Kronika koronavírusovej krízy

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Analytické stredisko CIA v roku 2009 vydalo správu o globálnych trendoch do roku 2025, kde sa uvádza, že výskyt vysoko nákazlivého respiračného ochorenia u ľudí, u ktorých nebudú prijaté odpovedajúce opatrenia, môže spôsobiť svetovú pandémiu.

Navyše sa zdôrazňovalo, že by sa taká choroba mohla objaviť vo veľmi osídlenej oblasti, napríklad v Číne a juhovýchodnej Ázii. Okrem toho označili samotný koronavírus ako možné ochorenie a predpokladali, že nedostatočný stupeň rozvoja zdravotnej starostlivosti v krajine, odkiaľ vírus pochádza, znemožní jeho včasnú detekciu. A navzdory obmedzeniam pohybu budú prenášači s atypickými príznakmi schopní šíriť vírus do ďalších oblastí a kontinentov, predpovedala CIA.

Miliardár Bill Gates na bezpečnostnej konferencii v Mníchove v roku 2017 uviedol, že štáty nevenujú náležitú pozornosť súvislosti medzi hygienickými podmienkami a medzinárodnou bezpečnosťou. Predpovedal, že aj za jeho života dôjde ku globálnej pandémii s vysokou úmrtnosťou, a naliehal, aby sa na ňu pripravili, ako sa vojaci pripravujú na vojnu.

V októbri 2019 usporiadali Nadácia Gatesovcov, Bloombergova škola verejného zdravia Johna Hopkinsa a Svetové ekonomické fórum triapolhodinové pandemické cvičenie pod názvom Event 201. Pri simulácii koronavírus usmrtil v priebehu pol roka 33 miliónov ľudí. Koalícia podporovaná Gatesom zároveň financuje úsilie o vývoj vakcíny proti čínskemu koronavírusu. Gates je presvedčený, že aj USA potrebuje aspoň 10 týždňov celonárodného vypnutia, aby sa minimalizovali ľudské a ekonomické obete koronavírusu. Vyzval na rýchly vývoj vakcíny. Domnieva sa, že by sme sa ňou mohli dať zaočkovať už za menej než 18 mesiacov.

Na Silvestra minulého roku Čína upozornila Svetovú zdravotnícku organizáciu na niekoľko prípadov nezvyčajnej pneumónie v meste Wu-chan s 11 miliónmi obyvateľov v provincii Chu-pej. Niekoľko infikovaných pracovalo na trhu s morskými plodmi, ktorý na ďalší deň zavreli. Piateho januára čínski predstavitelia vylúčili, že ide o vírus SARS z Číny, ktorý v rokoch 2002 – 2003 zabil na celom svete len 774 ľudí, a o dva dni oznámili, že identifikovali nový vírus s názvom 2019-nCoV patriaci do rodiny koronavírusov, ktorá zahŕňa SARS a prechladnutie.

Vo Wu-chane 23. januára zaviedli efektívnu karanténu. Letecké a železničné cesty uzavreli aj pre ďalšie dve mestá v provincii Chu-pej: polmiliónové Xiantao a štvrťmiliónové Chibi. Strana zrušila oslavy čínskeho lunárneho Nového roka, začínajúce 25. januára, ale to už hlásili prvú smrť mimo provincie Chu-pej. Aj Hongkong zrušil novoročné oslavy a obmedzil spojenie s vnútrozemím Číny.

Druhého februára hlásili prvú obeť koronavírusu mimo Číny na Filipínach. O dva dni potvrdil jednu obeť aj Hongkong, kde 7. februára zaviedli trest odňatia slobody za porušenie karantény. KĽDR 13. februára uvalila mesačnú karanténu na všetkých zahraničných návštevníkov a iných podozrivých z prenášania koronavírusu. Francúzsko na Valentína oznámilo prvú európsku koronavírusovú smrť, Rusko 18. februára uviedlo, že od 20. februára zakáže vstup čínskym občanom. Irán 19. februára oznámil dve úmrtia na koronavírusy, Kórejská republika 20. februára taktiež ohlásila prvú smrť na koronavírus a Taliansko 22. februára informovalo o svojich prvých dvoch úmrtiach, pričom deň nato predčasne ukončili Benátsky karneval.

Siedmeho marca v Iráne zomrel na koronavírus čerstvo zvolený poslanec Fatemeh Rahbar. Deň nato talianska vláda uložila prísnu karanténu v Lombardsku a štrnástich ďalších oblastiach na severe, čo ovplyvnilo 16 miliónov ľudí. Nemecko 9. marca oznámilo prvé dve úmrtia, Irán kvôli prepuknutiu koronavírusu v krajine prepustil okolo 70000 väzňov.

WHO 11. marca vyhlásila pandémiu. Kalifornia v polovici marca ako prvý štát v USA svojim občanom nariadila, aby zostali doma. Rakúsko 15. marca oznámilo sprísnenie obmedzení v snahe potlačiť ohnisko.

Na Slovensku sa odchádzajúca Pellegriniho vláda stretla 15. marca, aby vyhodnotila doterajšie a prijala ďalšie opatrenia. Od pondelka 16. marca sa (pôvodne na 14 dní) zatvorili všetky maloobchodné prevádzky a služby okrem potravín, drogérie, stravovacích zariadení, lekární, predajní zdravotníckych pomôcok, novín, pošty, bánk, poisťovní, prevádzky telekomunikačných operátorov, čerpacích staníc, predajní krmiva pre zvieratá a veterinárnych ambulancií. Otvorené ostali všetky prevádzky, kde možno nakúpiť potraviny.

Nemecko čelí najvážnejšej situácii od druhej svetovej vojny,“ prihovorila sa v stredu 18. marca nemecká kancelárka Angela Merkelová občanom s mimoriadnym prejavom. V ten deň v Číne už nezaznamenali žiadne nové vnútroštátne prípady. O deň neskôr Taliansko predbehlo Čínu v úmrtiach a od začiatku jari je Španielsko druhou najpostihnutejšou krajinou v Európe s viac ako tisíc úmrtiami.

Matovičova vláda pripravila po zasadnutí ústredného krízového štábu súbor 40 opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku. Na tlačovej besede 24. marca ráno Igor Matovič predstavil 32 z nich.

Dňa 25. marca vedúci predstavitelia Bieleho domu a Senátu dosiahli dohodu o rozsiahlom opatrení vo výške dvoch biliónov dolárov na pomoc pomocným pracovníkom, malým podnikom a systému zdravotnej starostlivosti. Ku globálnej karanténe sa pripojilo 1,3 miliardy Indov, kým Španielsko prekonalo Čínu v celkovom počte úmrtí.

Odteraz sa budem izolovať, ale naďalej budem viesť vládne rokovania prostredníctvom videokonferencie,“ uviedol 27. marca vo videu na sociálnej sieti premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus. Americký prezident Donald Trump 30. marca predĺžil federálne odporúčania o dodržiavaní vzdialenosti na verejnosti do 30. apríla a Francúzsko oznámilo, že zaplatí za hotelové izby pre obete domáceho násilia a otvorí poradenské strediská. Koncom marca bol počet úmrtí na koronavírus v USA vyšší ako v Číne.

Dňa 1. apríla šéf OSN vyhlásil, že pandémia koronavírusu predstavuje najhoršiu krízu od druhej svetovej vojny. Celosvetovo zomrelo k 4. aprílu 64084 a vyliečilo sa takmer 246000 pacientov. V porovnaní s úmrtnosťou na zápal pľúc to nie sú čísla, ktoré by mali spôsobovať paniku.

Slovenská vláda sa začiatkom apríla dohodla s bankami na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov. Deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna. Počas Veľkej noci sa snažil výraznejšie obmedziť pohyb ľudí medzi okresmi, masívne presuny ľudí z Bratislavy však spôsobili dopravný kolaps. Volkswagen Slovakia predĺžil dočasnú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch v Bratislave, Martine a Stupave do 19. apríla vrátane.

Je príznačné, že britský expremiér Gordon Brown navrhol ako riešenie epidémie koronavírusu vytvorenie globálnej vlády. Brown vyhlásil, že svet potrebuje novú špeciálnu jednotku. Mali by ju tvoriť svetoví vodcovia a šéfovia medzinárodných organizácií. S výzvou prišiel po neúspechu videokonferencie predstaviteľov G20, ktorí neboli schopní vypracovať plán boja proti šíreniu vírusu. Brown je popredným obhajcom globalizmu, podieľal na príprave anglosaskej agresie v Iraku v roku 2003.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch 12. apríla oznámil, že veľká časť bežných prevádzok a obchodov v ČR by mohla do mesiaca fungovať, českí občania však zrejme budú môcť odložiť rúška až v júni. Od 14. apríla je povolené vycestovať do zahraničia vo výnimočných prípadoch ako návšteva príbuzných alebo služobné cesty, inak zostanú hranice zrejme zavreté ešte niekoľko mesiacov.

Státisíce Španielov pracujúcich v stavebníctve a iných priemyselných odvetviach sa od 13. apríla vrátili do práce, keď po dvoch týždňoch prestalo platiť nariadenie zastavujúce prevádzky, ktoré neboli nevyhnutné pre chod krajiny, no obmedzenia voľného pohybu osôb platia aj naďalej. Dánsko otvorilo školy pre menšie deti a Taliansko povolilo niektorým spoločnostiam obnoviť podnikanie. Rakúsko od 14. apríla v rámci uvoľňovania opatrení otvorilo tisícky obchodov. Francúzsko naopak predĺžilo prísne opatrenia v krajine až do 11. mája a francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že hranice Schengenu veľmi pravdepodobne zostanú uzavreté až do septembra.

Prorovnanie príčin úmrtí

Od začiatku roka k 16. 4. 2020 sa celosvetovo narodilo takmer 41 miliónov ľudí.

Zomrelo ich vyše 17 miliónov.

Z toho bolo:

2,4 milióna úmrtí na rakovinu,

1,5 milióna úmrtí spôsobených fajčením,

730 tisíc úmrtí spôsobených alkoholom,

491 tisíc smrtí na AIDS,

395 tisíc smrtí pri dopravných nehodách,

314 tisíc samovrážd,

287 tisíc úmrtí na maláriu,

142 tisíc úmrtí na sezónnu chrípku,

138 tisíc úmrtí na COVID-19.

Zdroj: worldometers.info

Ďalší priebeh krízy budeme priebežne mapovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply