Litva “cerí zuby” na Čínu

Foto: Global Times/Xinhua

Pamätáte si známe príslovie o tom, že psy štekajú, ale karavána ide ďalej? Pričom nikto z karavány sa po besniacich psíkoch neobzerá a vôbec si ich nevšíma. A tak „veľmoc“ Litva štekla na „miniatúrnu“ Čínu. Určite podľa pohľadu z Vilniusu… Avšak čínska karavána nepribrzdila, nezmenila smer a nemieni ustupovať „mocným Litovčanom“. Na rozdiel od karavány z príslovia však, Peking odpovedal na štekanie Vilniusu a jasne mu dal najavo, že bude postupovať tak, ako uzná za vhodné a že netreba budiť spiaceho psa…

Čínsky denník Global Times pripomenul, že sa „vo štvrtok otvorilo takzvané zastupiteľstvo Taiwanského ostrova v Litve. Taiwanská líderka Tsai Ing-wen vyjadrila radosť na sociálnych sieťach. Predtým nazvala zastupiteľstvo v Litve „veľkým diplomatickým prielomom“.  Západné médiá si všimli, že kancelária bude fungovať pod názvom „Taiwan“, zatiaľ čo zastupiteľské úrady v iných krajinách používajú názov „Taipei“, podotkli autori článku.

Zdôraznili, že čínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení vo štvrtok v noci dôrazne protestovalo proti kroku Litvy, ktorý podľa nich, zjavne porušil princíp jednotnej Číny a pokúsil sa vytvoriť dojem, že existuje „jedna Čína a jeden Taiwan“. Peking upozornil na túto skutočnosť svojho veľvyslanca v Litve.

„Vytvorenie zastupiteľstva Taiwanu v Litve je svojou povahou ohavné. Veríme však, že čínska pevnina by mala zostať pokojná. Musíme objektívne posúdiť situáciu, v ktorej naša schopnosť kontrolovať celkovú situáciu medzi krížovými prielivmi rastie a správne definovať vplyv tajnej dohody medzi Taiwanom a Litvou, aby sme mohli urobiť pokojnú analýzu toho, aká reakcia by mala nasledovať z našej strany a do akej miery by sme mali rozšíriť boj proti tomu“, komentujú situáciu autori článku.

„Litva je malá európska krajina. Od svojej nezávislosti od Sovietskeho zväzu si zachováva svoj hlboko zakorenený strategický strach. Radikálne vystupuje proti Rusku a snaží sa ukázať lojalitu k USA a preukázať, že využíva hodnoty Západného sveta. Po tom, čo sa vzťahy medzi USA a Čínou zhoršili, stále vyhľadávala čínske chyby, aby dosiahla vyjednávacie výhody. V skutočnosti mieni pritiahnuť väčšiu pozornosť Západu tým, že sa odhodlala na otvorenie zastupiteľstva pod názvom „Taiwan“, zdôrazňuje Global Times.

„Litva je len klaun, ktorý sa hrá na statočnosť a lojalitu. Čína sa bude určite zaoberať touto ťažkou ranou, ale nemusíme sa príliš sústreďovať na to, aby sme sa zaoberali takou malou úlohou, pretože by to bola láskavosť pre túto krajinu. Litva sa odvážila ceriť svoje zuby pod ochranou USA a EÚ, čo odráža medzery v čínsko-amerických väzbách a čínsko-európskych väzbách, ktoré Litve umožňujú správať sa tak zle. Pokiaľ ide o to, ako sa vysporiadať s Litvou, mali by sme sa viac zaujímať o to, ako súperiť s hlavnými mocnosťami“, uvažujú autori článku.

„Čínska pevnina v priebehu rokov dosiahla pokrok v diplomatickej oblasti v súvislosti s Taiwanom. Odkedy sa Tsai stal vodcom Taiwanu, počet krajín, ktoré majú „diplomatické“ vzťahy s Taiwanom, sa znížil z 22 na 15. „Diplomatické“ vzťahy medzi Hondurasom a Taiwanom môžu vyvolať poplach, ak sa opozícia v Hondurase ujme úradu. V roku 1990 Macedónsko nadviazalo „oficiálne“ vzťahy s Taiwanom. Ale kvôli zmene vlády v krajine tieto vzťahy s Taiwanom boli zrušené. Ak sa súčasný režim Litvy spojí s taiwanskými orgánmi, nedokáže to udržať navždy, pretože tento zastupiteľský úrad môže byť novou vládou Litvy kedykoľvek zrušený“, vysvetľuje Global Times.

„Zdá sa, že USA a Európa budú aj naďalej rozohrávať „taiwanskú kartu“, pretože iné karty môžu ťažko ublížiť Číne. Napríklad, Čína má posledné slovo v situácii týkajúcej sa Hongkongu a Sin-ťiangu. Konečná páka na vyriešenie otázky Taiwanu je tiež v rukách čínskej pevniny – rastúcej komplexnej národnej sily a rýchlo sa rozvíjajúcej armády. Čínska pevnina má rastúcu schopnosť riešiť taiwanskú otázku silou, zatiaľ čo schopnosť USA a Západu odvetiť prostredníctvom diplomatických a hospodárskych sankcií stráca dôveryhodnosť. Pevnina sa chopila práva ukázať sa a zabezpečila šancu na výhru. Toto je nová základná definícia situácie taiwanskej úžiny“, prizvukujú autori článku.

„Litva urobila pokus o zviditeľnenie sa. Uskutočnila špecifickú provokáciu a môže vyvolať  problémy, ktoré môžu viesť k reťazovej reakcii. To však strategicky nezmení situáciu v Taiwanskej úžine. Cieľom výzvy, ktorú prináša, je narušiť naše sebavedomie a pozornosť a zvýšiť náklady, aby sme sa s touto otázkou vyrovnali na medzinárodnej scéne. Peking sa môže pokojne rozhodnúť, ako potrestať Litvu na základe potreby konkurovať USA a potreby riešiť vzťahy s Európou. Mal by prinútiť Litvu pocítiť bolesť a prejaviť našu dôstojnosť ako hlavnú moc. Nemalo by to ohrozovať naše vlastné záujmy, ani ovplyvňovať našu širšiu stratégiu. Je to, akoby sme prišliapli mušku – stačí dávať pozor, aby sme si nezašpinili ruky, ani steny a nerozbili vázu na stole“, so sarkazmom uzatvárajú svoj článok analytici čínskeho denníka Global Times.

Niet čo dodať. Obrovská čínska karavána napreduje ďalej – aj napriek tomu, že okolo nej poletuje a otravuje malá litovská muška. Mala by si však dávať veľký pozor, aby nebola prišlapnutá…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Punishing Lithuania like swatting a fly: Global Times editorial, Global Times, 19.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply