Lídrami odklepnuté rozpočty sú neisté

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : Shutterstock

Závery poslednej schôdzky lídrov EÚ nám potvrdili, že únia nie je integrované spoločenstvo nezávislých štátov, ale v súlade s heslom „ bližšia košeľa ako kabát“ je rozdelená, keď každý členský štát si presadzuje svoje záujmy bez akejkoľvek solidarity. Tento názor si napokon budeme môcť overiť aj pri schvaľovaní oboch rozpočtov v európskom parlamente ako aj v národných parlamentoch v 27 členských štátoch únie. V prípade ich schválenia bude Európska komisia prvýkrát v histórii uskutočňovať fiškálnu politiku, ktorá má obnoviť a teda zachraňovať pandémiou ohlodanú ekonomiku na starom kontinente a postupne naštartovať jej hospodársky rast Federálny deficit bude poznať svoje výdavky ale nie svoje príjmy, keďže zatiaľ nie sú schválené žiadne jeho daňové príjmy, ale len príspevky od členských štátov, čo bude málo. Zatiaľ nemôžeme hovoriť o vzniku fiškálnej únie so spoločnými daňovými sadzbami ale skôr o fiškálnych transferoch na podporu hospodárskeho rastu ktoré spolu s menovou úniou vo všetkých členských štátoch EÚ ale môžu vyvolať oprávnené diskusie aj o vzniku budúcej európskej federalizácie, keďže Európska komisia si začína posilňovať svoje postavenie v európskych organizačných štruktúrach. S digitálnou daňou voči predovšetkým americkým firmám nesúhlasí terajší ich prezident, s daňami s finančných transakcií sa kolobeh peňazí asi zasekne a dane z nerecyklovaného odpadu určite nebudú stačiť.

Pandémia predstavuje pre ekonomiku poriadny šok, ale problémy boli už aj pred jej vypuknutím. Dôvodom sú rozpočtové problémy ako dôsledok fungovanie štedrých sociálnych systémov, ktoré už nezodpovedajú demografickým zmenám. Narastajúce mzdy nielen v súkromnom ale čoraz viac v štátnom a verejnom sektore prestali byť kryté vyššou produktivitou práce a ich vyplácanie sa uhrádza z minulej majetkovej podstaty zamestnávateľov. Kto si teda myslí, že fond obnovy tieto problémy vyrieši, je na veľkom omyle, určite ich skôr prehlbuje. A tak sa právom obávame, že po roku 2028 budú počas 30 rokov všetko splácať európski daňoví poplatníci. Dlhy sú spoločné a ako bude Európska komisia postupovať voči jej jednotlivým neplatičom, dnes nevie nikto. V tejto súvislosti si mnohí kladú ďalšiu oprávnenú otázku, prečo si potrebujeme zabezpečiť taký obrovský biliónový objem peňazí na obnovenie hospodárskeho rastu, keď vieme o koľko percent nám ekonomika poklesne? Pre ekonomiku sú vždy zlé obrovské dlhy, nadbytočné kapacity a masy zbytočne vytlačených peňazí s rizikom nárastu aj inflácie, ktorá už nebude gumovať zadlženosť všetkých dlžníkov, ale nadobudnuté aktíva bude znehodnocovať. Čo je však horšie, že dlhy sa budú splácať zo stále prázdnejších peňaženiek a tiež zo znehodnotených úspor.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár