Kto sa stane bratislavským primátorom?

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív Zem&Vek

Ak by sme sa mali pokúsiť vysloviť leitmotív nadchádzajúcich komunálnych volieb, hlavným očakávaním je, či potvrdia, alebo poprú trend, ktorý nastavili pre vládnucu koalíciu regionálne voľby na jeseň minulého roku. Vtedy, ako vieme, dopadli voľby nad očakávanie nevýhodne predovšetkým pre vládnuci SMER, čo však automaticky neznamenalo vzostup pravice. Iste aj vďaka fyzickej neprítomnosti Matoviča pri rokovaniach o volebných koalíciách opozície sa to kde-tu podarilo. Zdá sa však, že dnes už takéto komfortné prostredie kandidáti, za ktorými stoja široké opozičné koalície, mať nebudú.

Najviditeľnejšia a najvýraznejšia osobnosť SMERu v bratislavskej komunálnej politike a predseda jeho poslaneckého klubu v bratislavskom zastupiteľstve Martin Borguľa je voči aktuálnemu vedeniu strany viac než kritický a podľa viacerých náznakov už ani nie je jeho členom. Opozičná koalícia, predovšetkým SaS a OĽaNO, prekvapivo dodržala dohodu spred župných volieb a SaS naozaj podporila spoločného kandidáta pravicovej koalície – vajnorského starostu Jána Mrvu. Predpokladá sa, že by sa mohol zopakovať model zo župných volieb, kde je pri jednokolovej voľbe a viacerých podobných kandidátoch bonus širokej straníckej podpory to, čo umožní aj priemernému kandidátovi skončiť ako prvý. Treba konštatovať, že pri župných voľbách to naozaj fungovalo. Súčasný župan Juraj Droba bol jediný z favoritov bez akejkoľvek skúsenosti z komunálnej či regionálnej politiky, ale bratislavské nekritické pravicové „stádo“ ho aj tak zvolilo.

Preferencie prvých štyroch kandidátov sú dnes veľmi vyrovnané a je pravdepodobné, že nakoniec sa primátorom stane niekto zo štvorice Nesrovnal, Mika, Mrva, Vallo. Ako to nakoniec dopadne, sa dozvieme už o niekoľko týždňov.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár