Kyjev poslal do boja jednu zo svojich posledných rezervných brigád

Foto: Strana.ua

Na frontoch Donbasu zatiaľ nedochádza ku žiadnym zmenám. Ukrajinské jednotky sa, podľa správ Generálneho štábu, pokúšajú o protiútoky v Melitopoľskom a Berďanskom smere. Ruská armáda pokračuje v ofenzívnych operáciách juhovýchodne Oľšian a východne Petropavlovky v Charkovskej oblasti /Kupjanský smer/, južne Avdejevky v Doneckej oblasti, v okolí Marjinky a Krasnogorovky v Doneckej oblasti /Marjinský smer/ a v okolí Urožajného v Doneskej oblasti /Šachterský smer/. V priebehu dňa došlo ku 30 ozbrojeným stretom.

Ukrajinské média prízvukovali, že v ostatných dňoch domáca armáda oslobodilo dedinu Staromajorskoje a predvčerom večer aj obec Urožajnoje. Niektoré však priznali, že ruské jednotky podnikajú protiútoky a chcú tie obce získať späť. „V rámci ofenzívy ukrajinské jednotky oslobodili dedinu Urožajnoje. Teraz ozbrojené sily Ukrajiny získavajú oporu na dosiahnutých hraniciach, vykonávajú delostreleckú paľbu na identifikované nepriateľské ciele a vedú boj proti batériám,“ uviedol hovorca Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Andrej Kovalev počas televízneho maratónu. Potvrdila to aj námestníčka ministra obrany Anna Maľarová. „Obranné sily navyše v Bachmutskom smere pokračujú v útočných operáciách južne od mesta Bachmut. Podľa Kovaleva, sa Rusi za posledný deň márne snažili postúpiť aj v okolí Marjinky a Krasnogorovky,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Niektoré domáce média informovali o tom, že včera ráno drony ukrajinskej armády sa pokúsili o útok na Kalužskú oblasť Ruska. Citovali správy tlačovej služby ruského ministerstva obrany, ktoré oznámilo, že ukrajinská armáda použila tri bezpilotné lietadlá. Všetky boli zničené silami ruskej protivzdušnej obrany. Nedošlo ku žiadnym škodám, ani k zraneniam. Novinári tiež uviedli, že ukrajinské delostrelectvo ostreľovalo dedinu Kuršanoviči v Klimovskom okrese Brjanskej oblasti. Citovali správy guvernéra tejto oblasti  Alexandra Bogomaza, ktorý zdôraznil, že v dôsledku útoku nebol nikto zranený, poškodené boli päť obytných budov, budovy kultúrneho domu a školy.

Domáce média priniesli aj dosť nepríjemné pre Kyjev správy. Poukázali na to, že ukrajinským systémom protivzdušnej obrany sa ešte nikdy nepodarilo zostreliť ruské rakety X-22, ktorými včera večer ruská armáda tiež zaútočila na vojenské objekty. „Uviedol to zástupca velenia Vzdušných síl Jurij Ignat v relácii televízneho kanála „Rada.“ „Sú to rakety, ktoré je možné zostreliť takými prostriedkami ako „Patriot.“ Ničia balistiku, „Kindžaly“, pretože raketa X-22, hoci sa považuje za riadenú strelu, je nadzvuková. Letí asi 4 tisíc km/h a smeruje k cieľu  hlavne po balistickej trajektórii. Preto takéto rakety zatiaľ nemôžeme ničiť konvenčnými prostriedkami protivzdušnej obrany,“ citovali Ignata domáci novinári.

Je známe, že raketa X-22 je určená na ničenie skupín lietadlových lodí na mori. Pripomeňme, že ešte v januári velenie Vzdušných síl uviedlo, že moderné západné systémy, ako napríklad „Patriot“ a SAMP-T, môžu zničiť X-22. Bolo oznámené, že Ruská federácia má stovky takýchto rakiet. A nedávno hovorca Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Ignat porozprával o vlastnostiach rakety X-32, ktorá je modernizovanou verziou X-22. Tvrdilo sa, že bol zvýšený jej rozsah a presnosť. Teraz raketa zasiahne vo vzdialenosti až 1000 km a vyvíja rýchlosť 4-5,4 tisíc km/h,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali na to, že sa na sociálnych sieťach objavilo video dvoch poškodených nemeckých tankov „Leopard“ na kraji cesty. „Príslušné zábery urobili ukrajinskí vojaci. Na videu môžete vidieť, že príslušníci ukrajinskej armády cestujú na palube obrnených vozidiel po poľnej ceste, po stranách ktorej sú dva tanky „Leopard.“ Jeden z nich vykazuje silné stopy sadzí. Vojensko-politický pozorovateľ skupiny „Informačný odpor“ Alexander Kovalenko nedávno uviedol, že ukrajinská armáda stratila 11 tankov „Leopard 2,“ z ktorých tri boli úplne zničené a nebolo možné ich obnoviť a použiť v boji. A v júni časopis Forbes napísal, že počas ofenzívy pri Malej Tokmačke v Záporožskej oblasti stratila ukrajinská armáda 25 tankov a bojových vozidiel,“ uviedli ukrajinské média.

Domáci politici, analytici a politológovia živo komentovali nový návrh z dielne NATO, keď vedúci kancelárie generálneho tajomníka aliancie Stian Jenssen navrhol členstvo Ukrajiny v NATO výmenou za územné ústupky v prospech Ruska. „Líder parlamentnej strany „Sluha ľudu“ David Arahamia sa vyjadril k návrhu vedúceho kancelárie generálneho tajomníka NATO Stiana Jenssena na výmenu členstva Ukrajiny v NATO za územné ústupky v prospech Ruska. Poslanec vyjadril svoj názor na telegramovom kanáli. Povedal, že „debaty o vzdaní sa našich území výmenou za čokoľvek iba podporuje agresiu. Opustenie území neznamená koniec vojny. Zaručuje nové konflikty v rôznych častiach sveta,“ citovali Arahamiu novinári.

Priniesli aj dosť zaujímavé.a pozoruhodné správy o tom, ukrajinským vojnovým štváčom asi sa malí ozbrojený konflikt na vlastnom území a mienia sa „hrať na vojnu“ aj v iných krajinách dokonca kontinentoch. Citovali správy ruských kolegov, ktorí oznámili, že britská zahraničná spravodajská služba MI-6 pripravila sabotážne a represívne oddelenie, pozostávajúce zo 100 militantov ukrajinských nacionalistických formácií, ktoré majú byť vyslané do Afriky, aby tam vykonávali diverzie na rôznych objektoch a zabíjali afrických lídrov, ktorí by chceli spolupracovať s Ruskom. Citovali aj správy ruských médií, ktoré podrobne informovali o tomto spoločnom „projekte“ britskej a ukrajinskej rozviedky.

Podľa zdroja, v Kyjeve v júli vydali nariadenia Službe bezpečnosti Ukrajiny, Hlavnému riaditeľstvu rozviedky a ministerstvu obrany Ukrajiny, aby maximálne a pohotovo pomáhali predstaviteľom britskej spravodajskej služby MI-6 a Špeciálnej výsadkovej služby britských ozbrojených síl pri výbere 100 militantov z ukrajinských nacionalistických formácií, ktorí majú významné bojové skúsenosti na „východnom fronte“. Nariadenie bolo zaslané na žiadosť Londýna,“ uviedli ukrajinské média.

Úlohou ukrajinskej jednotky, vycvičenej britskými špeciálnymi službami, bude sabotáž na infraštruktúrnych zariadeniach v afrických krajinách, ako aj eliminácia afrických vodcov,  zameraných na spoluprácu s Ruskom,“ podčiarkol zdroj. Zdôraznil, že ukrajinské sabotážne a represívne oddelenie, vycvičené britskými špeciálnymi službami, pôjde do Afriky v druhej polovici augusta na prenajatom civilnom plavidle z prístavu Izmail do mesta Omdurman. „Velenie oddelenia ukrajinských ozbrojencov je zverené podplukovníkovi Hlavného riaditeľstva rozviedky ministerstva obrany Ukrajiny Vitalijovi Praščukovovi,“ citovali správy ruských kolegov ukrajinskí novinári.

Informovali tiež, že Rumunsko sa zúčastní výcviku ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16. Uviedol to prezident krajiny Klaus Iohannis, informuje tlačová služba rumunského prezidenta. „Budeme sa podieľať na výcviku ukrajinských vojakov v rámci vojenskej pomoci Európskej únie. Umiestnime budúce regionálne výcvikové stredisko pre pilotov F-16, centrum, ktoré bude rovnako slúžiť rumunským, spojeneckým a ukrajinským pilotom,“ citovali rumunského prezidenta ukrajinskí novinári.

Priniesli aj nie celkom pozitívne správy, ktoré včera najprv zverejnili ruské a potom aj európske a zaoceánske média: Kyjev posiela do boja takmer posledné svoje rezervné jednotky. „Ukrajina vrhla do boja jednu z posledných rezervných brigád, pripravených na súčasnú ofenzívu na juhu. Informuje o tom Forbes. Za posledných pár dní vstúpila 82. výsadkársko-útočná brigáda s počtom 2 000 ľudí, vybavená bojovými vozidlami Marder a Striker, ako aj tankami Challenger-2, do bojových operácií v okolí Rabotina v Orechovskom smere v Záporožskej oblasti. Uvádza sa, že ide o jednu z najviac bojaschopných ukrajinských jednotiek,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

82. a 46. brigáda patrili k posledným veľkým jednotkám, ktoré ukrajinský Generálny štáb držal v zálohe. Keď 46. a 82. brigády ustúpia, aby si oddýchli, resetovali a opravili, nemusia existovať také silné čerstvé brigády, ktoré by ich nahradili. Protiofenzíva môže stratiť dynamiku,“ prízvukuje Forbes. Podľa neho, má Ukrajina stále nevyužité brigády územnej obrany a Národnej gardy. Domnieva sa však, že týmto formáciám spravidla chýba palebná sila a výcvik,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Neskoršie večer ukrajinské média informovali o tom, že v Čerkaskej oblasti úrady a radikáli chcú odňať Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi historickú katedrálu z XII. storočia, Spojené štáty ponúkli Iránu, aby prestal dodávať drony Ruskej federácii výmenou za zmiernenie sankcií, nemecká vláda povolila legalizáciu marihuany v krajine a dá sa kúpiť na rekreačné účely, austrálske útočné pušky ACAR boli tajne /prečo tajne? Všetci transatlantisti to robia otvorene/  odovzdané Ukrajine na testovanie a hodnotenie, Zelenskému v Indii vysvetlili, prečo ho nepozvali na samit G20: „Toto nie je Bezpečnostná rada OSN…“

Čerešničkou na torte včerajšieho ukrajinského spravodajstva boli správy o tom, že ruská armáda v priebehu dňa zničila dve slovenské húfnice Zuzana-2. Ukrajinskí vojenskí analytici citovali vyhlásenia hovorcu ruského ministerstva obrany generálporučíka Igora Konašenkova, ktorý prezradil, že obe slovenské húfnice boli zničené v okolí Kupjansku. V tej istej bitke ukrajinská armáda stratila vyše 100 vojakov a značnú časť vojenskej techniky, napríklad, dve obrnené vozidlá, delostrelecké systémy M777, Krab, „Gvozdika“ /“Klinček“/, D-20 a inú vojenskú techniku. Na Ukrajine dnes začína už 540. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 539-й день войны в Украине. Главные новости 16 августа. Обновляется, Страна, 16.8.2023
 2. Что происходит на фронте 16 августа. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 16.8.2023
 3. В Минобороны сообщили об освобождении Урожайного на Бердянском направлении, Страна, 16.8.2023
 4. Аналітики ISW розповіли про ситуацію на рубежі Куп’янськ-Сватове-Кремінна, UNIAN, 16.8.2023
 5. Урожайне звільнено: Генштаб назвав три “гарячі” напрямки контрнаступу, UNIAN, 16.8.2023
 6. Окупанти завдали удару по освітньому закладу та лікарні в Херсоні: є поранені, ZN.UA, 16.8.2023
 7. Російський безпілотник влучив у склади у Ренійському порту, ZN.UA, 16.8.2023
 8. В Україні оголошено надзвичайний рівень небезпеки: мапа областей, Vesti.UA, 16.8.2023
 9. Підземне виробництво: СБУ розкрили деталі виготовлення морських дронів, Vesti.UA, 16.8.2023
 10. Хроніка літнього наступу. 16 серпня: “Офіційно: Урожайне звільнено”, Kyiv Post, 16.8.2023
 11. У Столтенберга припустили, що Україна може вступити в НАТО в обмін на території, Kyiv Post, 16.8.2023
 12. В ОП розповіли про наслідки влучання російських дронів у Ренійський порт, Ukrinform, 16.8.2023
 13. НБУ закликав Німеччину сприяти введенню персональних санкцій проти керівництва центробанку РФ, Ukrinform, 16.8.2023
 14. Російська армія атакувала Херсонщину: поранені 7 людей, Espreso.TV, 16.8.2023
 15. “Очікуємо відправки першої групи пілотів”: Інгат про процес передачі F-16 Україні, Espreso.TV, 16.8.2023
 16. Скібіцький розповів, яке завдання-мінімум мають окупанти, і вказав на велику проблему військ Путіна, Obozrevatel, 16.8.2023
 17. ЗСУ звільнили Урожайне і закріплюються на досягнутих рубежах, – Маляр, Obozrevatel, 16.8.2023
 18. Окупанти імітують бойові дії на території ЗАЕС: вони завезли важку техніку і влаштовують перестрілки — відео, New voice.ua, 16.8.2023
 19. Блінкен закликав Конгрес виділити додаткове фінансування для України та назвав вторгнення РФ «стратегічним провалом», New voice.ua, 16.8.2023
 20. Стало відомо, який порт на Одещині вночі атакувала рф, Слово і Діло, 16.8.2023
 21. Українські захисники зранку ліквідовували ворожі дрони на Харківщині, Слово і Діло, 16.8.2023
 22. Вторгнення РФ в Україну – стратегічний провал. Продовжувати агресію марно, – Блінкен, РБК-Україна, 16.8.2023
 23. Рух росіян у бік Бердянська через Маріуполь сповільнився після удару ЗСУ, – мерія, РБК-Україна, 16.8.2023
 24. Китайці на “Армия-2023” показали копію Shahed-136 під назвою Sunflower 200, і це дуже загрозлива річ, Діфенс Експрес, 16.8.2023
 25. Міноборони РФ зробило таємничий рейс до КНДР на раритетному Ил-62М, могли говорити про зброю, Діфенс Експрес, 16.8.2023
 26. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 16.8.2023
 27. У Румунії навчатимуть українських пілотів на F-16, Корреспондент.net, 16.8.2023
 28. Інформація ЗМІ про теракт російських окупантів на Запорізькій АЕС не підтверджується – ОВА, Інтерфакс-Україна, 16.8.2023
 29. Сили оборони звільнили від окупантів Урожайне на Донеччині, Інтерфакс-Україна, 16.8.2023
 30. Британська розвідка: РФ почала виробляти власні Shahed, але все ще залежить від Ірану, Європейська правда, 16.8.2023
 31. Блінкен закликав Конгрес терміново виділити додаткові кошти для України, Європейська правда, 16.8.2023
 32. Росіяни зранку обстріляли центр Херсона та область: 5 поранених, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 16.8.2023
 33. Повітряники вранці збили три дрони над Харківщиною, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 16.8.2023
 34. Власти Ровенской области запретили проведение крестных ходов, Союз православних журналістів, 16.8.2023
 35. В Черкасской области хотят отобрать у УПЦ собор XII века, Союз православних журналістів, 16.8.2023
 36. росіяни готують зйомку фейкового “знищення 150 українських диверсантів” – Генштаб, UNN, 16.8.2023
 37. Окупанти вдарили по лікарні та освітньому закладу Херсона, троє людей поранені, UNN, 16.8.2023
 38. “Відбили чотири штурми”: у ЗСУ повідомили подробиці наступу росіян на Харківщину (відео), Focus, 16.8.2023
 39. Сили оборони знищили станцію РЕБ “Житель”: як вони шкодять ЗСУ на полі бою (відео), Focus, 16.8.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply