Kyjev žiada od USA silnejšie zbrane, MAAE žiada, aby v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne bola zastavená paľba

Foto: Strana.ua

Na donbaských frontoch boje pokračovali v tých lokalitách, kde aj v priebehu posledných dní. Ruské jednotky útočili na Verchnekamskoe a Ivano-Darjevku v okolí Severska, postúpili ďalej na Zajcevo v okolí Gorlovky, snažili sa obsadiť Kodemu, v okolí Donecku a Avdejevky útočili na Marjinku, dobyli takmer celé mestečko Peski. Na Ukrajinu dopravili nové britské raketové systémy M270. Informoval o tom minister obrany Alexej Reznikov a jeho britský kolega Ben Wallace.

Ukrajinskí novinári informovali, že Švédsko pripustilo možnosť výroby zbraní pre Ukrajinu. Uviedol to švédsky minister obrany Peter Hultqvist na základe výsledkov konferencie západných spojencov Ukrajiny v Kodani. Podľa Hultqvista sa Slovensko, Poľsko a Česká Republika môžu tiež zapojiť do procesu výroby zbraní pre Ukrajinu. „Hovoríme o použití výrobných liniek v rôznych krajinách na výrobu zbraní, ktoré môžu byť priamo dodávané na Ukrajinu,“, citovali švédskeho ministra obrany ukrajinské média.

Niektoré ukrajinské média uviedli, že bývalý prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medvedev informoval o svojej návšteve Luhanskej ľudovej republiky a zverejnil fotografie svojich stretnutí s hlavami DĽR A LĽR – Denisom Pušilinom Leonidom Pasečnikom. V zostave Medvedevovej delegácie bol aj generálny prokurátor Ruskej federácie Igor Krasnov, prvý zástupca vedúceho prezidentskej správy Sergej Kirijenko (považovaný za kurátora území Ukrajiny, kontrolovaných Ruskom), minister vnútra Vladimír Kolokoľcev, hlava ministerstva výstavby Irek Fajzullin, riaditeľ Federálnej služby bezpečnosti Alexander Bortnikov, vedúci Vyšetrovacieho výboru Alexander Bastrykin. Medvedev uviedol, že s vedúcimi predstaviteľmi DĽR A LĽR diskutovali o harmonizácii zákonov týchto republík s ruskou legislatívou, ako aj o vyšetrovaní zločinov ukrajinských nacionalistov.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v súčasnosti nevidí bezprostredné ohrozenie jadrovej bezpečnosti na Záporožskej jadrovej elektrárni ani po ostreľovaní jej areálu. Oznámil to vo generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, venovanom situácii okolo elektrárne.

Podľa predbežných odhadov odborníkov MAAE, neexistuje bezprostredné ohrozenie jadrovej bezpečnosti v dôsledku ostreľovania jadrovej elektrárne alebo iných vojenských akcií,“ citovali Grossiho ukrajinské média. Tiež uviedol, že akékoľvek vojenské akcie, ohrozujúce jadrovú bezpečnosť Záporožskej elektrárne, by sa mali zastaviť. Zároveň sa, podľa neho, MAAE usiluje o pragmatickú spoluprácu s Ruskom a Ukrajinou v situácii okolo Záporožskej jadrovej elektrárni.

Predpoludním niektoré ukrajinské média informovali, že v následku ostreľovania delostrelectvom Ozbrojených síl Ukrajiny boli v Donecku prerušené dodávky elektriny do bane Zasjadko. V dôsledku toho 109 baníkov zostalo v podzemí a istý čas sa nemohli dostať na povrch. Nakoniec, ako informoval primátor Donecka Alexej Kulemzin, elektrické vedenie sa podarilo opraviť a baníkov dopravili hore. Média pripomenuli, že podobný prípad sa stal aj iba niekoľko hodín predtým, keď v podzemí po ostreľovaní ukrajinskej armády zostávalo 29 baníkov. O hodinu sa však podarilo obnoviť elektrické napájanie a aj v tomto prípade baníci šťastne vystúpili na povrch.

Popoludní ukrajinské média uviedli, že Kyjev požaduje americkú muníciu pre systémy HIMARS a rôzne typy húfnic, prieskumné bezpilotné lietadlá Switchblade, Phoenix Ghost a Puma. Uviedla to v rozhovore pre agentúru Bloomberg veľvyslankyňa Ukrajiny v Spojených štátoch Oksana Markarovová. Podotkla, že dodávka amerických zbraňových systémov, vrátane raketových systémov HIMARS s GPS navedením, 155 mm diel a pozemných radarov na detekciu ruských zbraní je rozhodujúca.

Ukrajina potrebuje ešte viac systémov na veľké vzdialenosti, ale nie preto, že musíme strieľať na územie Ruska, ale jednoducho preto, že musíme byť schopní dosiahnuť akýkoľvek bod na našom území a mať flexibilitu, pokiaľ ide o miesto nasadenia síl,“ pokrytecky podčiarkla ukrajinská veľvyslankyňa: iba rusofóbovia uveria, že ukrajinská armáda nebude ostreľovať ruské územie, keď dostane silnejšie zbrane, keď aj v súčasnosti denno-denne ostreľuje ruské prihraničné regióny.

Ukrajinskí novinári poukázali na to, že úrady Záporožskej oblasti, vymenované Ruskom hrozia, že v dôsledku ukrajinského ostreľovania jadrovej elektrárne a v záujme bezpečnosti ju budú musieť zakonzervovať a to znamená, že bez elektriny zostanú niektoré lokality na Ukrajine. „V súčasnosti sa zaťaženie v jadrovej elektrárni znížilo na minimum,“ uviedol Vladimír Rogov, člen Rady vojensko-civilnej správy Záporožskej oblasti. Zdôraznil, že počas ostreľovania elektráreň zatiaľ nebola kriticky poškodená a prevádzka reaktorov nebola narušená, ale jedna z ukrajinských rakiet spadla 10 metrov od betónového skladiska jadrového odpadu. MAAE podčiarkla, že v Záporožskej jadrovej elektrárni v súčasnosti neexistuje žiadne okamžité mimoriadne nebezpečenstvo, ale táto situácia sa môže kedykoľvek zmeniť, a preto medzinárodná organizácia požiadala o zastavenie paľby v okolí elektrárne.

Ukrajinskí novinári zverejnili výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednalo Centrum pre analytické štúdie medzinárodného republikánskeho inštitútu. Jeho výsledky vyvolávajú značné pochybnosti. Podľa neho, 98% Ukrajincov verí vo víťazstvo vo vojne a  91% schvaľuje konanie Zelenského. Počet tých, ktorí sú presvedčení o víťazstve Ukrajiny vo vojne, sa zvýšil o 1% v porovnaní s prieskumom, uskutočneným minulý mesiac. Pokiaľ ide o podporu Zelenského, trochu sa znížila. 59% odpovedalo, že ho rozhodne podporuje, 32% – skôr podporuje, 2% absolútne nesúhlasí s jeho činnosťou a 5% – skôr nesúhlasí.

Média tiež uviedli, že podpora členstva v NATO sa v porovnaní s aprílovým prieskumom zvýšila o 13% a dosiahla 72%. „Väčšina Ukrajincov verí, že po vojne sa krajina nevzdá žiadneho územia: 64% tvrdí, že Ukrajina si po súčasnej vojne ponechá všetky územia od svojich medzinárodne uznávaných hraníc v roku 1991; 14% – že Ukrajina vráti územie, ktoré bolo pod kontrolou až do 24.februára,“ zdôraznili ukrajinskí novinári.

Poukázali aj na to, že Kyjev bez západnej podpory, bez transatlantických financií a zbraní by už dávno prehral. Priznávajú to aj najvyšší ukrajinskí politici. „Keďže západné finančné prostriedky prichádzajú pomaly, Ukrajina s problémami platí svojim vojakom,“ uviedol minister financií Sergej Marčenko v rozhovore pre denník The Wall Street Journal. „Nedostatok peňazí hrozí, že sa stane Achillovou pätou Ukrajiny. Daňové príjmy pokrývajú iba asi 40% vládnych výdavkov. Vojenské výdavky predstavujú viac ako 60% rozpočtu. Pán Marčenko znížil nepodstatné výdavky na minimum“, citujú ukrajinskí novinári autorov článku vo The Wall Street Journal a prízvukujú, „Západná finančná pomoc mešká…“

Večer ukrajinské média informovali o ostreľovaní Záporožia, Kramatorska na území kontrolovanom ukrajinskou armádou, ale aj o ostreľovaní Donecka, Gorlovky a iných miest na území Doneckej ľudovej republiky. Presne tak, ako sa začal, tak sa včera aj skončil už 170. deň ozbrojeného konfliktu na Donbase.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 170-й день войны в Украине. Главные новости 12 августа. Обновляется, Страна, 12.8.2022
 2. https://t.me/stranaua/57329
 3. Россияне обстреляли Никополь и Марганец. Повреждены жилые дома, пострадали люди. Фото, Страна, 12.8.2022
 4. https://t.me/stranaua/57392
 5. ВСУ отбили атаку россиян под Северском, в Песках продолжается бой – новая сводка Генштаба, Страна, 12.8.2022
 6. https://t.me/stranaua/57420
 7. РФ накапливает силы на Бахмутском направлении и готовится к атаке ВСУ на юге. Карты боевых действий в Украине, Страна, 12.8.2022
 8. https://t.me/stranaua/57427
 9. Росіяни гатили вночі по Дніпропетровській області: з’явилися подробиці та фото, UNIAN, 12.8.2022
 10. https://www.svt.se/nyheter/inrikes/hultqvist-utesluter-inte-att-sverige-kan-tillverka-vapen-at-ukraina
 11. Російські війська наступають у напрямку Горлівка – Зайцеве: частково мають успіхи – Генштаб, UNIAN, 12.8.2022
 12. https://t.me/stranaua/57428
 13. Росія посилює кордон в одній з областей: що відомо, UNIAN, 12.8.2022
 14. https://t.me/stranaua/57429
 15. Окупанти вночі обстріляли два райони Дніпропетровської області, UNN, 12.8.2022
 16. Рада Безпеки ООН: які заяви та звинувачення лунали під час засідання в Нью-Йорку, UNN, 12.8.2022
 17. ЗСУ відбили наступ ворога на кількох напрямках, біля Пісків та Кодеми йдуть бої, Ukrinform, 12.8.2022
 18. ЗСУ відбили наступ ворога на кількох напрямках, біля Пісків та Кодеми йдуть бої, Ukrinform, 12.8.2022
 19. Вибухи у Кременчуці: у місті надзвичайних ситуацій не зафіксували, Ukrinform, 12.8.2022
 20. Нова партія РСЗВ M270 від Британії прибула в Україну, Європейська правда, 12.8.2022
 21. Україна просить США ввести санкції проти всіх російських банків , Європейська правда, 12.8.2022
 22. Сазонов: “бавовна” у Зябрівці – великий привіт з України. Не останній. Інтерв’ю, Obozrevatel, 12.8.2022
 23. Окупанти знову вдарили ракетами по трьох районах Харкова: зруйновано корпуси одного з освітніх закладів. Фото, Obozrevatel, 12.8.2022
 24. Компанія Baykar планує виробляти в Україні не лише дрони, а й безпілотні винищувачі, Obozrevatel, 12.8.2022
 25. Нічні обстріли Харкова: ракети ЗС РФ потрапили в житлові райони та навчальний заклад (фото), Focus, 12.8.2022
 26. Звільнення Херсона: 4 слабких місця в обороні окупантів, Focus, 12.8.2022
 27. Авіація ЗСУ вдарила по опорному пункту і скупченню ворога – командування “Південь”, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 12.8.2022
 28. Окупанти атакували Луганщину з повітря, штурмували Верхньокам’янське, але зазнали невдачі – ОВА, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 12.8.2022
 29. Ворог вдарив ракетами з Бєлгорода по Харкову, є руйнування, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 12.8.2022
 30. 170-Е СУТКИ ВОЙНЫ. РАШИСТЫ ЧАСТИЧНО ПРЕУСПЕЛИ В НАПРАВЛЕНИИ ГОРЛОВКА — ЗАЙЦЕВО, НО НА ДРУГИХ УЧАСТКАХ ФРОНТА НАШИ ЗАЩИТНИКИ ЗАСТАВИЛИ ВРАГОВ ОТСТУПИТЬ, Киевская правда, 12.8.2022
 31. УДАРИЛИ ПО ЛЮДЯМ И ПО ДОМАМ. РОССИЙСКАЯ АРМИЯ СНОВА НАКРЫЛА ОГНЕМ УКРАИНСКИЕ ГОРОДА И СЕЛА, Киевская правда, 12.8.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply