Lebensborn zdraví Barnevernet

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív Zem&Vek.

VIETE, čo bol Lebensborn? Neviete. Nacistické zriadenie, kde vychovávali árijské deti. No a tí DVAJA chlapci Michalákovci sú vlastne v zariadení, pestúnskom zariadení, ktoré sa podobá Lebensbornu tým, že ich matka sa s nimi môže stretávať iba dvakrát ročne 15 minút, nesmie s nimi hovoriť česky a tie deti sú teda iným slovom odnárodňované.“

Týmto pamätným úvodom sa český prezident Miloš Zeman 8. februára 2015 obrátil na moderátora internetového vysielania stránky blesk.cz S prezidentom v Lánoch, keď sa v rozhovore dotkli Zemanovej schôdzky s nórskou veľvyslankyňou Siri Ellen Sletnerovou.

Narážal ním na odobranie dvoch maloletých detí Eve Michalákovej v Nórsku tamojšou sociálnou službou Barnevernet v marci 2011 pre nepodložené podozrenie z bitia a sexuálneho zneužívania. Všemocná nórska štátna inštitúcia Barnevernet sa postarala o to, aby bratia Denis a David skončili rozdelení do dvoch pestúnskych rodín a nórsky súd začiatkom decembra 2016 zbavil Evu Michalákovú rodičovských práv. Nepomohli ani intervencie z najvyšších českých politických miest, ani osobný apel českého prezidenta na nórskeho kráľa Haralda V. „Pani veľvyslankyňa, tak po prvé, ani vy, ani nórske úrady, ani nórske súdy, tým menej česká strana, vlastne nepoznáte dokumenty, ktoré viedli k odobratiu tých dvoch detí. No a v tom prípade je inštitúcia, ktorá sa tým zaoberá, vlastne štátom v štáte. Odporúčam vám nové súdne prerokovanie a informovať českú stranu,“ povedal český najvyšší ústavný činiteľ nórskej diplomatke. Pojmom štát v štáte trafil klinec po hlavičke a nemenej trefné bolo i jeho porovnanie nórskej sociálno-inžinierskej bašty, akou je Barnevernet, s obdobnou ustanovizňou, aj keď užšie zameranou: s nacistickým projektom Lebensborn.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-januar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár