Lorenz a Kalmus odsúdení za poškodenie Biľakovho pomníka, obhajoval ich Lipšic

· Čas čítania: 1 min.
Foto: FB

Dnes Krajský súd v Prešove odsúdil Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza za poškodenie cudzej veci, konkrétne za pomaľovanie pomníka Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá. V roku 2015 ho potreli červenou farbou a napísali naň slovo „sviňa“.

Bol im za to uložený trest odňatia slobody v dĺžke dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu 18 mesiacov. Zároveň im bola uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške 80 eur. So zvyškom uplatneného nároku na náhradu škody súd odkázal poškodenú Komunistickú stranu Slovenska, ktorá dala pomník postaviť, na civilný proces. Krajský súd tým potvrdil rozsudok Okresného súdu Svidník z roku 2018.

Kalmus sa už v roku 2015 obhajoval „nutnou obranou proti propagácii komunizmu“. Oboch výtvarníkov – provokatérov, známych poškodzovaním aj iných pomníkov, na procese obhajoval nádejný generálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten postavil obhajobu na tvrdení, že „konanie Kalmusa a Lorenza smerovalo k tomu, aby zabránili spáchaniu trestného činu propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a trestného činu zľahčovania zločinov fašizmu a komunizmu,“ ako uviedol Denník N.

Zdroje: Košice Dnes, Denník N

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár