Líbya má lepšie vyhliadky na úplné mierové riešenie

· Čas čítania: 1 min.
Foto: newscentral.africa

Dve hlavné frakcie v rokoch občianskej vojny, ktoré mali prepojenie na všetky svetové a niektoré regionálne mocnosti, podpísali dohodu na pôde OSN v Ženeve. Krok vzbudzuje nádej na ukončenie krvavých nepokojov po stretnutí delegátov oboch strán, medzinárodne uznávanej Vlády národnej dohody (GNA) so sídlom v Tripolise a Líbyjskej národnej armády (LNA) poľného maršala Khalifu Haftara.

 

Frakcie sa dohodli na úplnej, celoštátnej a trvalej dohode s okamžitou platnosťou, informovala osobitná vyslankyňa OSN Stephanie Williamsová, ktorá predsedala rozhovorom. Vyhlásila, že dohoda požaduje návrat frontových síl na základne a stiahnutie všetkých zahraničných síl a žoldnierov do troch mesiacov. To je proces, ktorý bude monitorovať OSN.

 

Líbya má dlhoročnú históriu neúspešných mierových iniciatív od bombardovania jej územia alianciou NATO a následne dlhotrvajúceho, externe živeného konfliktu. Williamsová uviedla, že dohoda bude okamžite zaslaná Bezpečnostnej rade OSN, pričom zdôraznila zásadný význam medzinárodnej podpory. Bývalý vyslanec OSN Ghassan Salame opustil svoj post začiatkom tohto roka, keď bol sklamaný neposkytnutím práve podpory medzinárodného spoločenstva k mierovým snahám.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Will Libya’s ceasefire agreement hold this time?; Al Jazeera, 24.10.2020

(2) Libya Cease-Fire Raises Hopes for Full Peace Deal; autor: Nick Cumming-Bruce & Declan Walsh; The New York Times, 23.10.2020

(3) UN Security Council Ratifies Libya Ceasefire Deal; AFP/The Defense News, 28.10.2020

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár