Kráľ Mikas a jeho rodina

Foto: Shutterstock

Web Postoj označil hladného hyenika za najzáhadnejšieho muža „slovenskej korony“, nezaškodí preto okrem postupného priberania titulov, funkcií a právomocí načrtnúť aj jeho rodinné prostredie, z ktorého vyšiel. Kým všetko, čoho sa dotkol, premenil na blato.

V roku 1993 Ján Mikas z Dolnej Maríkovej zmaturoval na Gymnáziu Považská Bystrica. Následne v roku 1998 vyštudoval biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pričom už od roku 1995 zároveň študoval na Lekárskej fakulte, kde ukončil štúdium titulom MUDr. v roku 2002. V rokoch 2003 – 2005 na Prírodovedeckej fakulte študoval virológiu a mikrobiológiu, získal titul RNDr., zároveň stíhal chodiť do práce.

V roku 2005 sa Mikas vyjadril už ako vedúci oddelenia sexuálne prenosných ochorení na Úrade verejného zdravotníctva SR k vtedy aktuálnej vtáčej chrípke, že situáciu nepodceňuje, ale zbytočná panika tiež nie je na mieste a ochranné rúška znižujú možnosť nakazenia sa, hoci ochrana nie je 100-percentná. V roku 2010 zasadala Pandemická komisia vlády SR len raz, za ÚVZ SR sa zúčastnil okrem hlavného hygienika Ivana Rovného aj Mikas – ako vedúci odboru epidemiológie. Komisia nariadila ÚVZ SR okrem ineho dopracovať vyhodnotenie zdravotných dopadov pandémie na obyvateľstvo, využiť ho v mediálnom prostredí štátu za účelom zvýšenia záujmu o očkovanie proti chrípke a vypracovať zoznam Tamiflu v skladoch hmotných rezerv podľa expiračných šarží za účelom jeho možnej spotreby v zdravotníckych zariadeniach počas chrípkovej sezóny 2010/2011.

Na Krčméryho Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, kde získala pochybný titul MHA aj exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, nazbieral Mikas podľa oficiálneho životopisu v rokoch 2012 – 2014 hneď tri tituly – magister, master of health administration a master of public health (posledné dva tituly, MHA a MPH na Slovensku neplatia). V roku 2014 sa Mikas spolupodieľal na vyhodnotení chrípkovej sezóny 2012/2013 v SR.

Za hlavného hygienika Mikasa vymenoval v auguste 2016 smerácky minister zdravotníctva Tomáš Drucker, no vo funkcii ostal aj za Kalavskej a Krajčího. Je alebo bol tiež alternantom v rade manažérov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení, kontaktným bodom WHO (implementácia medzinárodných zdravotných predpisov), EWRS (Systém rýchleho varovania a reakcie), ESSTI (Sledovanie pohlavne prenosných nákaz v Európe), UNAIDS, Think Thanku, EuroHIV (Európske centrum pre monitoring AIDS), predsedom Pracovnej skupiny pre imunizáciu ÚVZ SR a podpredsedom Národnej komisie pre prevenciu HIV/AIDS v SR.

„Je našou povinnosťou zo zákona ochraňovať zdravie ľudí, čo aj robíme… každý rok sa dávam očkovať“, uviedol novopečený hlavný hygienik Mikas 26. septembra 2016 pre stránku Ženy v meste.

Dňa 27. februára 2017 Úradu verejného zdravotníctva SR zaslali varovanie o výskyte atropínu a skopolamínu v bylinnom čaji Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou. O dva mesiace neskôr Mikasov úrad varoval pred nebezpečným očným krémom z Izraela.

Koncom apríla 2018 sa v hoteli Patria na Štrbskom Plese konal IX. Slovenský vakcinologický kongres pod záštitou Mikasa a rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity Petra Šimka určený lekárom a odborným zdravotníckym pracovníkom. Český exminister zdravotníctva Prymula tam desať minút prednášal o mýtoch a realite reakcie po očkovaní vakcínou MMR, lobista farmafiriem Jarčuška a Urbančíková mali s podporou farmaceutickej spoločnosti Merck Sharp & Dohme rovnako dlhú prednášku o dôkazoch účinnosti prevencie MMR v celosvetovom meradle.

Koncom apríla 2019 sa pod záštitou Mikasa konal v Tále XIX. ročník odbornej konferencie Surveillance nemocničných nákaz. V júni 2019 ministerstvo zdravotníctva zverejnilo informáciu, že očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať. Vtedajšia šéfka rezortu Kalavská (jej manžel Erich robil päť rokov manažéra vo farmaceutickej firme Pfizer) a Mikas totiž súhlasili s odporúčaniami Pracovnej skupiny pre imunizáciu v súvislosti s výsledkami Imunologického prehľadu na Slovensku v roku 2018. MZ SR spolu s ÚVZ SR naplánovali zmenu očkovacieho kalendára na pravidelné povinné očkovanie detí a dospelých. Podľa novej očkovacej schémy mali byť deti očkované druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) v šiestom roku, kým predtým to bolo v 11. roku. Prvú dávku MMR vakcíny budú aplikovať naďalej v 15. až 18. mesiaci života.

Žiadne soláriá pre mladých. Na Slovensku idú presadiť zákaz, trúbili v tom čase titulky. „Závery epidemiologických štúdií IARC potvrdili, že vystavenie sa UV žiareniu v mladosti najviac prispieva k poškodeniu kože a riziku rozvoja melanómu v ďalšej časti života. V súčasnosti je vo svete zaznamenávaný významný nárast melanómu kože najmä medzi mladými ženami do 30 rokov,“ priblížila vtedajšia ministerka Kalavská. Mikas si od úpravy legislatívy sľuboval posilnenie prevencie ochrany zdravia mladistvých a zodpovednejší prístup prevádzkovateľov. „Obmedzenie osobám mladším ako 18 rokov navštevovať komerčné soláriá za účelom opaľovania sa umelým zdrojom UV žiarenia doteraz vyplývalo iba z európskej technickej normy pre soláriá. Prax však ukázala, že opatrenie je nedostatočné,“ poznamenal.

V decembri 2019 noviny.sk publikovali článok Historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV na Slovensku zaznamenali vlani. Nestalo sa tak náhodou aj vinou Mikasovho mlčania v roku 2005, keď viedol oddelenie sexuálne prenosných ochorení, namiesto upriamenia pozornosti (aj mediálnej) na najrizikovejšiu skupinu – homosexuálov a ich častú promiskuitu?

Pred rokom v relácii Braňa Závodského Mikas vyhlásil: „Naozaj čakáme do toho týždňa-dvoch, že tá epidémia chrípky na Slovensku bude. To znamená, že bude vysoká chorobnosť na chrípku, na akútne respiračné ochorenia, a tieto ochorenia majú klinické prejavy podobné tomu koronavírusu. Tak aby neprepadali panike, že majú koronavírus, drvivá väčšina bude mať túto chrípku.“ V apríli už spolu s Kalavskou na ústrednom krízovom štábe vyrábal veľkonočný lockdown.

„Najhoršie by bolo, keby sme ľudí neinformovali pravdivo, potom by nám neverili. Od začiatku sme sa snažili informovať o všetkých skutočnostiach, ktoré sme mali k dispozícii,“ povedal Mikas v júni 2020 pre korporátny denník. „Po školách som si hľadal prácu, oslovil ma jeden pán docent a priviedol ma k práci na prevencii proti HIV a AIDS tu na úrade. To bolo ešte v roku 2002 a zostal som doteraz. Od roku 2006 som viedol odbor epidemiológie a od roku 2016 pracujem ako hlavný hygienik,“ priblížil.

„Je tu obava hlavného hygienika pred prijímaním striktnejších celoplošných opatrení,“ zahlásil 7. septembra z izolácie minister zdravotníctva Krajčí. Mikas bol spolu s ním od toho dňa v preventívnej samoizolácii, pretože sa stretli s koronapozitívnou osobou.  Sám vtedy uznal, že niečo nebolo dobre zvládnuté. Keď ho kritizovali, že otvoril skôr kostoly ako divadlá, priznal, že bol vychovávaný v katolíckej viere, ale aktívne nechodieva do kostola.

Na jesennú rovnodennosť sa Mikas v rozhovore pre korporátne médium vyjadril, že počas chrípkovej sezóny budeme ťažko rozlišovať, čo je Covid-19 a čo chrípka, 5. októbra RTVS odvysielala špeciálnu reláciu Druhá vlna, kde sa premiér Matovič vyjadril k vtedajším opatreniam. Prvú časť špeciálu venovali diskusii s Mikasom, Krčmérym, hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Prokopovou a doktorom Sabakom, ktorý sa na zlopovestných bratislavských Kramároch „stará“ o pacientov infikovaných novým koronavírusom. Stratégie upozornili, že Druhú vlnu videlo prekvapivo málo divákov, pričom súčasťou takmer dvojhodinovej relácie boli aj dezinformácie a hoaxy o šírení a liečbe Covidu-19, či reportáže o aktuálnom dianí.

O týždeň neskôr Mikas s úsmevom odpovedal, že hoci názov televíznej šou Extrémne premeny mu nič nehovoril, váži si ponuku trénera Maroša Molnára a zvažuje ju. „Prísnejšie dočasné opatrenia sa mi navrhovali ťažko, pretože si uvedomujem, že mnohým skomplikujú situáciu, vrátane majiteľov fitnes centier. Ďakujem všetkým, ktorí opatrenia tolerujú, hoci sú už z pandémie unavení a zažívajú déjà vu. Nový koronavírus sa však na Slovensku vyskytuje vo zvýšenej miere, šíri sa naprieč mnohými regiónmi, vetví sa a bujnie. V tejto situácii je nevyhnutné obmedziť mobilitu ľudí a ich stretávanie sa, aby sme riziko šírenia vírusu znížili na čo najmenšiu mieru a chránili tým naše zdravie,“ dodal pre korporátny bulvár.

Dňa 30. októbra Mikas poslal otvorený list – výzvu len pár hodín pred celoštátnym testovaním. V ten istý deň ÚVZ SR vydal vyhlášku podľa odporúčania vlády, ktorou nariadil od 2. novembra 2020 na týždeň prevádzkovateľom zariadení zakázať netestovaným vstup do priestorov, aj vonkajších. Matovič sa za nátlak na občanov, ktorí sa takto „dobrovoľne“ išli testovať cynicky ospravedlnil, Mikas ani to nie. Svojimi protizakonnými vyhláškami výrazne obmedzil práva a slobody občanov. Jeho opatrenia zapríčinili nárast prípadov depresie, nepokojov a protestov. Mnohí „vďaka“ opatreniam prišli o prácu a niektorí aj o život, konštatujú Iné správy.

Počas zákazu vychádzania boli cez územie SR plánované cestné presuny amerických a poľských vojakov a našej vojenskej techniky. Tranzity mali od Mikasa výnimku.

Mikasovci

Mikasov otec má v súčasnosti 68 rokov, žije v Dolnej Marikovej s o rok staršou manželkou Antóniou. Tá v júni 2008 „prikrčená“ utekala na obecný úrad, kde v kancelárii matriky zastupovala osobu na materskej dovolenke. Po výzve redaktorov zbehla domov pre posledné číslo novín Obzor (My noviny stredného Považia), aby vyhrala päťsto korún. „Manžel práve čítal inzerciu. Hľadá si robotu. Ani som mu nevysvetľovala, načo potrebujem noviny, len som ich chytro zbalila a utekala,“ povedala. „Dlhé roky som robila v Jednote ako THP pracovníčka, ale viete, ako to tam dopadlo. Bola som bez práce. Preto, keď mi ponúkol starosta, či nechcem zaskočiť za kolegynku, celkom ma to potešilo. Doma sme s mužom už sami. Všetky deti bývajú v Bratislave. Domov chodia len občas, na víkendy,“ zdôverila sa s tým, že jej býva smutno. „Celý život som sa naháňala z práce domov, s deťmi po lekároch, do škôlky a do školy. Teraz behám sama so sebou po doktoroch. Konečne mám na to čas. Ale bola by som rada, keby už prišlo aj nejaké to vnúča. Pokiaľ mám silu starať sa oň,“ dodala. Stránka Iné noviny upozornila na to, že podobne ako Mikasova matka dostali o rok neskôr peniaze od Sme aj päťdetní rodičia Karolíny Farskej z iniciatívy Za slušné Slovensko. Žeby vytypovávali ľudí z chudobných pomerov na Považí? Mikasova matka Antónia však vlastní viacero pozemkov v katastrálnom území obce. Kde k nim Mikasovci prišli? V zápisnici z ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva v Dolnej Marikovej z decembra 2014 bola Antónia Mikasová uvedená ako predsedníčka MVK (miestnej volebnej komisie?).

Hlavný hygienik má aj na základe vyjadrenia jeho matky minimálne dvoch mladších súrodencov – Evu a zrejme aj Lenku. Obe taktiež absolvovali Gymnázium Považská Bystrica, Lenka v roku 1995 a Eva v roku 1997. O Lenke nie je nič známe, okrem tvrdenia, že v roku 2008 žila v Bratislave. Jej menovkyňa síce pracuje ako lekársky manažér v oblasti onkológie v Prahe pre farmafirmu AstraZeneca, v rokoch 2004 až 2008 však bola doktorandkou neurovedy v Bordeaux a v Prahe. Preto zrejme ide o inú osobu. V bratislavskej Dúbravke však pôsobila Mgr. Lenka Mikasová na Gymnáziu Bilíkova, kde podľa záverečnej správy za školský rok 2017/2018 prestala učiť a na jej miesto nastúpila náhradníčka. Mikasová podľa správy predtým zabezpečovala spoluprácu s neziskovou študentskou organizáciou FOCUS – americkými lektormi, ktorí v rámci dobrovoľníctva zabezpečovali sériu prednášok v blokovej výučbe s témou Mládež na prahu života. Kam odišla, nevedno, možno sa pani Antónia predsa dočkala vnúčat. Nasvedčuje tomu aj údajná materská dovolenka jej mladšej dcéry Evy, ktorú čerpala ako redaktorka v Centre spoločných činností Slovenskej akadémie vied na Encyklopedickom ústave. Zrejme mala na starosti prírodovedné heslá, keďže predtým bola doktorandkou v Laboratóriu molekulárnej biológie prokaryontov na Prírodovedeckej fakulte UK. V roku 2018 osoba s rovnakým menom aj titulmi (RNDr., PhD.) dostala od štátu ako samostatne hospodáriaci roľník v Pezinku príspevok 4 000 eur na založenie včelnice. Okrem toho sa mala venovať pestovaniu aromatických, liečivých a farmaceutických rastlín na výrobu nápojov a korenia. V Centrálnom registri zmlúv svieti jej záhadná kúpna zmluva z roku 2017 s Ministerstvom obrany SR na stavbu pohraničného opevnenia v katastrálnom území obce Vysoká pri Morave (pri hraniciach s Rakúskom) v cene 251 eur. Bojí sa snáď náporu nelegálnych migrantov? Podľa zápisnice bola ministerstvu predložená jediná ponuka, Mikasová ako objednávateľ zaplatila zálohu 23 eur.

AUTOR: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply