Kremeľ priznáva obavy z arménskeho vedenia

obrázok: © Getty Images / Bolot

Moskva sa domnieva, že rozhodnutie Jerevanu ratifikovať Rímsky štatút bolo „nesprávne“, uviedol hovorca Kremľa.

Rusko považuje arménsky ľud za prirodzeného spojenca s Ruskom a je znepokojené vedením krajiny, ktoré presadzuje politiku, ktorú Moskva považuje za škodlivú pre bilaterálne vzťahy, uviedol v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Budeme mať ďalšie otázky pre úradujúce arménske vedenie,“ povedal Peskov po tom, čo kaukazský národný parlament ratifikoval Rímsky štatút, zmluvu, ktorá dáva zákonnú právomoc Medzinárodnému trestnému súdu (ICC).

„Vopred sme arménskej strane oznámili naše obavy. Od samého začiatku sme boli skeptickí, že ide o správne rozhodnutie z hľadiska bilaterálnych vzťahov,“ povedal s tým, že Moskva je naďalej presvedčená, že tento krok bol „nesprávnym rozhodnutím“.

Odmietol odôvodnenie, ktoré vláda premiéra Nikola Pašinjana ponúkla na plné pristúpenie k zmluve.

Moskva považuje ICC za politicky zaujatý orgán, ktorý zneužíva svoj mandát v mene západných mocností. V marci tento orgán so sídlom v Haagu vydal zatykač na dvoch ruských predstaviteľov vrátane prezidenta Vladimira Putina za údajné únosy ukrajinských detí, čo Moskva odmietla ako absurdné.

Arménsko podpísalo Rímsky štatút v roku 1999, ale pozastavilo jeho ratifikáciu v roku 2004, keď bol dokument považovaný za nezlučiteľný s národnou ústavou. Prístupový proces sa obnovil koncom roka 2022 po smrteľných zrážkach na hraniciach so susedným Azerbajdžanom.

Jerevan tvrdil, že Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), regionálny blok vzájomnej obrany, ktorý zahŕňa vo svojich radoch Rusko, nedokázala brániť Arménsko počas minuloročných potýčok, keď odmietlo vojensky zasiahnuť a namiesto toho sa rozhodla pre deeskaláciu.

Pašinjan opakovane kritizoval ODKB a povedal, že Arménsko bude musieť hľadať ochranu inde. ICC, navrhol, by mohol stíhať azerbajdžanské „vojnové zločiny“ na arménskej pôde.

Peskov to v utorok odmietol s tým, že „nástroje ODKB a rusko-arménskeho partnerstva sú absolútne nevyhnutné“. Dodal, že arménska strana „nemá lepšie možnosti“.

Ratifikačný zákon schválil arménsky parlament 60 hlasmi ku 22. Dve opozičné frakcie na protest bojkotovali diskusie, ale ukázali sa, že budú hlasovať proti návrhu.

Jerevan verí, že môže zmierniť napätie s Moskvou prostredníctvom bilaterálnych dohôd a tvrdí, že jeho podriadenie sa autorite ICC nemá nič spoločné s Ruskom.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Kremlin admits concern over Armenian leadership, 3. Október 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár