Liečenie vzťahov

Včera sme zverejnili príspevok od Márie Vidomskej (https://zemavek.sk/articles/view/slovania-nepotrebuju-recepty-na-zivot-od-nemcov-ci-americanov), v ktorom autorka konštatuje, že medziľudské vzťahy v Nemecku a západných krajinách sú degenerované a postavené na čistom egoizme. Obyvatelia západných krajín sú dlhšie ako my vystavení devastačnému vplyvu konzumného a neurotického spôsobu života, ktorý rozbíja väzby medzi ľuďmi a vytvára z nich izolovaných jedincov. Tento problém sa však týka už aj nás. Preto je dobré uvedomiť si, že existuje a že choré vzťahy je možné naprávať na rôznych úrovniach.

Vzťah k sebe

Nie každý si uvedomuje, že v prvom rade potrebuje mať rád sám seba, aby mohol mať rád druhých. Teraz nehovorím o nezdravom egoizme. Egoistický postoj znamená zakaždým uprednostniť svoje záujmy, a to aj na úkor druhých. Zdravý vzťah k sebe znamená mať sa rád, ale nebyť samoľúby ani namyslený. Uznať si chybu, ale nezožierať sa kvôli tomu, poučiť sa z nej a ísť ďalej. Vedieť čo chcem a ísť si za tým, ale nie cez mŕtvoly, uvedomovať si, že život mi môže priniesť aj niečo oveľa zaujímavejšie, ako chcem ja sám. Dávať si pozor, aby druhí ľudia nenarušili moje práva, ale zároveň, aby som sa ja nepresadzoval na úkor niečích práv. Byť schopný dávať aj prijímať. To znamená, robiť niečo pre druhých, ale nie až tak, že prestanem žiť vlastný život. A prijímať pomoc od druhých, ale nie až tak, že sa stanem nesvojprávnym.

Z tohto pohľadu je dôležité uvedomovať si aj vlastnú hodnotu, svoje talenty a schopnosti, v ktorých som dobrý. Je to dar, ktorý sme ako jedinec dostali od Boha pri našom narodení a ktorý sa pravdepodobne prejavoval už v útlom detstve. Ja niekedy hovorím, že jedenáste prikázanie by malo znieť: „Nepremárniš svoj dar“. Často aj vieme, aký dar máme, ale nerozvíjame ho, lebo „sa tým nedá živiť“. Práve súčasná na zisk orientovaná spoločnosť nás tlačí do postoja, že ak na niečom nemôžem zarobiť, tak sa tomu nebudem venovať. Nikde ale nie je napísané, že sa tomu musíte venovať v rámci zárobkovej činnosti, exituje aj voľný čas. A potom, až svoj dar rozviniete, mali by ste ho využiť v prospech druhých, ponúknuť ho ostatným.

Vzťah k druhým

Práve dávanie je podstatou vzťahu s druhým človekom (samozrejme nie až do takej miery, že ten druhý zneužíva vašu dobrotu). Ďalšia vec je, že napríklad vášmu partnerovi môžete dávať to, o čo nestojí. Existuje koncept, ktorému sa hovorí Päť jazykov lásky (zadajte si ho do Googlu, ak chcete vedieť podrobnosti), ktorý hovorí o tom, že každý človek považuje za prejav lásky niečo iné. Niekto potrebuje predovšetkým slová uznania, iný praktické činy a niekto ďalší zase fyzické dotyky. Je dôležité, aby sme tomu druhému dávali predovšetkým to, čo za prejav lásky považuje on, nie to, čo zaň považujeme my.

Ďalším kľúčovým predpokladom akéhokoľvek zdravého vzťahu (muž-žena, rodič-dieťa, podriadený-nadriadený…) je schopnosť počúvať toho druhého a rozmýšľať nad tým, čo hovorí. My sme si zvykli, že ak nám niekto niečo vyčíta, ani ho nepočúvame, ale rovno sa staviame do obrannej pozície. Indiáni mali užitočný nástroj, ktorému hovorili „hovoriaca palička“. Používal sa aj pri širších kmeňových zhromaždeniach. Palička kolovala v kruhu a len ten, kto ju práve držal v rukách, mal právo hovoriť. Ostatní boli povinní hovoriaceho počúvať. Skákanie do reči bolo neprípustné.

Vyšším stupňom schopnosti počúvať je schopnosť empatie, schopnosť vcítiť sa do kože toho druhého. Existujú dokonca duchovné techniky, ktoré vám umožnia presne cítiť to isté, čo cíti druhý človek, doslova sa ocitnúť v jeho koži. Ale aj bez nich je dobré aspoň raz za čas sa opýtať vašich blízkych, ako sa cítia. A keď vám najbližšie niekto z nich bude niečo vyčítať, skúste sa ho opýtať: „No dobre, a ako sa cítiš, keď sa ja takto správam?“ Nech vám čo najvernejšie popíše svoje pocity a vy sa do nich pokúste vžiť. Takisto neváhajte hovoriť o svojich vlastných pocitov. Delenie sa o pocity je tá najrýchlejšia cesta k blízkosti.

Vzťahy v komunite

Všetko, čo som napísal vyššie o vzťahu k druhému človeku, platí aj širšie v skupine ľudí a ich vzájomných vzťahoch. Dnešná doba rozbíja aj susedské vzťahy a ľudské spoločenstvá. Izolovaní jedinci sú tak vo všetko odkázaní na peniaze (vytráca sa vzájomná výpomoc), sú sami pri výchove svojich detí (v tradičných spoločenstvách sa deťom venujú aj iní dospelí, takže majú omnoho viac vzorov, ktoré ich môžu inšpirovať), ale čo je najhoršie – chýba im pocit ľudskej spolupatričnosti, spoločenstvo, o ktoré sa môžu oprieť.

Na Slovensku našťastie ešte máme fungujúce spoločenstvá, či už v rámci širšej rodiny, miestnej farnosti alebo dokonca sídliskového vchodu. Pokiaľ nemáte to šťastie, že patríte k takejto skupine a škrie vás to, je to na vás, aby ste vyvinuli iniciatívu a začali oslovovať ľudí vo vašom okolí, či by sa nechceli začať stretávať, rozprávať sa spolu, tráviť spolu voľný čas, spoločne si občas navariť, občas si vzájomne pomôcť… Takéto umelé vytváranie spoločenstva je omnoho náročnejšie ako jeho prirodzený vznik, ale za pokus to stojí. Nemusí vzniknúť v rámci susedstva, ale aj v rámci ľudí so spoločným záujmom. Možno na začiatok nie je zlý nápad založiť miestny klub, zameraný na činnosť, ktorá vás zaujíma.

Pozvánka na kurz

Pokiaľ si myslíte, že by vám v tomto mohli pomôcť nejaké praktické techniky, dávam do pozornosti, že cez víkend 26. až 28. mája vediem v Bratislave neošamanský kurz pod názvom Liečenie vzťahov. Povieme si o tom, ako fungovali vzťahy v domorodých kultúrach a čím to môže inšpirovať aj súčasného človeka. Naučíme sa niekoľko duchovných techník, ktoré pomáhajú lepšie vnímať ľudí okolo nás, zvyšovať našu empatiu a cit pre spoluprácu a v neposlednom rade lepšie vnímať samého seba a svoje potreby. Samy o sebe nič zázračne nezmenia, ale sú to užitočné nástroje, ak máme vytrvalú snahu skvalitniť naše vzťahy a žiť plnohodnotnejším životom.

Uzávierka prihlášok je 18. mája. Bližšie informácie o kurze nájdete na http://marianbenka.webnode.sk.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply