Kríza medzi Nemeckom a Slovenskom pre uneseného Vietnamca

· Čas čítania: 7 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Dnes už na doživotie odsúdeného Vietnamca uneseného v Berlíne malo do Vietnamu prepraviť slovenské lietadlo. Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák opakovane odmietol, že by Slovensko bolo do únosu muža vedome zapletené.

Berlínski vyšetrovatelia sú presvedčení, že bývalý vietnamský komunistický funkcionár Trinh Xuan Thanh, ktorý bol vlani v lete unesený v nemeckej metropole, bol potom do vlasti transportovaný slovenským vládnym lietadlom (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Vraj o tom „neexistujú žiadne pochybnosti“ (uvádza kriminálny úrad).Transport uneseného Vietnamca bol predmetom stretnutia vtedajšieho ministra vnútra Róberta Kaliňáka a jeho vietnamského náprotivku. Podľa vyšetrovateľov malo stretnutie „jediný účel“, a to „dostať pána Trinha relatívne bez problémov zo schengenského priestoru späť do Vietnamu“.

Kaliňák už v minulosti opakovane odmietol, že by Slovensko do únosu muža, ktorý bol neskôr v Hanoji odsúdený na doživotie, bolo vedome zapletené.

O prípade v máji v Berlíne s kancelárkou Angelou Merkelovou rokoval slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý jej sľúbil, že Berlín dostane všetky slovenské informácie týkajúce sa únosu. Do neho by podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung mohol byť zapletený aj skorší poradca slovenskej vlády Quang Le Hong.

Šéf slovenskej polície Milan Lučanský po utorkovej schôdzke so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom novinárom povedal, že slovenská polícia aj v súčinnosti s nemeckými orgánmi urobila v súvislosti s touto kauzou všetko, o čo bola požiadaná, ba ešte viac, je vraj „proaktívna“. Lučanský naznačil, že nemeckí vyšetrovatelia sa v najbližších dňoch či týždňoch budú chcieť so Slovákmi stretnúť, pretože „pripravujú ďalšie úkony a budem rád, keď sa s nimi stretnem a dohodneme sa na ďalšom postupe tak, aby sme túto kauzu vyriešili a raz navždy ukončili,“ povedal Lučanský.

Prípad vyšetruje nemecká polícia, lebo únos sa mal odohrať v Nemecku a nie na Slovensku,“ uviedol podľa serveru www.teraz.sk hovorca slovenskej ministerky vnútra Petar Lazarov, podľa ktorého slovenské úrady s nemeckými spolupracujú: „Uskutočnilo sa niekoľko výsluchov a len samotný rezort vnútra zodpovedal v poslednej dobe v tejto veci na päť žiadostí,“dodal.

Prácu slovenskej polície v kauze ostro kritizoval prezident Kiska; prípad označil za medzinárodnú hanbu a zlyhanie slovenských orgánov v tomto prípade prirovnal k niekdajšiemu únosu syna prezidenta Michala Kováča za vlády autoritatívneho premiéra Vladimíra Mečiara v 90. rokoch: „Skutočne sa o tom, čo sa tu stalo, máme dozvedať od nemeckých vyšetrovateľov? Má to rozmer medzinárodnej blamáže a môže to mať dôsledky na vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom. Očakávam, že zodpovední prejavia základný rešpekt k nášmu štátu a úctu k jeho občanom a urobia všetko, aby vyšetrili podozrenia a očistili meno slovenskej republiky. A to presvedčivým vysvetlením všetkých podozrení, respektíve potrestaním vinníkov, ak sa potvrdí, že Slovensko poskytlo vládne lietadlo k únosu,“ apeloval prezident.

Trinh Xuan Thanh bol unesený vlani 23. júla v centre Berlína spoločne s jednou ženou, ktorá ho sprevádzala. Neskôr sa objavil vo Vietname a v januári bol odsúdený za spreneveru. Hanoj tvrdí, že podnikateľ a funkcionár, ktorý predtým v Nemecku usiloval o azyl, sa do krajiny vrátil dobrovoľne. Podľa Berlína išlo o únos a o bezprecedentné porušenie nemeckého a medzinárodného práva.

Pred súdom zatiaľ stál iba Long N. H., ktorý si vlani v Prahe požičal dve autá, ktoré použil na sledovanie osoby Trinha a na jeho únos. Berlínsky súd ho za napomáhanie únosu tento mesiac poslal na tri roky a desať mesiacov do väzenia.

Práve cez Prahu vraj podľa všetkého únoscovia vlani cestovali do Bratislavy, než sa s ním vydali do Vietnamu.

Slovenské ministerstvo zahraničia si vo štvrtok predvolalo vietnamského veľvyslanca a požiadalo ho o vyjadrenie k podozreniam o minuloročnom únose ich občana Trinh Xuan Thanha a vietnamského funkcionára, z Nemecka, ktorý podľa nemeckých médií mohol byť zavlečený do vlasti cez Slovensko: „Ak sa spomínané podozrenie potvrdí, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodneho práva,“ uviedol generálny riaditeľ politickej sekcie slovenského ministerstva zahraničia Marián Jakubócy, ktorý s vietnamským diplomatom jednal (čo je odvážne vyhlásenie, vopred stotožnené so zatiaľ nepotvrdenou istotou).

Slovenská diplomacia v tlačovej správe pohrozila bližšie nespresnenými diplomatickými opatreniami, ak vysvetlenie vietnamskej strany nebude dostatočné.

Niekdajší vietnamský podnikateľ a bývalý komunistický funkcionár, poslanec Trinh Xuan Thanh a manažér štátnej firmy, bol v centre nemeckej metropoly unesený za bieleho dňa vlani v júli. Neskôr sa objavil vo Vietname, kde bol v januári odsúdený na doživotný trest za spreneveru.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vietnamsky-expolitik-uneseny-v-berline-dostal-v-hanoji-doziv/r~0fd3af6eff3911e78337ac1f6b220ee8/

Poznámka – už vopred sa vyhrážať Nemecku a nemať „čistý stôl“ je viac než len odvážne.

O prípade v stredu 25. júla hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim na spoločnej schôdzke v Berlíne, pričom hovorili aj o výsledkoch vyšetrovania vraždy Kuciaka. Kancelárka Merkelová odkázala Slovensku: „Očakávam, že Slovensko urobí všetko pre objasnenie vraždy novinára Kuciaka.“

Autorská poznámka: Slovensku sa ale istý typ vrážd a únosov vyšetrovať a stíhať akosi nedarí…

Možné zapojenie Slovenska do únosu zmieňujú médiá tiež aj preto, že Bratislava vlani poskytla vietnamskej delegácii pri jej ceste z Prahy do Bratislavy a následne do Moskvy vládny letecký špeciál. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung tiež napísal, že tri dni po únose Thanha cestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali pri vládnom hoteli Bôrik. Tam sa konala aj pracovná schôdzka vietnamských a slovenských politikov.

Na únose Tanha v Berlíne sa mali podieľať Vietnamci, žijúci v Česku. Česká národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetruje, či nešlo o agentov cudzej rozviedky.

Nemám názor. Nesvietil som im pri tom. Mám ale poznámku: Ak by sa riadne vyšetril a odstíhal únos Kováča mladšieho, a jeho zavlečenie do Rakúska, čo vykazuje podobné znaky s únosom a zavlečením Vietnamca, o ktorom rakúske orgány vyslovili „nepotvrdenú“ domnienku, že za únosom stojí slovenská vládna moc, k ďalšiemu podobnému únosu a incidentu by dôjsť nemuselo.

Najnovšie správy

Bratislava 1. augusta (TASR) – „V predmetnej trestnej veci majú právomoc vykonávať úkony trestného konania zatiaľ len nemecké justičné orgány. Nemecké justičné orgány neposkytli slovenským justičným orgánom žiadnu oficiálnu informáciu o priebehu, resp. o výsledku trestného konania vedeného v Spolkovej republike Nemecko. Nemeckým justičným orgánom táto informačná povinnosť vo vzťahu k slovenským justičným orgánom nevyplýva zo žiadnej medzinárodnej zmluvy. K dnešnému dňu t. j. 1. 8. 2018 nebola doručená justičným orgánom Slovenskej republiky žiadosť o prijatie trestného oznámenia ani žiadosť o prevzatie trestného stíhania pre konkrétny skutok, trestný čin a vo vzťahu ku konkrétnej osobe, osobám. Slovenské justičné orgány boli požiadané nemeckými justičnými orgánmi len o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosti o právnu pomoc nemeckých justičných orgánov boli vybavené v celom rozsahu (naposledy 29. 6. 2018 a 31. 7. 2018). Výsledky poskytnutej právnej pomoci (úkony vykonané na území SR) neodôvodňovali uplatnenie právomoci slovenských justičných orgánov (orgánov činných v trestnom konaní) konať v trestnej veci. Slovenské justičné orgány zatiaľ nemajú právny ani skutkový základ konať v tejto trestnej veci. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky za účelom zistenia relevantných informácií bude ex offo iniciovať pracovné rokovanie so zástupcami justičných orgánov Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Na základe výsledkov pracovného rokovania rozhodne Generálna prokuratúra Slovenskej republiky o ďalšom postupe.“ TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

SaS tvrdí, že za leteckou prepravou Vietnamca je poslanec Kaliňák… „Únos podnikateľa Trinh Xuan Thanha nemohla byť náhodná akcia. Naopak, únoscovia museli postupovať podľa prepracovaného plánu a nič nenechať na náhodu.“
https://dennikn.sk/minuta/1193688/?ref=mpm

Generálnej prokuratúre nič a nik nebráni, aby vo veci konala v rámci svojich územných slovenských kompetencií a poverení v súlade s ústavou, zákonmi a poslaním generálnej prokuratúry.

Petra Isabel Schlagenhaufová je nemecká advokátka, ktorá pracuje v Berlíne. Uneseného Trinha Xuan Thanha zastupovala ešte pred tým, ako ho vietnamská tajná služba násilím odvliekla do Vietnamu. Nemeckí vyšetrovatelia tvrdia, že pri únose bol použitý aj slovenský vládny špeciál.
https://domov.sme.sk/c/20883133/advokatka-uneseneho-thanha-vsetko-na-slovensku-bolo-site-na-mieru-pre-unoscov.html

Podľa Mosta-Híd by slovenské orgány mali konať:
https://domov.sme.sk/c/20882805/unos-vietnamca-slovenske-organy-by-mali-podla-mosta-hid-konat.html

No, už stačí len sledovať, ako kauza vyvrcholí, žurnalistického materiálu je dosť, a sa uvidí, ako skončí, či bude neutralizovaná diplomaticky, alebo aj vecne, či ne-zanikne v hektike dní a udalostí… ako to už na Slovensku od 90-tych rokov chodí.

Zdroj: https://blog.hlavnespravy.sk/6845/kriza-medzi-nemeckom-a-slovenskom-pre-uneseneho-vietnamca/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár