Krajniakove exekúcie

· Čas čítania: 4 min.

Vlajkovou loďou Krajniakovho prezidentského programu sú exekúcie. Ale jeden z hnacích motorov ekonomiky je spotreba. Ak viazne ekonomika a ide do recesie, tak systém tlačí peniaze do výroby a spotreby „stimulmi“.

Do spotreby dokonca aj „helikoptérovými peniazmi“ (teória) rozdávanými na nákup, aby sa „pohla“ viaznúca ekonomika…

Ak v bankovom systéme klesajú úrokové sadzby, úvery sú dostupnejšie. Spotrebitelia sa zadlžujú nákupom na dlh (spotrebné úvery) nad rámec svojich možností splácania úroku a istiny.

Ak sa recesia prehlbuje, rastie s ňou nezamestnanosť a schopnosť splácať úver.

Dnes si vezmem spotrebný úver a zajtra prídem o prácu a príjem, teda, o schopnosť splácať dlh, úver, pôžičku…

Ak máte svoj účet v mínuse (prečerpaním), dostanete esemeskou jednoduchú dobrú radu: „Navýšte si sumu na svojom účte.“ Dobre. Ale z čoho? Bežím teda do banky a dojednám úver na splatenie prečerpaného dlhu…

Emisia peňazí je emisiou ničím nekrytých „špinavých“ finančných zdrojov. Tie sa „čistia“ splácaním úveru a úroku, čím zároveň rastie imanie bánk.

Nebankové subjekty plus šmejd, priam žijú z exekúcií…

Exekúcie nie je možné vyriešiť amnestiami. Nie sú systémovým riešením. Ním je zmena systému. Návratom k zmyslu pre mieru vecí. A má dať-dal. Obmedzením nepotrebnej nadvýroby a nadspotreby.

Kapitalizmus (výrobná a finančná sféra) žije ak vyrába, ponúka (reklama) a predáva. Ak vie ľudí tlačiť do spotreby aj úvermi. A prechádza striedaním kríz, cyklami recesie a konjunktúry…

Potom prichádzajú exekúcie. Ich amnestiou sa problém vyrieši? Nie. Vráti veci a problém systému na nulu. A začína sa odznova. Ako odpisom štátnych a medzištátnych dlhov po vojne.

Kto je zodpovedný za exekúcie? Zadĺžení vinníci? Nie. Systém, ktorý im to umožnil a do dlhu ich dotlačil. A oni sa doň dali dotlačiť. Treba ho zmeniť. A minimalizuje sa počet exekútorov a exekúcií.

V „chudobnej“ minulosti pred socializmom aj zaň platilo ľudové: „Prikrývajme sa takou perinou, na akú máme.“

Ale aj za socializmu sa hovorilo: „Mladí nebudú čakať kým zostarnú, peniaze na byt a založenie rodiny potrebujú pokým sú mladí, nie na starobu.“ To majú sporiť až do dôchodku?

Centrálne banky emitujú ničím nekryté peniaze, bankové subjekty ich požičiavajú a skladujú, aj so špinavými, darebáckymi peniazmi, o ktorých pôvod sa čas od času zaujímajú OČTK a súdy. Ľudia si sporia s nižším úrokom a splácanú za vyšší úrok a bankové, nebankové subjekty bohatnú…

Katalóg základných ľudských práv píše, že ľudská bytosť má právo na život od počatia po prirodzenú smrť. Patrí k nemu právo na dôstojný život. Dilemou je, či sa má usporiť a usplácať až na smrť. A ešte si popri tom odložiť alebo požičať aj na vlastnú truhlu a pohreb. Čo zakladá dôstojnosť a kvalitu ľudského života? Večný život bánk, nebankových subjektov, bohatnúcich na úkor základných ľudských práv, kvality zdravia a života sporiteľov alebo dlžníkov?

Mladí chcú ale hneď všetko tu a teraz. Dôstojne žiť dnes, nie zajtra. Nie potom. Myslím si, že do tridsiatky by mali byť ako-tak existenčne zabezpečení. Na seba (dane a odvody) sa dnes u nás pracuje a zarába od konca júna, dovtedy na systém…

Husákove deti pochádzajú z čias socialistickým štátom dotovaných, lacných mladomanželských pôžičiek. Bolo to zle? Dobre? Že dnes zle? Pre nečinnosť vlády kolabuje sociálny, zdravotnícky a dôchodkový systém. Pre nich je jednoduchšie zvyšovať hranicu dôchodkového veku. Čo robili postnovembrové vlády vo veciach poklesu demografickej krivky? Dnes prijímajú zahraničnú pracovnú silu. Sme pred ďalšou cyklickou recesiou…

Do finančného správania najmä detí by mala prehovoriť výchova k finančnej gramotnosti. Na školskej tabuli by malo byť napísané: „Pozor, exekútor!“ A výchova k dobre plánovanému životu, manželstvu a rodičovstvu. Skôr, než rozhodovanie, či sú mužmi alebo ženami alebo tretím pohlavím…

Ak nariekame, že v porovnaní so Západom máme nižšie platy a dôchodky, máme pravdu. Ale hoc ich majú vyššie, demonštrujú, že z nich nedokážu pokryť základné nevyhnutné náklady na bývanie s príslušenstvom (súborný program odborov a Žltých viest).

Buďme radi, že sme radi, a nikam sa neponáhľajme. Máme sa dobre. Tak si to neškrabme.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Zdroj: http://www.blogovisko.sk/krajnakove-exekucie.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár