Kubánska veľvyslankyňa k pandémii a postoju USA

· Čas čítania: 6 min.
zdroj : https://www.buenosdiaseslovaquia.sk/

Redakcia Zem&Vek obdržala vyjadrenie kubánskej veľvyslankyne na Slovensku, Yamily Sonie Pity Montesovej. Je to zároveň aj časť zo stanoviska kubánskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré je dostupné tu. Z vyjadrenia kubánskej veľvyslankyne:

Dopady coronavírusu COVID19 sa už nedajú merať len samotnými počtami infikovaných osôb, neprijateľným počtom úmrtí, nespornou škodou pre svetové hospodárstvo, výrobu, obchod, zamestnanosť a osobný finančný príjem miliónov ľudí. Je to kríza, ktorá ďaleko presahuje oblasť zdravotníctva.
Pandémia prichádza a rozširuje sa v scenári, ktorý sa predtým vyznačoval obrovskou hospodárskou a sociálnou nerovnosťou medzi národmi a v rámci nich, s bezprecedentným migračným tokom a tokom utečencov, v ktorých sa znovu objavuje xenofóbia a rasová diskriminácia a v ktorom sa pôsobivý pokrok vo vede a technike, najmä však v zdravotníctve, stále viac sústreďuje na farmaceutický priemysel a komercializáciu medicíny, namiesto toho, aby sa zameriaval na zabezpečenie pohody a zdravého života väčšiny obyvateľstva tejto planéty.
Priťažujúcou skutočnosťou je, že medzinárodné spoločenstvo čelí tejto globálnej hrozbe v čase, keď najväčšia vojenská, ekonomická, technologická a komunikačná sila planéty rozvíja zahraničnú politiku zameranú na vyvolávanie a podporu konfliktov, rozdielov, šovinizmu, nadradenosti a rasistických postojov.

Prezident USA Donald Trump Kubu spomenul aj vo svojom prejave 13.4.2020 pri jeho vyhlásení Panamerického dňa a Panamerického týždňa, kde označil kubánsky systém ako autoritársky a totalitný režim. Časť z jeho vyhlásenia:

Uvedomujeme si tiež, že demokratická správa vecí verejných, reagujúca na občanov, ktorá sa vyznačuje slobodnými a spravodlivými voľbami, je nevyhnutná pre mier a bezpečnosť, a preto sme aj naďalej odhodlaní presadzovať slobodu a demokraciu pre tých, ktorí žijú v autoritárskych režimoch vo Venezuele, na Kube a v Nikarague.
Spojené štáty sú aj naďalej odhodlané pomáhať obyvateľom Kuby a Nikaraguy pri vytváraní stabilných a slobodných krajín. Spolu s našimi regionálnymi partnermi zaistíme realizáciu demokratických snov tých, ktorí sú utláčaní tyranskými režimami.

Valné zhromaždenie OSN pravidelne odsudzuje americké embargo voči Kube ako zastarané a nespravodlivé. Proti odsúdeniu pravidelne hlasujú iba dve krajiny, Izrael a Spojené štáty, ktoré takúto rezolúciu odmietajú ako stratu času. Nedávno sa aj Brazília postavila na stranu Spojených štátov. Prečo však zachovávať embargo, ktoré nemá požadovaný účinok 60 rokov?
V čase celosvetového šírenia COVID-19 práve naopak, sankcionovaná Kuba bola to jedna z prvých krajín, ktorá poskytla pomoc Taliansku spoločne s Ruskou federáciou a Čínou.
Vyjadrenie veľvyslankyne pokračuje:

Ďalším príkladom je nemorálny a pretrvávajúci útok proti kubánskemu úsiliu o solidaritu s krajinami, ktoré požiadali o spoluprácu v konfrontácii s COVID19. Namiesto toho, aby sa vyšší úradníci štátnej správy tejto krajiny venovali podpore spolupráci a stimulovali spoločnú reakciu na útok proti pandémii, venujú svoj čas vydávaniu hrozivých vyhlásení proti vládam, ktoré sa rozhodnú zvrchovane požiadať o pomoc Kubu.
V prvom rade sa musia sa podniknúť kroky na koordináciu výroby a spravodlivé distribúcie zdravotníckych pomôcok, ochranných prostriedkov a liekov.
Takto pristupuje k riešeniu prítomnej pandémie Kuby. V niekoľkých posledných týždňoch sme reagovali na žiadosti o spoluprácu bez toho, aby sme brali do úvahy politické postoje alebo hospodárske výhody.
Doteraz bolo zostavených 21 brigád zdravotníckych odborníkov, aby sa pripojili k národnému a lokálnemu úsiliu 20 krajín, ktoré sa pripájajú alebo posilňujú kubánske lekárske tímy už dlhšie pôsobiace v 60 krajinách, zamerané teraz hlavne na boj proti Covidu 19. Poskytovali sme aj niektoré lieky vyrobené na ostrove, ktoré podľa našej praxe preukázali účinnosť pri prevencii alebo liečbe choroby.
Okrem toho sa náš zdravotnícky personál z Kuby zúčastnil na telekonferenciách, konzultáciách a diskusiách o konkrétnych spôsoboch liečby pacientov alebo ich konkrétnych skupín v rôznych krajinách.
Toto úsilie sa vynakladá bez zanedbania zodpovednosti za ochranu kubánskeho obyvateľstva, čo sa dôsledne vykonáva napriek obrovským obmedzeniam, ktoré našej krajine spôsobuje hospodárska, finančná a obchodná blokáda Spojených štátov, ktorá je hlavnou prekážkou pri získavaní liekov, zdravotníckych prístrojov, materiálov a všeobecne dodávok potrebných na konfrontáciu COVIDu 19.
Znovu sa potvrdzuje, že blokáda je hlavnou prekážkou rozvoja Kuby a blahobytu jej obyvateľov, brzdí medzinárodnú spoluprácu v oblasti vedy, vzdelávania, prístupu k informáciám a propagácie kultúry, dokonca aj vo sférach nevyhnutných na zvládnutie krízy prebiehajúcej pandémie.
Medzinárodné spoločenstvo sa každý rok vyslovuje v OSN za ukončenie tejto genocídnej politiky, ktorá je v rozpore s hodnotami multilateralizmu, práva a medzinárodnej spolupráce a podpory mieru v rámci civilizovaných a kooperatívnych vzťahov.

 

Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla nedávno vyhlásil, že Spojené štáty klamú, keď tvrdia, že neexistuje argument o vývoze liekov z dôvodu hospodárskej, obchodnej a finančnej blokády, postavenej Washingtonom proti karibskej krajine.
Parrilla potvrdil, že USA skrývajú skutočné udalosti a manipulujú so súkromnými darmi. Blokáda bola navrhnutá tak, aby spôsobovala ujmu na zdraví ľudí, uviedol Rodríguez Parrilla vo svojom profile v Twitteri #ELBloqueoMata.
Ministerstvo zahraničných vecí USA uverejnilo zavádzajúce oznámenie ministerstva financií, v ktorom sa uvádza, že je odhodlané zaručiť, aby sa humanitárna pomoc naďalej dostávala k ohrozeným populáciám na celom svete prostredníctvom legitímnych a transparentných kanálov pre boj proti COVID-19.
Poznamenáva, že sankčné programy, ktoré spravuje Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC), vo všeobecnosti umožňujú legitímny humanitárny obchod, pomoc alebo činnosti podľa existujúcich zákonov a nariadení. V poslednej dobe sa preprava zdravotníckych potrieb z Číny – od spoločnosti Alibaba – nemohla dostať na Kubu, pretože jej dopravca, americká spoločnosť, ktorú si nadácia prenajala, na poslednú chvíľu svoj prísľub zamietla z dôvodu sprísnenia predpisov o blokáde zo strany administratívy USA.
Kuba sa takisto pokúsila získať lieky a zásoby od 60 severoamerických firiem, od ktorých dostala len dve odpovede.
Uvedené spoločnosti, IMT Medical AG a Acutronic, zaslali kubánskej strane oznámenie, v ktorom uviedli, že „na nešťastie, aktuálna smernica spoločnosti prikazuje, pozastaviť všetky obchodné vzťahy s Medicubou“, oznámil, pred niekoľkými dňami Eugenio Martínez Enríquez , generálny riaditeľ Latinskej Ameriky a Karibiku ministerstva zahraničných vecí Kuby.
V minulom roku Kuba prišla o 160 miliónov dolárov v dôsledku sankcií USA v oblasti zdravia, keďže tovary pre zdravotníctvo sa museli nakupovať na vzdialených miestach planéty.
Ďalším príkladom nezáujmu o dobrú vec je skutočnosť, že dve spoločnosti, ktoré pravidelne dodávajú umelé respirátory na Kubu, museli zastaviť predaj do našej krajiny za to, že ich nakúpili od americkej spoločnosti Vyaire Medical Inc.

Z vyjadrenia veľvyslankyne si je možné vytvoriť obraz o situácii na Kube, kde žiaľ aj v čase celosvetovej nákazy nie je možné dopraviť potrebný zdravotnícky materiál.
Vyhlásenie je dostupné aj v španielskom jazyku.

Zdroje: Veľvyslanectvo Kubánskej republiky v SR, RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár