Kremeľ sa zaväzuje nájsť Ukrajincov, ktorí popravili vojnových zajatcov

Zdroj: Telegram

Moskva sa bude snažiť vyvodiť zodpovednosť voči ukrajinským páchateľom súhrnnej popravy ruských zajatcov, tvrdil v pondelok hovorca prezidenta Vladimira Putina.

„Rusko v rámci medzinárodných mechanizmov urobí všetko, čo je v jeho silách, aby upozornilo na tento zločin a podľa zákona vyvodilo zodpovednosť voči osobám, ktoré sa na ňom podieľajú,“ povedal Dmitrij Peskov. Moskva sa pokúsi vypátrať vinníkov s cieľom potrestať ich, dodal.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinské sily zo spáchania vojnového zločinu po videu, ktoré sa v piatok objavilo na sociálnych sieťach, a tvrdilo, že zabíjanie vojnových zajatcov je pre kyjevské jednotky „rozšírená prax“.

Na jednom videu z incidentu bolo vidieť, ako sa neozbrojený ruský vojenský personál vzdáva ukrajinským jednotkám a leží v rade na zemi. Ďalší ukazoval tú istú scénu s jednotkami v rovnakých pozíciách, zrejme mŕtvymi v dôsledku strelných zranení. Ďalší klip, ktorý nezahŕňal zvuk, ukazoval, ako ruský vojak vychádza z budovy a strieľa na Ukrajincov.

Dmitrij Labunets, ombudsman pre ľudské práva v ukrajinskom parlamente, tvrdil, že vraždy boli oprávnené, pretože „členovia ruskej služby neboli vojnoví zajatci, ale aktívni vojaci“, ktorí podľa neho len predstierali, že sa vzdali Ukrajincom.

Denník New York Times, ktorý videá overil, dal iné hodnotenie. Rohini Haarová, lekárska poradkyňa z Physicians for Human Rights, pre noviny povedala, že „zabitie alebo zranenie vojaka, ktorý po zložení zbraní alebo bez prostriedkov na obranu sa podľa uváženia vzdal“ bolo porušením zákonov medzinárodný ozbrojený konflikt. “Zdá sa, že väčšina z nich bola strelená do hlavy,” povedal o obetiach.

OSN vyzvala Kyjev, aby pochopil, čo sa stalo, po tom, čo na to Moskva minulý týždeň upozornila verejnosť.

Vysokí ruskí predstavitelia odsúdili Ukrajinu a jej západných podporovateľov za bagatelizovanie takýchto zverstiev.

Bývalý prezident Dmitrij Medvedev napísal, že pre páchateľov môže dôjsť k vykúpeniu a dodal, že vinníci si zaslúžia iba „najvyšší trest“, aj keď to bude trvať roky, kým sa zhmotnia. Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin tvrdil, že európske národy „by si mali uvedomiť, že podporujú nacistický štát“, rovnako ako to robili v 30. rokoch, a vyzval na zriadenie trestného tribunálu pre ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Kremlin pledges to find Ukrainians who executed POWs,  21 Novemeber 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply