Kto boli hlavní sponzori terorizmu v roku 2017?

Ilustračné foto: Shutterstock

Po tom, čo sa rok 2017 prichýlil ku koncu, je ťažké byť optimistický v tom, čo príde v roku ďalšom. Americký prezident, ktorého volebné víťazstvo bolo založené na záväzku vyhnúť sa zbytočným vojnám, posilnil snahy v Afganistane, odmietol opustiť Sýriu napriek deklarovanej porážke ISIL-u a hrá nebezpečnú hru s nepredvídateľným režimom v Pchjongjangu. Biely dom sa takisto zapája do rozsiahleho očierňovania Ruska a rozhodol sa vyzbrojiť Ukrajinu útočnými zbraňami, čo vyústilo do ostrej odozvy Moskvy a možno predpokladať, že ani v nastávajúcom roku nedôjde k nejakému zmiereniu medzi dvoma mocnosťami.

Ale ako aj predtým, naďalej bliká výstražné červené svetlo, súvisiace so vzťahmi Washingtonu a Iránu, ktoré sa za posledný rok dramaticky a nevyhnutne zhoršili a prinášajú kolaterálne problémy s Ruskom a Tureckom, ktoré môžu spôsobiť širší konflikt. Nevyhnutne, keďže všetky kroky prijaté k otráveniu vzťahov vyšli z Washingtonu, nie z Teheránu. Trumpova administratíva odmietla potvrdiť, že Iránci konajú v súlade s jadrovou dohodou z roku 2015 a odvtedy uprednostňuje verbálne útoky, predovšetkým na pôde OSN, pričom tvrdí, že teheránsky režim je hlavným zdrojom terorizmu vo svete a usiluje o hegemóniu nad širokým oblúkom krajín, ktoré ležia západne za Stredozemným morom.

Jediným problémom týchto obvinení je, že žiadne z nich nie je pravdivé a okrem toho Irán s obmedzenými vojenskými zdrojmi nepredstavuje vážnu hrozbu pre susedné krajiny, Spojené štáty alebo Európu. Invektívy voči Iránu sú vo veľkej miere odvodené od Izraela a Saudskej Arábie, ktoré sami majú hegemonické ambície v regióne. Priatelia Izraela v americkom kongrese, médiách a Bielom dome podľa očakávaní svorne volajú po vojenskej akcii. Izrael sa dokonca vyhrážal, že bude bombardovať akúkoľvek stálu iránsku prítomnosť v susednej Sýrii.

Nová detailná analýza bývalých amerických funkcionárov spravodajských služieb demonštrovala, že tvrdenie o tom, že Irán je popredným svetovým sponzorom terorizmu, je takmer úplne vyfabrikované. Analýza vysvetľuje, ako sú tieto falošné príbehy prezentované a ako sa stávajú súčasťou washingtonskej vravy v pozadí. Nedávny dokument Bieleho domu s názvom National Security Strategy Report for 2018 (Správa o stratégii národnej bezpečnostnej pre rok 2018) konštatuje, že „Irán, hlavný sponzor svetového terorizmu, využil nestabilitu na rozšírenie svojho vplyvu prostredníctvom partnerov a zástupcov, šírenia zbraní a financovania.“ Ale ďalšia správa vlády USA (Country Reports on Terrorism 2016) neuvádza žiadne teroristické incidenty, ktoré by inicioval Irán v danom roku. Posledná teroristická udalosť pripisovaná Teheránu bola v roku 2012 a bola odvetou proti Izraelu, ktorý vtedy zavraždil iránskych vedcov a napadol jeho počítačové systémy.

Americká veľvyslankyňa Nikki Haleyová tvrdila, že je náročné nájsť „teroristickú skupinu na Blízkom východe, ktorá na sebe nemá odtlačky prstov Iránu.“ Prevažná väčšina týchto skupín (ISIL, Al-Kájdu a Al-Nusra) je však sunnitská, voči šiitom v Iráne nepriateľská a financovaná či naviazaná na Katar, Saudskú Arábiu a Spojené štáty. Ľudová mudžahedínska organizácia Iránu (alebo Mujahedin-e-Khalq) bola naozaj etnicky iránska teroristická skupina, ale financovaná a podporovaná Washingtonom a Tel Avivom, aby vykonávala útoky na území Iránu.

Skutočnosťou tak je, že terorizmus, ktorý je v OSN definovaný ako „kriminálne akty zamýšľané alebo určené pre vyvolanie stavu teroru v širokej verejnosti,“ je najviac uplatňovaný na vládnej úrovni Spojenými štátmi a jeho spojencami Izraelom a Saudskou Arábiou, nie Iránom. Všetky tri krajiny použili a smerovali násilie na civilistov v štátoch ako Afganistan, Irak, Sýria, Jemen a Libanon. Všetky tri podporovali organizácie, ktoré zodpovedajú definícii terorizmu. Irán môže byť vinný zo skutkov, s ktorými väčšina sveta nesúhlasí, no nie je hlavným a popredným sponzorom svetového terorizmu, ako sa tvrdí.

Preložené z Who Are the Leading State Sponsors of Terrorism?; autor: Philip Giraldi; The Ron Paul Institute, 28.12.2017.
Autor originálneho článku Philip Giraldi (nar. 1946) je bývalým špecialistom na boj proti terorizmu a vojenským spravodajským dôstojníkom Centrálnej spravodajskej služby USA (CIA), pre ktorú pracoval 18 rokov. Od roku 1992 je prezidentom konzultačnej spoločnosti San Marco International a partnerom Cannistraro Associates, ďalšej bezpečnostno-poradenskej firmy. Píše analýzy o terorizme, fungovaní spravodajských služieb a bezpečnostných otázkach pre magazín American Conservative a Huffington Post a viackrát sa objavil v reláciách Good Morning America, 60 Minutes, MSNBC, Fox News Channel, National Public Radio, Canadian Broadcasting Corporation, British Broadcasting Corporation, al-Jazeera, al-Arabiya, Iran Daily, Russia Today, Vetera ns Today, Press TV a ďalších. Počas prezidentských volieb 2008 bol Giraldi poradcom pre zahraničnú politiku Rona Paula.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Leave a Reply