Kto koho chce strašiť ?

· Čas čítania: 6 min.
Foto: MOSR

Slovenská vláda podala návrh a poslanci národnej rady (oba prívlastky sú spochybniteľné) 17.mája 2018 odhlasovali – česť výnimkám – vyslanie 152 našich vojakov do Pobaltia „v súlade s obrannou stratégiou NATO, ktorej základný element je aspekt ODSTRAŠENIA. Slovenská republika demonštruje solidaritu spojencov, ich odhodlanie a schopnosť reagovať spustením okamžitej reakcie proti akejkoľvek agresii … s možnosťou nasadenia v Lotyšsku, Litve, Estónsku a Poľsku“ – citát z dôvodovej správy k predloženému návrhu.

Naši vojaci budú teda vyslaní v úlohe strašiakov. Známe slovenské slovné spojenie „strašiak do maku“ je čiste náhodné. Taký strašiak veľmi produktívne splnil svoju úlohu na makových poliach proti vrabcom, ktorých kŕdle sa na našom území viditeľne vytratili. Na východ od hraníc Pobaltia

a iných štátov – strašivtákov sa v lesoch v hojnom počte vyskytujú medvede, ktorých nejaký strašiak nevyľaká. Dávno sa prebudili z letargie 90-tych a nulových rokov a pozorne sledujú, aby na ich teritórium ani náhodou nebol exportovaný žiaden odstrašovač. Vôbec nemajú záujem opustiť svoje trvalé bydlo. Pre názornosť môže poslúžiť Šiškinov obraz – spokojne sa hrajúce Tri medvede. Nemajú záujem ísť do končín, kde niet ani medu, ani malinčia a svoju krásnu prírodnú scenériu si narušiť nedajú.

Nejestvuje zatiaľ rozprávka, ani iný literárny žáner o tom, ako strašiak vyplašil, naľakal či odstrašil medveďa. Prvotinou onoho druhu chce byť slovenská solidárna úderka pod vplyvom bláznov, drzých egoistov, bojovných jastrabov a neukojených „vládcov sveta“, odhodlaných pochodom cez mŕtvoly nabíjať svoje bankové kontá.

Kto koho straší ? Muži na motorkách, vezúci kvety na hroby padlých, do nepríčetnosti vyplašili pohraničníkov jedného Strašivtákova, ktorí zo strachu bez zaváhania porušili zákony a cez svoje územie ich nepustili. V apríli 2014 ruské lietadlo preletelo v Čiernom mori nad torpédoborcom USS Donald Cook, na čo časť posádky zo strachu požiadala o uvoľnenie z vojenského námorníctva…

Pre organizátorov odstrašujúcich výprav, ale najmä pre ich lokajov a nevoľníkov, „…schopných

a odhodlaných reagovať systémom okamžitej reakcie…“, operatívne už 18.mája 2018 sa na ruskej webovej stránke kont.ws objavila paródia na Inštrukciu pre amerických vojakov, ktorí padli do zajatia /možno ju nájsť na adrese http://www.vn-parabellum.com/us/mis-pow.html/, vydanú departmentom USA 16.mája 1944. Paródia je napísaná s príslovečným ruským zmyslom pre humor, ale vzhľadom na situáciu môže byť jej preklad poučný a užitočný.

Inštrukcia pre interventov.

 1. Napíšte závet. Je to pochopiteľný a zrozumiteľný úkon, ale odporúčame vám odkázať všetok svoj hnuteľný i nehnuteľný majetok v prospech Ruska. V takom prípade ak sa dostanete do zajatia, budete mať dôkaz lojálnosti k našej krajine a vojenský poľný súd tento fakt zohľadní. Je možné, že vám dajú nie 20 rokov ťažby dreva, ale iba 10.
 2. Naštudujte si klimatické podmienky v Rusku. V lete je v Rusku horúco, na jeseň a na jar prší a je blato. V zime môže byť všetko možné, dokonca i búrky. Zoberte na vedomie tieto fakty a obliekajte sa zodpovedajúco ročnému obdobiu i miestu, do ktorého sa chystáte prísť /reálne zhodnoťte svoj cieľ /- v rovnakom čase bývajú v Rusku rôzne ročné obdobie.
 3. Bezpodmienečne sa naučte po rusky. Ruština sa vám prihodí v každom prípade. Vzdať sa do zajatia, vypýtať si chlieb, vodu, opýtať sa na cestu domov. Minimálna zásoba viet vám dovolí vyžiť – ruský človek nebude bez vysvetlenia strieľať do toho, kto hovorí po rusky. Ak budete kráčať

a nahlas vykrikovať po prekročení ruskej hranice  „Vzdávam sa!“, vaše šance na prežitie sa významne zvýšia.

 1. Bezpodmienečne si naštudujte geografiu krajiny. Berte do úvahy, že 50% územia Ruska je pokryté lesmi, rozloha riek a jazier je 12,5%, 10% sú bažiny. V prípade začatia vojny na všetkých týchto územiach možno nájsť ukrytú časť obyvateľstva, ktorá sa tradične nazýva partizánmi.

V dôsledku podmienok, v ktorých musia žiť, sú veľmi zlí, chytrí a nepriateľa považujú v prvom rade za zdroj nábojov a zápaliek. Usilujte sa vždy nachádzať na otvorenom priestranstve – partizáni neradi vychádzajú z lesov, a tak budete mať šancu, že po vás neprídu. Usilujte sa tiež nepresúvať sa počas temnej časti dňa – Rusi sa v temnote výborne orientujú. Rátajte s tým, že v severných regiónoch Ruska temná časť dňa trvá pol roka.

 1. Naštudujte históriu krajiny. Pokúste sa analyzovať a vziať do úvahy skúsenosť porážok Švédov, Francúzov, Nemcov, Japonska, Turecka…Gruzínska. Záver – najlepšie je vyhlásiť, že ste pacifista.
 2. Snažte sa vyhľadať medzi svojimi predkami Rusov, naučte sa históriu svojej rodiny, zistite,

z ktorých miest sú vaši predkovia. Pousilujte sa vzdať sa do zajatia práve v tých miestach – Rusi sa veľmi teplo správajú k rodákom. Budete mať šancu.

 1. Zoberte do úvahy účasť Thajska v 2. svetovej vojne na strane Nemcov. 99% Rusov nevie

o takom historickom fakte. Všetkými silami sa usilujte správať ako thajská armáda.

 1. Najmenej mesiac pred začiatkom vpádu do Ruska si zabezpečte SIM kartu miestnych operátorov, aby ste sa nedostali do roamingu. Uvedomte si, že v zajatí nebude možné doplniť účet vášho domáceho operátora, pretože všetky zajatecké územia sú dávno zabezpečené terminálmi Sberbanky.
 2. Preštudujte ruské zákony. Všimnite si tú skutočnosť, že je trestný kontraband privezených valút

a pokuta je desaťnásobok sumy nedeklarovanej valuty. Dovoz strelnej zbrane je tiež zakázaný. Preto ju alebo nechajte doma, alebo si skúste vybaviť na ňu dokumenty.

 1. Zoznámte sa s vízovými formalitami pred návštevou Ruska. Dodržiavanie vízových pravidiel vám pomôže príjemnejšie sa cítiť na území krajiny a nebudete sa báť vyhostenia s následným zákazom vstupu.
 2. Ak ste sa pevne rozhodli zúčastniť sa vojenskej operácie proti Rusku, majte na pamäti, že všetko musíte urobiť veľmi rýchlo, času bude málo – snažte sa vzdať sa do zajatia maximálne rýchlo, ale správne:

– podľa možnosti si vyberte, komu sa chcete vzdať – mnohí partizáni nevedia o Ženevskej konvencii, alebo sa robia, že o nej nevedia,

– zabudnite na všetko, čo ste sa dočítali vo vyššie uvedenej americkej Inštrukcii z roku 1944,

s maximálnou pravdepodobnosťou sa tvárte, že ste o nej ani o žiadnej podobnej nikdy nepočuli,

– vzdať sa do zajatia partizánom neodporúčame, ale ak ste odvážny, silný a máte radi extrémne situácie, budete mať šancu rýchlo poznať kultúru Ruska, jazyk a pri správnom postupe nadobudnete priateľov na celý život. Až vás prepustia zo zajatia, budete sa s veľkou radosťou navštevovať

a priateliť sa celými rodinami.

 1. V zajatí dodržiavajte pravidlá správania a spoločenskej etiky. Dodržiavajte aj pravidlá hygieny

a rozvrh pracovného dňa. Buďte užitočný a poslušný, aby ste boli na bielom zozname vedenia zajateckého tábora.

 1. Nepokúšajte sa ujsť zo zajatia. Pamätajte si, že 70% územia Ruska tvoria lesy, jazerá a bažiny. Všetko ostatné bude využité pre zajatecké tábory. Ujsť sa vám nepodarí. Ak sa pokúsite ujsť zo zajatia partizánov, pamätajte si, že na utečencoch partizáni cvičia mladých, ktorí ešte nepoznajú

pravidlá.

 1. Ak patríte k sexuálnym menšinám, vynasnažte sa to maximálne kvalitne skryť.
 2. Rátajte s historickým faktom – o nejaký čas po napadnutí, urobiac poriadok na vlastnom území, Rusi vždy všetci spolu idú na návštevu do tej krajiny, ktorá poslala interventov.

V žiadnom prípade sa nepriznajte, z ktorej krajiny pochádzate. Nazvite cudziu…

 1. Preverte, či ste napísali závet a odpíľte zo zbrane mušku !

Alebo ešte pouvažujete a nepôjdete k nám ?

 

Dagmara Bollová

členka Prezídia medzinárodnej slovanskej rady

delegátka SR Európskeho mierového fóra

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár