Líbyjská samospráva na východe krajiny odovzdá moc dočasnej vláde

Foto: websitebb.com

Východná líbyjská vláda v utorok oficiálne odovzdala moc výkonnej moci, ktorá má zjednotiť vojnou zmietanú krajinu a nasmerovať ju k voľbám koncom roka. Všeobecne sa uznáva, že zásah západných štátov (na základe mandátu Bezpečnostnej rady z 19.marca 2011) spôsobil medzinárodný ozbrojený konflikt medzi Líbyou a intervenujúcimi štátmi.

Vláda národnej jednoty (GNU) vybraná procesom, ktorý je podporovaný opäť zo strany OSN, je najnovšia medzinárodne uznaná snaha o ukončenie 10-ročného chaosu v severoafrickom štáte a zjednotenie konkurenčných samospráv. GNU pod vedením dočasného premiéra Abdula H. Dbeibaha nahrádza vláda GNA v Tripolise a paralelný kabinet regiónu Kyrenaika, ktorý medzinárodné spoločenstvo neuznáva. Treba však dodať, že toto spoločenstvo uznáva, neuznáva, podporuje alebo odsudzuje vlády v suverénnych krajinách ako sa mu (alebo hlavnému „hlasu“ západných štátov) zachce, či ide o Venezuelu, Bielorusko, Rusko, Thajsko, Bolíviu, Sýriu, Irán, Líbyu, Ugandu a iné štáty.

Utorkové odovzdanie moci sa uskutočnilo v sídle paralelnej vlády, ktorej šéfoval Abdallah al-Thani v líbyjskom meste Benghází. „Obdobie rozdelenia sa skončilo“, citujú stretnutie miestne médiá. „Vláda národnej jednoty je v službách všetkých Líbyjčanov bez ohľadu na región“. Líbya zostúpila do konfliktu po tom, čo bol v povstaní, ktoré podporovalo NATO, zvrhnutý a zavraždený Muammar Kaddáfí. Uvidíme, či sa dnes v obleku neobjaví človek, ktorý predtým slúžil zahraničným záujmom na líbyjskom území, aby tieto záujmy presadzoval dnes z najvyššej úrovne, nie z bojových línií.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Libya’s eastern administration hands power to interim government; Al Jazeera, 23.3.2021

(2) Libya’s pro-Haftar administration hands power to interim government; AFP/Daily Sabah/Barrons, 23.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár