Lajčák volá po dialógu s Ruskom, no vadilo mu, keď rakúska ministerka tancovala s Putinom

· Čas čítania: 2 min.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý je dlhodobým verným spojencom globálnej politiky reprezentovanej najmä Spojenými štátmi americkými, ale aj Európskou úniou, sa vyjadril, že náš kontinent by nemal v plnej miere zanevrieť na Ruskú federáciu.

Úplná absencia dialógu medzi Ruskom a EÚ by podľa bývalého predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN bola veľkou chybou. Lajčák to konštatoval počas druhého pracovného dňa 50. zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. V diskusii, ktorá bola zameraná na európsko-ruské vzťahy, rozoberal úlohu Moskvy, ako prirodzeného strategického partnera EÚ pri riešení rôznych problémov. „Rusko a Európa zdieľajú geografické susedstvo a desaťročia histórie vzájomnej rozsiahlej spolupráce a výmeny,“ povedal absolvent moskovskej diplomatickej školy MGIMO.

Minister, ktorý sa svojho času preslávil demisiou a jej následným stiahnutím, podotkol, že v diplomatických vzťahoch je nevyhnutné rešpektovať medzinárodné právo, čím nepriamo naznačoval opodstatnenosť sankcií, ktoré Brusel uvalil na Ruskú federáciu. V roku 2018 dokonca v rozhovore pre Denník N kritizoval rakúsku ministersku zahraničných vecí Karin Kneissl za to, že na svojej svadbe tancovala s Putinom a čudoval sa, čo má byť toto za dodržiavanie sankcií.

V Davose sa viedla diskusia aj o príležitostiach ekonomickej spolupráce štátov Európy s Ruskom, a to v rôznych oblastiach;  zdravotníctva, inovácií, technológií či vedy a výskumu. Iný z diskusných blokov priniesol aj konštatovanie, že v súčasnosti sa oslabuje spolupráca medzi jednotlivými krajinami, čo spôsobuje aj absenciu schopnosti štátov správne a adekvátne reagovať napríklad v oblasti bezpečnosti.

Zdroj: https://www.mzv.sk/aktuality/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/m-lajcak-diskutoval-so-svetovymi-lidrami

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár