Kto bol Václav Havel? Fakty, ktoré vám médiá nepovedia

Koláž: Archív

Kto bol v skutočnosti Václav Havel? Bol naozaj taký významný velikán, legenda a človek, ktorý si zaslúžil tak obrovské ovácie? Alebo ide len o mediálnu hru, ktorá chcela po rokoch vybudovať z obyčajného českého dramatika politickú legendu?

Prejdime k faktom

Článok pokračuje pod reklamou.


Václav Havel sa narodil 5.10.1936 v Prahe. Mladučký Havel nikdy nepocítil chudobu, práve naopak. Jeho rodine sa veľmi dobre darilo. Išlo o známu pražskú podnikateľskú rodinu, ktorá bola známa svojim intelektuálnosťou.

Prakticky sa rodina Havlovcov podobala na súčasnú bratislavskú kaviarenskú smotánku (Hríb, Havran či Šimečka). Havel už odmalička vyrastal v rodine, ktorá v praktickosti nepoznala základné problémy obyčajnej rodiny. Bol vnukom československého diplomata Huga Vavrečky. Jeho strýko bol zakladateľom AB Barrandov. Havel tak pochádzal z „buržoáznej“ rodiny, ktorá nikdy nepocítila chudobu.

Problémy v komunistickom režime

Mnoho „buržoáznych“ rodín malo problémy v komunistickom režime. Rodina Havlovcov bola typickým príkladom. Najmä mladý Václav Havel, ktorý nebol prijatý na žiadnu vysokú školu. Sám chcel študovať humanitné vedy. Nakoniec však študoval na ekonomickej fakulte.

Sám sa pokúšal prestúpiť párkrát aj na filmovú fakultu. Bol však odmietnutý. V 60. rokoch pracoval ako asistent réžie Alfréda Radoka v Mestsých divadlách pražských. Externe študoval divadelnú fakultu Akadémie muzických umení. V roku 1966 sa mu splnil sen a stal sa dramaturgom „Divadla na zábradlí“.

Havlova politická angažovanosť

Prišla doba Pražskej jari a Havel po prvýkrát okúsil politickú diskusiu. Rozhodol sa postupne „vystrkovať“ rožky a presadzovať demokratickú spoločnosť.

Po ruskej invázii však Havel mohol na významnejšiu demokraciu zabudnúť. K tomuto sa pridala zbierka zákazov, ktoré sa valili na dramaturga a divadelníka Havla. Stal sa disidentom a náhle začal ostro kritizovať režim. Netreba zabúdať ani na Chartu 77. Tam sa Havel podieľal ako hlavný „mluvčí“ tejto organizácie. Netreba zabúdať, že za svoje názory sedel 5 rokov.

Na Havla spomína taktiež bývalý disident Jirka Wolf, ktorý v tomto prípade nerozpráva žiadne vysnené rozprávky o budúcom lídrovi. Práve naopak, rozhovory s Jirkom Wolfom sú médiami vnímané ako veľké klamstvo o ich hrdinovi Václavovi. Prečo je vlastne Havel tak razantne vnímaný ako hrdina?

Prvý podvod Václava Havla

Jirka Wolf spomína prvý podvod pod taktovkou Václava Havla. Ten vznikol vyhlásenim amnestie počiatkom roku 1990. V tomto roku bolo prepustených na slobodu 23 tisíc väzňov. Práve Václav Havel dlhodobo týchto väzňov označoval za politických. V reálnosti však vôbec nešlo o politických väzňov. Veľké očko si však spravil Havel pred zahraničnými médiami. Bol ako mierotvorca. Na druhej strane však išlo iba o hru. Veľké percento prepustených boli obyčajný kriminálnici, ktorý po prepustení páchali naďalej trestné činy.

Týmto “demokratickým” činom sa zvýšila miera kriminality v krajine. Havel v médiách dlhodobo hovoril o nespravodlivom odsúdení týchto 23 tisíc „politických“ väzňov. Jirka Wolf na to spomína takto: “V tu dobu, když byla amnestie vyhlášena, bylo propuštěno dohromady asi 16 politických vězňů a dva nebo tři tam zůstali, které jsme ještě my dohledávali a propouštěli. Ale ve světě uvěřili tomu, že to bylo 23 tisíc politických vězňů. Naše země se tím ve světě velmi rehabilitovala. Najednou tu byl odboj, i když ve skutečnosti to byla vždy hrstka, v podstatě 500 lidí, kteří se stále točili v kriminálech – já třikrát, Petr Cibulka taky třikrát a tak dále. A najednou se objevilo číslo 23 tisíc. Národ se tím morálně rehabilitoval, protože vznikl dojem, že se tu s komunisty nekolaborovalo,” podotkol Wolf.

Havel si touto umelohmotnou popularitou polepšil aj vo Washingtone. Tam sa preslávil svojim prejavom, kde získal ovácie od Američanov. Havel tak spravil prvý ale významný podvod, ktorý však vyznel v jeho prospech. V médiách bol Havel po amnestiách označovaný za najväčšieho demokrata svojej doby. Mnoho ľudí ho doteraz považuje za hrdinu Československa. Podľa Wolfa však Havel neustále klamal, aby si paradoxne udržal povesť toho najlepšieho.

Jirka Wolf v rozhovore opäť šokuje a pokračuje. Podľa neho sa zamatový prevrat začal práve réžiou najväčšieho rangu ŠtB. Havel podľa neho spolupracoval s vojenskou rozviedkou GRU. Práve táto rozviedka sa postaralo o širokú škálu plagátov a masívnej propagandy samotného Havla.

“Celé OF byli agenti státní bezpečnosti. Ministři byli estébáci, velvyslanci byli estébáci. Nejhorší na tom je, že dnes to ještě o lidech, kteří dělali revoluci, nevíme – myslím to, že byli skutečně agenti ruské vojenské rozvědky GRU, která to tady připravovala. Spousta materiálů byla totiž odvezena do Moskvy. Ale až se po dvaceti třiceti letech otevřou archivy, ukáže se to. Už to ale pro běžné lidi nebude zajímavé, spousta těch agentů bude zajímat jen historiky.“

Článok pokračuje pod reklamou.


Havlov fešácky kriminál

Václav Havel strávil 5 rokov v base. Na druhej strane však vôbec nešlo o politické väznenie, ktoré bolo niekedy neuveriteľne agresívne. Práve politickí väzni dlhodobo dostávali tú najhoršiu prácu a taktiež jedlo. Havel však spolupracoval z režimom. Wolf spomína, že Havlovo väzenie nebolo vôbec politické. Išlo len o klam na ľudí. Havel napríklad nemal výkonnu pracovnú normu a pracoval čo najľahšie. Bolo to napríklad aj v práčovni, kde ukladal prádlo. Wolf tak isto spomína na Havlovo legendárne fajčenie. Sám ako politický väzeň dostal za obdobie 9,5 roka jeden balíček cigariet. Havel? Ten fajčil jednu za druhou. Cigarety dostával po balíkoch.

Vrátenie majetku

“Havel se svým bratrem Ivanem dostal neoprávněně nazpět majetek, který podléhal Benešovým dekretům! Byla to odměna za zradu, kolaboraci s komunisty a podílnictví na sametovém podvodu. Jejich strýc, homosexuál Miloš Havel, se dal k Němcům a byl po roce 1945 odsunut do nové domoviny, tedy do Německa. Otec Václava Havla byl také německý kolaborant. Stále je otevřená otázka, která je tabu – kdo rozhodl o vrácení majetku dětem, jejichž rodiče prokazatelně kolaborovali s fašisty?” pýta sa Jirka Wolf, ktorý prezrádza mnoho o živote Václava Havla.

Najväčší zločin na Slovanov v súčasnom modernom svete?

Václav Havel ako pravý demokrat patril medzi obrovské stálice a optimistov západnej ideológie. Stal sa významným podporovateľom NATO. Václav Havel podporil bombardovanie Juhoslávie (dnešné Srbsko). Práve bombardovanie nevinných ľudí označil ako humanitárne.

“Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolávány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární. To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu OSN.“ To sú slová Václava Havla.

Netreba zabúdať, že tento „humanitárny“ čin si vyžiadal smrť 3500 ľudí, z toho väčšinu tvorili civilisti – 2500. Bolo zabitých až 500 nevinných detí. Tak ako Havel, aj další predstavitelia, ktorí podporili toto bombardovanie, majú na rukách krv do konca života.

Zdroj: https://picuscapital.sk/kto-bol-vaclav-havel-fakty/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply