Lajčák je v neústavnej funkcii ministra v demisii už viac ako rok

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Na tému odvolania demisie sa toho popísalo veľa. Na pozadí tvorenia novej vládnej koalície sa každým dňom približuje koniec špecifického stavu, v ktorom sa nachádza minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Ten je formálne v demisii už 15 mesiacov. A tak ku oceneniam, ktoré tento kariérny diplomat získal, si čoskoro do vitríny vloží aj dekrét o odvolaní z funkcie. Z funkcie, na ktorej sa už v blízkom čase nevidí, ostatné týždne zbiera jednu pomyselnú výložku za druhou.
Lajčák sa najnovšie teší z ocenenia, ktoré mu dal rumunský prezident Klaus Werner Iohannis. Ten mu cez veľvyslankyňu odovzdal Ordinul Steaua României, teda Rad Hviezda Rumunska. Odovzdáva sa ako odmena za „mimoriadne služby a zásluhy poskytnuté rumunskému štátu a jeho obyvateľom“. A Lajčák toto ocenenie dostal okrem iného aj za „jeho činnosť v prospech regionálnej stability“. Lajčák by si pritom nepochybne zaslúžil aj ocenenie za mimoriadne služby a zásluhy poskytnuté USA.

V januári si Lajčák zase do vitríny pridal ocenenie od švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa. Kráľovský rád polárnej hviezdy, teda Kungliga Nordstjärneorden, sa udeľuje za občianske zásluhy, za užitočnú činnosť či oddanosť službe. No samotnú oddanosť službe príliš nereprezentuje fakt, že Lajčák je v netradičnom postavení ministra v demisii, keďže demisia sa vziať späť nedá.
Lajčák tvrdí, že práca ministra ho napĺňa, čo dokazuje aj svojimi rekordmi – ako najdlhšie slúžiaceho slovenského ministra či druhého najdlhšie pôsobiaceho šéfa diplomacie z krajín EÚ. Zároveň však vytvoril iný rekord. Keďže 29. novembra 2018 podal demisiu, už 15 mesiacov pôsobí vo funkcii šéfa diplomacie ako minister v demisii. A svoju úlohu tu zohral aj exprezident Andrej Kiska, ktorému Ústava SR dávala len dve možnosti: prijať, alebo odmietnuť demisiu. Lajčák demisiu stiahol, Kiska to vzal na vedomie, čím sa exprezident v ďalšej veci zachoval zvláštne a nie celkom v súlade s najvyšším zákonom štátu. Toho istého štátu, ktorého bol prezidentom, a to napriek tomu, že ho nazval mafiánskym.
Lajčák teraz na záver kariéry ministra, resp. ministra v demisii,  dostáva rôzne ocenenia. Podľa Eduarda Chmelára sa Lajčákovo pôsobenie spájalo aj s klamstvami. „Tým skôr, že Miroslav Lajčák otvorene klame, keď hovorí, že tie záväzky v migračnej dohode vlastne znamenajú iba to, že „sľubujeme, že budeme venovať niečomu pozornosť, že niečo preskúmame“. Je to lož.“

Lajčák ako absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov, pôsobil na viacerých diplomatických misiách. Okrem iného bol aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Belehrade (pre Juhosláviu, neskôr Srbsko a Čiernu Horu, Macedónsko a Albánsko), a to v rokoch 2001-2005, ale aj vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu v rokoch 2007 až 2009. V roku 2017 bol popri funkcii ministra aj predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN.

https://www.mzv.sk/aktuality/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/rumunsky-prezident-udelil-m-lajcakovi-prestizne-vyznamenanie?p_p_auth=SrF37Hv1&_101_INSTANCE_Iw1ppvnScIPx_redirect=%2F
https://zemavek.sk/svedsky-kral-ocenil-lajcaka-kralovskym-radom-polarnej-hviezdy-zasluzene/
https://domov.sme.sk/c/22293914/lajcak-sa-nevidi-vo-vlade-ktora-vznikne-po-februarovych-volbach.html
https://slovensko.hnonline.sk/1860007-lajcak-je-stale-v-demisii-kiska-si-s-tym-musi-poradit-inak-opat-porusi-ustavu-mysli-si-publicista
http://edochmelar.sk/v-com-zlyhal-minister-lajcak/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár