Leto 2020. Posledná sezóna netotalitnej turistiky?

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračný obrázok: Flickr

Na rozhraní mája a júna sa už dá s úľavou konštatovať, že epidémia COVID-19, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia opuncovala ako epochálnu pandémiu, si nevyžiadala milióny obetí na ľudských životoch. To je dobrá správa, ktorá by ale nemala prekryť temné kontúry meniacich sa pomerov. Vyhlásenie stavu zdravotnej núdze totiž poslúžilo najvyšším mocenským kruhom ako skúšobný nástroj krízového riadenia svetovej ekonomiky a jej ľudských zdrojov.

Rozväzovanie kazajky …

Jarné „zahrievacie“ kolo tohto experimentu s výnimočným stavom, ktorý oberá občanov o mnohé práva a ústavné slobody, bežalo vo viacerých európskych štátoch od polovice marca. V priebehu júna bude pravdepodobne odoznievať a zdanlivo končiť, aby sa popraská pozlátka parlamentnej demokracie predčasne nezodrala. Sugestívne varovania z vysokých miest Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pred opakovanými vlnami infekcií koronavírusom („repeated waves of coronavirus infections„) však vyvolávajú neblahú predtuchu, že predpokladané letné odľahčenie bude iba letmé a neúplné.

Uvoľnenie reštrikcií neznamená ich zrušenie, a už vôbec nie v celosvetovom meradle. Svedčia o tom výroky vysokopostavených pohlavárov z WHO, ale i analýzy takých vplyvných medzivládnych združení, akým je Medzinárodná energetická Agentúra (IEA). Tá odhadla v celosvetovom rámci počet obyvateľov, ktorí podliehali koncom apríla, keď koronakríza vrcholila, rôznym stupňom obmedzenia voľného pohybu, na vyše štyri miliardy („more than 4 billion people worldwide were subject to some form of confinement“). Je to dych berúce číslo. Predstavuje viac než polovinu ľudstva!

https://www.iea.org/reports/world-energy-investment-2020

Rozväzovanie zvieracej kazajky v priebehu mája by malo byť viditeľné, no i tak ostane v podstate chabé. Ani ku koncu mája totiž neklesne podľa prognóz IEA počet obyvateľov Zeme, ktorí ostanú v nejakom stupni reštriktívneho režimu, pod 2,8 miliardy. Európania, Severoameričania a občania iných krajín pýšiacich sa vyspelosťou svojej demokracie, sa zrejme dočkajú letnej pauzy, aby si ako-tak vydýchli, avšak s vedomím, že na jeseň sa vrátia k náhubkom o okliešteniam svojich občianskych slobôd. Presvedčujú ich o tom také vedecké kapacity, akou je doktorka Soumya Swaminathanová, hlavná vedecká pracovníčka WHO. Na webinári sponzorovanom mediálnym domom Financial Times 13. mája sa nechala počuť, že zvládnutie pandémie koronavírusu si vyžiada štyri až päť rokov. Desivá predstava ďalších piatich rokov harašenia neviditeľným vírusovým nepriateľom našla v nasledujúci deň, 14. mája, odozvu v titulkoch viacerých indoktrinačných médií, vrátane finančníckeho portálu CNBC.com.

Titulok z portalu www.CNBS.com

https://www.cnbc.com/2020/05/14/coronavirus-who-warns-it-could-take-up-to-5-years-to-control-pandemic.html

Radoví Stredoeurópania si s hlbokou úľavou prečítali koncom mája správy o otvorení hraníc, aby mohli vycestovať na letné dovolenky k Jadranu alebo do iného okolitého zahraničia. Milióny rodín sa tešia na to, ako sa zbavia pri na plážach morí, na brehoch jazier, v horách a kdekoľvek v cudzom prostredí aspoň nakrátko dusivej stiesnenosti z neprehľadných predpisov, zákazov, vymedzení a dozoru nad každým krokom a pohybom. Najmä keď už vedia a vidia, aké obludné rozmery dosiahlo v uplynulých týždňoch nafúknutie koronavírusovej hystérie.

… nemusí byť iba dočasné

Do letnej a najmä do zahraničnej turistiky vkladajú nádej, že sa v cudzích zemepisných šírkach konečne riadne uvoľnia, dožičia si vytúžené prázdninové radovánky a vrátia sa po dvoch-troch týždňoch opálení a zrekreovaní. Diametrálne opačný postoj k dovolenkovaniu „svojich ľudských zdrojov“ však zaujímajú nadnárodné mocenské špičky. Hoci aj krátky pobyt ovčanov mimo domáceho košiara a obzvlášť mimo elektronickej monitorovacej pavučiny okolo neho, môže mať pre mocipánov nepredvídateľné následky. I krátky nádych voľnosti a slobody dokáže neutralizovať účinky vymývania mozgov a zvrátiť vnútené stádovité správanie.

Tradičná neorganizovaná individuálna či rodinná turistika s neodmysliteľnými prvkami spontánnosti a improvizácie sa preto stáva tŕňom v oku nadnárodných autoritárov. Tohtoročnú letnú dovolenkovú sezónu už nestihnú zviazať do siločiar elektronického matrixu pripravovaného systému smart-turistiky. Tú budúcoročnú si už podchytia, ak nenarazia na účinný odpor.

Leto 2020 ešte nebude môcť byť plne regulovanou, centralizovanou a digitalizovanou turistickou sezónou. Poskytne ľuďom, ktorí chcú ostať sami sebou, možno neopakovateľnú príležitosť rozhodovať sa na dovolenkách podľa vlastného vedomia a svedomia o tom, kde, kedy, s kým a hlavne ako budú tráviť voľný čas. Letná turistická sezóna 2020 tak dostane príležitosť, aby sa stala jednou z posledných sfér ľudskej činnosti a pôsobnosti, jednou z mála domén, ktoré nastupujúca totalita len tak ľahko nezdolá.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár