcú podporiť Ukrajinu proti ruskej agresii. Územná celistvosť Ukrajiny je spoločným záujmom Visegrádskej štvorky. Všetci vieme, kto je agresor a kto je obeť,“ vyhlásil Jaroslav Naď. Dodal, že Slovensko bude podporovať ďalšie sankcie proti Rusku.
„Chceli by sme sa ako V4 v blízkej budúcnosti zamerať na odmínovanie ukrajinského územia,“ povedala Černochová. Pripomenula, že Česko tieto práce vykonávalo v bývalej Juhoslávii.
Slovensko, Česko aj Poľsko sú podľa svojich zástupcov pripravené vyčleniť ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine.
Naď zopakoval, že Slovensko je pripravené odovzdať Ukrajine desiatku svojich stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, pokiaľ za ne dostane zodpovedajúcu náhradu. Slovensko po ruskej operácii na Ukrajine predčasne ukončilo prevádzku migov, ochranu jeho neba od septembra prevzalo Česko a Poľsko. Černochová povedala, že Česko má v tejto oblasti kapacitu a pomoc poskytovať bude.

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky sa v súvislosti s konfliktom na Ukrajine vyslovil proti ruskej operácii a povedal, že dôležité je brániť územnú celistvosť Ukrajiny.
Maďarsko na rozdiel od zvyšnej trojice krajín V4 predtým odmietlo, aby cez maďarské územie prúdili na Ukrajinu dodávky zbraní zo Západu. Maďarský premiér Viktor Orbán sa zase nechal počuť, že protiruské sankcie sa obrátili proti Európe. Budapešť usporiada takzvanú národnú konzultáciu, pri ktorej sa občanov spýta, či si tieto sankcie želajú.
“Sankcie sú dobré len v prípade, že sťažujú život viac agresorovi ako krajinám, ktoré sankcie prijali,” poznamenal maďarský minister obrany. Dodal, že Budapešť sa zameriava na humanitárnu pomoc Ukrajine
Tento rok v marci Maďarsko ako predsedajúca krajina zrušilo schôdzku ministrov obrany V4. Podľa dostupných informácií tak urobilo po tom, čo sa kvôli prístupu Budapešti k Ukrajine odhlásili z rokovania ministri z Česka a Poľska.
Zástupcovia spomínaných štyroch stredoeurópskych krajín dnes podporili spoluprácu v rámci Visegrádskej skupiny a hľadanie spoločných tém. „Ja som podporovateľkou V4. Pokiaľ nebudeme hľadať veci, ktoré nás rozdeľujú, ale ktoré nás spájajú, V4 môže byť fungujúci formát aj v súčasnom svete,“ verí Černochová.
Ministri na schôdzke v Banskej Štiavnici hovorili aj o hybridných hrozbách z Ruska, ktorým región strednej Európy podľa Naďa čelí. Témou rokovania bolo aj bojové zoskupenie V4, ktoré bude v pohotovosti v prvom polroku budúceho roka.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply