Prečo lesné požiare v Sýrii nespúšťajú plač médií a klimatických alarmistov?

Foto: syrianews

Sýrčania, ktorí už dlho trpia účinkami externe vedenej hybridnej vojny, sú dnes nútení vysporiadať sa s devastáciou životného prostredia, ktorú spôsobilo viac ako 150 lesných požiarov. Väčšina amerických a západoeurópskych aktivistov by kričala o život, ak by išlo o amazonský prales, južnú Európu alebo západ Spojených štátov, ale o Sýrii je absolútne ticho.

 

Sýrsky minister poľnohospodárstva a agrárnej reformy uľavil krajanom vyhlásením, že 156 lesných požiarov, ktoré nedávno pustošili krajinu, bolo konečne uhasených. Okrem pár arabských médií väčšina sveta túto ekologickú katastrofu, ktorá mohla zhoršiť potravinovú neistotu, nezamestnanosť a životnú úroveň, ignorovala.

 

Miláčik médií Greta Thunbergová vždy pekne nacvičene a cnostne signalizuje znepokojenie, keď sa podobné udalosti vyskytnú hocikde na svete. Prečo dnes nie? Prvým možným vysvetlením je, že i keď aktivisti vyznávajú neomarxistickú, antiimperialistickú a ľavicovú rétoriku, kvôli ich západnej orientácii nie je južná pologuľa až taká dôležitá, ako „imperiálne jadro,“ kde žijú. Existuje zjavné prekrývanie tém západných aktivistov, ktorí sa zaoberajú rovnakými témami ako na zapískanie kúzelnej píšťalky. Sýria je však dnes terčom (aj) informačnej vojny, ktorá tvrdí, že štát si „zaslúži zmenu režimu“ a bude sa viesť tak dlho, kým ho riadi „zlý diktátor,“ nie vodca, podľa zahraničného gusta. Súcit so sýrskym ľudom by teda mohol byť mylne považovaný za schvaľovanie režimu, ktorý mnohí odsudzujú a nie za humanitárnu solidaritu.

 

Ďalšia teória kombinuje predchádzajúce dve a špekuluje, že niektorí môžu požiare naopak podporovať, ak sú presvedčení, že zhoršené podmienky by zvýšili náchylnosť občanov na podporu protivládnych cieľov. Machiavelistický prístup je založený na systéme „užitočných idiotov,“ ktorí konajú na podporu externých aktérov pri zmene režimu. Nemusí to byť presný odraz reality, ale najradikálnejší z aktivistov premýšľajú práve takto. Existuje tiež šanca, že všetky teórie sú nesprávne, aj keď je potrebné objektívne uznať, že domnienka tohto druhu prirodzene vzniká, kedykoľvek dôjde k zjavnej disonancii v komunite aktivistov.

 

Ohlušujúce ticho navodzuje pocit, že aktivisti, ktorí poučujú svet ako by mal žiť, majú postranné úmysly. Verejné prejavy o požiaroch sú o to pokryteckejšie, keď Greta Thunbergová minulý mesiac vravela svetu, že v správach musí dominovať masívny požiar, ktorý sa v tom čase odohrával na západnom pobreží USA. Prečo teda ignorovala presne takú istú tragédiu v Sýrii?

  

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) All fires in the provinces of Lattakia, Tartous and Homs extinguished; autor: Manar Salameh, Ruaa al Jazaeri; Syrian Arab News Agency, 11.10.2020

(2) Two killed as massive forest fires rage in Syria; Al Jazeera, 10.10.2020

(3) The Connection Between Greta’s Mission & Child Slaves In The Congo; One World, 27.10.2019

(4) Greta Thunberg calls for immediate focus of news on wildfires raging across the US West Coast; autor: Zarafshan Shiraz; The Hindustan Times, 11.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply